Konečně nastal ten nejkrásnější okamžik v životě každé ženy: Stala jste se maminkou!
Můžete se pomazlit s drobečkem, který až do této chvíle pomaličku rostl ve vašem bříšku… Můžete ho chovat, pusinkovat, zkrátka dávat mu najevo city, kterých jste bezpochyby plná.

 

Ale myslete na to, že i když se váš brouček stal středem světa, ba přímo vesmíru, nesmíte zapomínat sama na sebe.
Vaše tělo totiž potřebuje péči více než kdykoli před tím.

 

O jakéže péči je to řeč?

 

Pamatujte, že v šestinedělí je nezbytné dodržovat přísná hygienická pravidla. Již v porodnici vám doporučí sprchovat rodidla a prsy co možná nejčastěji a tento zvyk byste měla zachovat i doma, po celou dobu šestinedělí.

Oplachování rodidel se doporučuje i pokaždé výměně vložky, či po stolici.

 

Rozhodně se nedoporučuje zvolit místo sprchy koupel. Voda ve vaně se snadno dostane do otevřených rodidel a může tak způsobit infekci!

 

Rozhodně byste neměla podcenit ani péči o prsa.
Pro kojící maminky jsou odborníky doporučovány bavlněné “mateřské” podprsenky vhodné velikosti. Podprsenku je doporučováno vyměňovat denně, nebo dle potřeby i častěji, tj. několikrát za den.

Vhodné je vkládat do podprsenek prsní vložky nebo pleny, které ucházející mléko vsají. Ty je třeba vyměňovat po každém kojení.

Nezapomínejte prsy omývat několikrát denně vlažnou vodou, bez mýdla. Při osušování se vyhněte tření bradavek osuškou! Bradavky už takto budete mít velmi citlivé a třením, či příliš velkým tlakem byste si zbytečně způsobovala bolest.

Před každou manipulací s prsy je třeba si důkladně umýt ruce, aby se zabránilo přenosu infekce. Pamatujte, že obzvláště před kojením je důležité mít ruce čistě umyté.

Bolavé bradavky a s nimi spojené problémy si prožila nejedna maminka.
Citlivé, či bolestivé bradavky bez trhlinek se rychle zhojí, necháte-li na ně působit vzduch. Pokud však máte bradavky popraskané a bolest vám znepříjemňuje kojení, je vhodné navštívit svého gynekologa, který vám předepíše účinné masti.

Pozor! Nikdy si na prsa nedávejte žádné masti, krémy, či jiné léky, bez předchozí konzultace s vaším lékařem.

Myslete na to, že základní prevencí je především správná technika kojení. Jak správně kojit, to se dozvíte jednak v předporodním kurzu, následně přímo v porodnici, nebo se s žádostí o radu obraťte na svého lékaře, který vám jistě rád poradí a vysvětlí „jak na to“.

I když nyní máte možná pocit, že je toho něj moc, že kojení je věc, která je neuvěřitelně složitá, věřte, že tomu tak není.
Stačí si jen věřit, řídit se svým mateřským instinktem a nebát se zeptat odborníků na věci, které vám nejsou tak zcela jasné.

Hodně radosti s vaším děťátkem vám za redakci přeje

Zdroj: Průvodce těhotenstvím, F. a J. Macků

 

Reklama