Vaše pokožka není tak hladká, jak byste si přála? Trpíte alergií, nadýmáním, zácpou, nespavostí? Jste unavená, podrážděná a nevíte proč? Bolí vás klouby, máte nadváhu či sníženou imunitu? Padají vám vlasy, máte deprese? Ptáte se, jak toto všechno spolu může souviset?

 

Odpověď je možná jednodušší, než byste tušila. A sice tlusté střevo. Přesněji nerovnováha a/nebo nánosy v něm.

 

Tlusté střevo vstřebává glukózu (cukr), vitaminy a aminokyseliny. Také z našeho těla zbytky potravy vylučuje. Probíhají v něm ty „dobré" procesy, kdy hodné" bakterie rozkládají potravu, i ty špatné", zčásti způsobené organismy vytvářejícími jedy. Jeho správná funkce je nezbytná pro celý náš organismus. Pokud se tak z nějakého důvodu neděje, může nás stihnout celá řada výše zmíněných neduhů. Jak tedy naše tlusté střevo ozdravit a oblažit? A co takhle sprcha?

 

Hydrocolon neboli střevní sprcha či také střevní výplach je velmi stará metoda, jejíž moderní podoba byla vyvinuta v USA. Pro očistu našeho vnitřku" je ideální. Jako váš automobil myčku uvítá, tak i vaše tlusté střevo bude po tomto výkonu jásat. Zvláště uvážíme-li, že za každých deset let vašeho života do něj mohou přibýt až dva kilogramy nánosů a kalů.

 

Jak se hydrocolon provádí?

Většinou jej provádějí soukromá specializovaná zařízení, samozřejmostí by měli být vyškolení pracovníci. Den před terapií je důležité dodržet některé zásady jídelníčku, a to konzumaci lehce stravitelné potravy (jogurty, kaše, těstoviny, ryby, zeleninové polévky, čaje, džusy, vody bez bublinek). Vyvarovat bychom se měli nadýmavých jídel, mléka, masa a syrového ovoce a zeleniny.

 

Klient si lehne na lůžko a pracovník mu do konečníku zavede takzvaný „zavaděč". Ten se skládá ze dvou trubic. Jednou se do střeva pod mírným tlakem vhání filtrovaná pitná voda předehřátá na 37° C (může se i střídat teplá voda se studenou za účelem podpory peristaltiky - rytmického smršťování svalstva trávicího ústrojí nezbytného pro posun potravy ve střevě), druhou trubicí je pak ředěný obsah střeva odváděn. Po celou dobu obsluha proces kontroluje a masíruje vaše břicho. Pacient je během terapie přikryt lehkou pokrývkou, ošetření je bez zápachu, není bolestivé a při správném provedení není nepříjemné. Samotná terapie trvá vždy přibližně padesát minut, se vším všudy asi hodinu.

 

Tak se celé tlusté střevo až k apendixu důkladně propláchne a pročistí. Zbavíme ho nánosů, škodlivých organismů, toxických látek, podpoříme jeho peristaltiku, spláchneme nezdravý životní styl, nevyváženou hladinu bakterií způsobenou například jednotvárnou výživou, přemnožením plísní, kvasinek i jiných mikroorganismů, kaly i zbytky moderních léků. Podpoříme také krevní a lymfatický systém. Sprchu je dobré zpočátku absolvovat několikrát, po pročistění stačí pouze jednou za rok, ovšem lze i častěji.

 

Pro toto ošetření také existují kontraindikace. Nedoporučuje se při střevních onemocněních, nádoru, stavech po odebrání části střeva, vředovitém zánětu, vrozené deformaci střeva a jiných. Kompletní informace je určitě dobré získat u vašeho lékaře či se informovat v některém zařízení hydrocolon provádějícím. Podobný efekt ovšem může mít i dlouhodobé užívání aloe vera.

 

Jak vidíte, tlusté střevo pro nás odvádí hezký díl práce. Je dobré mu čas od času dopřát řádnou koupel, kterou hydrocolon bezesporu je. Pak se s radostí pustí znovu do práce, očištěno a připraveno sloužit vám ještě lépe. Předsudky a obavy odložte stranou, tady jde o vás, o vaše zdraví, o prevenci, o radost ze života. Vezměte tedy váš „vnitřek do myčky".

 

Jaká je zkušenost?

„Pravdou je, že zavádění bylo trochu nepříjemné, ale pak už jsem skoro nic necítila, dokonce jsem na chvíli usnula. Pocity po zákroku za to ale stály. Byl to takový pocit čistoty, úlevy. Najednou jako bych byla o mnoho lehčí, úplně zmizel ten permanentní pocit plného břicha. Dokonce se mi zdálo, že mám uvolněnější i celou pánev,“ vypráví dvaatřicetiletá Jana, která si zákrok vyzkoušela.

 

Přestože někteří odborníci výplach doporučují, jiní zastávají opačný názor. „S výplachem střev nesouhlasím, je to podle mého názoru příliš razantní metoda. Nejlepší způsob očištění střev je pomocí preparátů s vlákninou, případně pomocí probiotických bakterií. Klysmata mají smysl jako léčebná (pokud obsahují látku, kterou chceme do střeva přinést - například při léčbě ulcerózní kolitidy nebo Crohnovy choroby) nebo pří těžké zácpě, kterou nelze jinak ovlivnit. Při takovémto očištění dochází jistě k poškození střevní mikroflóry, prostředí, ve kterém bakterie žijí, odstranění hlenu, který je na stěně střevní, je to pro tělo nevýhodné,“ říká například docent Pavel Kohout.

 

Víte, že...

+ v dnešní době existují už i domácí sady hydrocolon?

+ chcete-li ještě více podpořit svůj lymfatický systém, vyplatí se vyzkoušet magnetoterapii, lymfomasáž, suchou uhličitou koupel (biotherik), vyhřívané bandáže, solnou nebo hydromasážní koupel.?

+ v tlustém střevě je také slepé střevo, přezdívané „břišní mandle", plné lymfatických uzlíků - líheň nám prospěšných bakterií?

+ sliznice tlustého střeva je naším nejdůležitějším obranným systémem, protože představuje 80 procent imunitního systému?

+ tlusté střevo je při nedodržování pitného režimu velice zranitelné?

 

Čtěte také: Extrémní očistné kúry