hypearktivní močový měchýř

Chodíte velmi často močit? Ovlivňuje to váš život? Může vás trápit onemocnění močového měchýře. Jak poznáte, zda se vás týká právě problematika hyperaktivního měchýře?

Udělejte si s námi jednoduchý test: Zatrhněte všechna tvrzení, se kterými souhlasíte:

 • Musím velmi často chodit na toaletu.
 • Nutkání na močení přichází někdy tak rychle, že se bojím, že nestihnu dojít na toaletu.
 • Raději piji méně, abych nemusel(a) chodit na toaletu v nevhodnou dobu.
 • Nerad(a) chodím na místa, kde si nejsem jistý(á), že bude nablízku čistá toaleta.
 • Nepomočuji se, někdy však mám obavu, že by u mne mohlo dojít k úniku moči.
 • Časté chození na toaletu je pro mne přítěží.
 • Čas od času si všimnu malého úniku moči.
 • Kvůli potížím s močovým měchýřem se občas necítím svěže a čistě.

Vyhodnocení testu:

Dvě a více zatržených odpovědí by měly být důvodem návštěvy lékaře, kterému důvěřujete. Jen s odborníkem se společně můžete dobrat účinné léčby.
Následující řádky vám poskytnou další nezbytné informace o hyperaktivním močovém měchýři, abyste se na rozhovor s lékařem mohli připravit.

Co je hyperaktivní močový měchýř?

Měchýř funguje jako svalový vak, který u zdravých jedinců pojme až 600 ml moči. Jeho vyprazdňování je řízeno z centrální nervové soustavy. Obvykle se nucení na močení dostaví tehdy, když se močový měchýř naplní. Většina lidí dokáže na určitou dobu překonat pocit nucení na močení, dokud není k vyprázdnění měchýře vhodná příležitost.

Svaly v hyperaktivním měchýři se však stahují, i když močový měchýř není plný, a bez předchozího varovného signálu. Následuje náhlý a velmi urgentní pocit – nutkání na močení, které může někdy vést i k úniku moči.

Hlavní příznaky

 • Náhlá a nutkavá potřeba močit, kterou nelze překonat. Nazývá se urgence a je klíčovým příznakem hyperaktivního měchýře.
 • Časté močení, minimálně osmkrát denně.
 • Únik moči kvůli nedostatku času dojít na toaletu (urgentní inkontinence).
 • Potřeba močit v noci – nykturie.

Syndrom hyperaktivního měchýře je třeba odlišit od jiných chorob, jako jsou například stresová inkontinence u žen a zvětšení prostaty u mužů, které mohou mít podobné příznaky.

Svépomoc je krátkodobé řešení

Omezení pití, „preventivní“ vyprazdňování močového měchýře, „mapování“ toalet v okolí, používání hygienických pomůcek (vložek) je sice v počátečních obdobích choroby „dostačující“, ale neuspokojivé řešení. Navíc nedodržování pitného režimu může být i nebezpečné. V každém případě jde o opatření, která nic nevyřeší a nezbaví nemocného potíží.

Spolupráce s lékařem vede k úlevě

Syndrom hyperaktivního měchýře může být rozpoznán praktickým lékařem, gynekologem či urologem. Diagnóza je stanovena na základě rozboru příznaků (formou dotazníku, vedení mikčního deníku a bilance tekutin), fyzikálního vyšetření, vyšetření moči, vyšetření funkcí močového měchýře. Je nezbytné vyloučit jiná onemocnění, která mohou mít podobné příznaky jako hyperaktivní močový měchýř.

Moderní léčba

Ve většině případů lze příznaky hyperaktivního močového měchýře odstranit nebo zmírnit do té míry, že onemocnění umožňuje žít normálním způsobem beze strachu a „svépomocných“ opatření.
K základní terapii hyperaktivního měchýře patří:

 • léky (tzv. antimuskarinové, anticholinergní přípravky)
 • změna životního stylu
 • nácvik zvládání „kritických“ situací, trénink močového měchýře (tzv. behaviorální techniky)
 • chirurgické řešení

Anticholinergní léky

V léčbě hyperaktivního měchýře jsou užívány nejčastěji. Blokují muskarinové receptory v svalovině močového měchýře, a tím snižují jeho kontrakce. To vede ke zmírnění urgence i ostatních příznaků syndromu hyperaktivního měchýře.

Nenechte se odradit

Neváhejte své potíže konzultovat s lékařem. Hyperaktivní močový měchýř je onemocnění, kterému se až donedávna nevěnovala velká pozornost, a přestože jím trpí mnoho lidí, bylo i odborníky podceňováno, nebo byly příznakům připisovány jiné příčiny. Může se stát, že lékař nebude k vašim problémům vnímavý. Potom požádejte o doporučení k vyšetření u urologa, urogynekologa, nebo se obraťte přímo na registrovaného specialistu.

Vzkaz pro pacienty
Nejste se svými potížemi sami. Hyperaktivní močový měchýř je poměrně časté onemocnění. Nejde o projev stárnutí. Své potíže prodiskutujte s lékařem. Může vám pomoci! Vaše potíže jsou léčitelné. Existují moderní léky, které potíže odstraňují nebo mírní.

O svých problémech se můžete poradit na bezplatné lince 800 660 100, která je v provozu v pondělí až pátek od 16.00 do 20.00 hod. Podrobnější informace naleznete i na stránkách www.hyperaktivni-mechyr.cz.

Zdroj: www.hledamzdravi.cz a www.hyperaktivni-mechyr.cz