Jde o jeden z nejpřirozenějších tělesných procesů, a proto není důvod menstruaci tabuizovat. Správná hygiena během menstruace je velmi důležitá. Jinak ženám hrozí nepříjemné komplikace v podobě vaginálních infekcí, zánětů močového měchýře nebo i smrtelně nebezpečného syndromu toxického šoku.

  • Menstruační potřeby vybírejte podle svých preferencí

Při výběru menstruačních potřeb byste neměla hledět na to, co je zrovna trendy. Volte podle svých preferencí a s ohledem na vlastní komfort.

  • Pomůcky pravidelně měňte za čisté

Obecné pravidlo zní, že vložku by si žena měla měnit každých zhruba čtyři až šest hodin, tampon pak každé dvě hodiny, a to i v případě, že krvácení není příliš silné. „V otázce výměny menstruačních potřeb není rozumné hledět na nějakou úsporu. Po daných intervalech prostě vložku či tampon vyměňte, i když se na pohled zdají čisté. Z pochvy se do nich dostávají mikroorganismy, které se poté ve vlhkém a teplém prostředí rychle množí a mohou způsobit infekci močových cest, vaginální infekce nebo vyrážky,“ upozorňuje gynekolog a sexuolog Pavel Turčan.

  • Pravidelně se myjte a nepoužívejte klasické mýdlo

Menstruační krev se často zachycuje na stydkých pyscích či v kožních záhybech kolem poševního otvoru, a je proto nutné tyto partie pravidelně omývat. Ideálně by si ženy měly intimní partie omýt vždy, když si menstruační potřeby mění. Nepoužívejte běžné mýdlo, neboť to může narušit křehkou rovnováhu vnitřního poševního prostředí.

  • Myjte se správně

Při mytí či otírání intimních partií mnoho žen chybuje v tom, že se omývá špatným směrem. Mohou si tak zanést bakterie z konečníku do pochvy. Ideální je směrem od pochvy k řitnímu otvoru, nikoli naopak.

  • Udržujte oblast kolem pochvy suchou

Po každém mytí intimních partií je obzvláště důležité tuto oblast řádně vysušit, jinak se zde bude dařit mykózám a bakteriím. Hrozí rovněž nepříjemné zapaření a vyrážky. K udržení sucha kolem intimních partií lze využít třeba i antiseptický pudr.

  • Nepoužívejte více menstruačních potřeb současně

Ženy, které během menstruace trápí silné krvácení, někdy používají více menstruačních potřeb najednou, kupříkladu dvě vložky současně nebo kombinaci tamponu a vložky. To ale není příliš vhodné, jednak kvůli pohodlí a jednak kvůli tomu, že to svádí měnit menstruační pomůcky méně pravidelně.

  • Nenoste upnuté kalhoty

Během periody by ženy měly zvolit pohodlný a volnější oděv a vyhýbat se zejména upnutým kalhotám či punčochám, čímž zamezí nadměrnému pocení svých intimních partií.

Foto: Shutterstock

Reklama