Tělesná hygiena. Nedělka by měla nejen v porodnici dodržovat běžná hygienická opatření. Oplachování rodidel je zpočátku vhodné po každém vymočení, stolici a kojení. Stejně tak výměna vložek. Vložky mají být měněny nejen po každém kojení, ale tehdy, jsou-li prosáklé. Je třeba volit sprchování, koupel v šestinedělí není vhodná.

Péče o prsy. Kojící nedělky mají mít bavlněné „mateřské“ podprsenky vhodné velikosti a často je vyměňovat, zejména pokud jsou na nich skvrny od mléka. Vhodné je vkládat do podprsenek speciální prsní vložky, které vsají samovolně odcházející mléko. Prsní vložky je třeba vyměňovat po každém kojení. Prsy mají být denně myty vlažnou vodou bez mýdla, sušení bradavek a dvorců má být prováděno dotykem osušky, nikoliv třením. Prsy i bradavky je vhodné denně otírat kouskem vaty namočeným v dětské pleťové vodě. Omývání bradavek a dvorců před a po kojení není nutné, po kojení se mají bradavky nechat oschnout na vzduchu před přiložením a zapnutím podprsenky. Před každou manipulací s prsy je třeba si důkladně umýt ruce, aby se zabránilo přenosu infekce. Častým problémem kojících matek jsou citlivé a bolestivé bradavky. Bolavé bradavky bez trhlinek se rychle zhojí, nechá-li se na ně působit vzduch. Účinné je natírání bradavek některými roztoky, např. genciánovou violetí nebo brilantovou zelení, což má avšak nevýhodu, že se kojenec zbarví kolem úst při sání. Základní prevencí je především správná technika kojení!

Oblečení nedělek má být pohodlné. Spodní prádlo především bavlněné, šaty buď rozepínací, kvůli snadnému kojení, nebo halenky. Obuv by měla mít opět jen nízký podpatek.

Stravování nedělek. Kojící maminky by měly konzumovat výživnou stravu, neboť nutriční nároky jsou na ni v tomto období vyšší než v těhotenství! Není třeba zvláštní úpravy pokrmů. Strava má být vyvážená s dostatkem kvalitních živočišných proteinů, s patřičným obsahem vitaminů, vápníku a železa. Ve stravě nemá chybět ovoce a čerstvá zelenina a především dostatečné množství tekutin. Denní spotřeba polotučného mléka by měla být okolo jednoho litru. Potraviny mají být vybírány a připravovány podle zásad uvedených v kapitole o stravování těhotných, tedy bez pokrmů silně kořeněných, uzenin, konzerv a pokrmů nadýmavých.

Tři bohatší jídla a lehčí přesnídávky složené z ovoce, sýrů či mléčných nápojů mezi jídly jsou dostačující k udržení vysoké hladiny energie a k ochraně před únavou.

Po dobu kojení je třeba omezit požívání černé kávy a černého čaje, neboť brání vstřebávání vápníku ve střevě. Je třeba myslet na to, že většina složek vaší stravy, pevné i tekuté, přechází i do vašeho mléka. To se týká i kouření a požívání alkoholu.

Režim dne, odpočinek, spánek

Nejdůležitější částí denního programu maminky v šestinedělí je kojení. Režim jejího dne je plně podřízen péči o kojence a je velmi vyčerpávající. Proto by nedělka neměla být příliš zatěžována starostmi o domácnost, alespoň v prvních týdnech šestinedělí. Výpomoc s vedením domácnosti, především s nákupem, úklidem, případně s péčí o starší děti může poskytnout manžel nebo matka, tchýně, jiná příbuzná. Maminka by měla využít každé možnosti k odpočinku a ke spánku, a to i během dne. Spánek je pro nedělku důležitý pro načerpání tělesných sil i pro duševní odpočinek.

V denním programu by si měla maminka najít čas na cvičení a na procházky s dítětem. Při vhodném počasí může vyjít s kočárkem za 4 až 5 dnů po návratu z porodnice, zprvu lépe s doprovodem. Závisí to ovšem na mnoha okolnostech: na roční době, počasí, na okolí bydliště. K první vycházce je nejlépe vybrat pěkný den bez větru, mrazu nebo deště. V parném létě je vhodný večerní chládek, v zimě naopak polední doba.

MUDr. Antonín Pařízek, CSc.
Ivana Ašenbrenerová
Z připravované knihy o těhotenství a porodu

Reklama