Tyto symptomy bolavého krku netrápí jen nemocné nebo lidi v rekonvalescenci, ale i řečníky po celodenním hovoru, kuřáky, při alergii na pyl, pracovníky vystavené klimatizaci či pacienty s poruchou slinných žláz. Takové komplikace mohou zbytečně vyřadit člověka z běžného provozu. Jak z tohoto kolečka ven?

5ae9cc1c669d1obrazek.jpgNa trhu je mnoho cucavých pastilek, sprejů či kloktadel, jak si ale vybrat správně? Většina volně prodejných přípravků obsahuje lokální antiseptika, anestetika, případně lokálně působící antibiotika nebo jejich kombinaci. „Lokální anestetika sice rychle zmírní bolest, ale pouze na krátký čas. Antiseptika účinkují pouze povrchově, přičemž samotná infekce se odehrává v hloubce tkání. Antibiotika účinkují pouze při bakteriálně podmíněných zánětech, které ve většině případů nejsou původcem akutního zánětu sliznice,“ upozorňuje MUDr. Irina Šebová, CSc., MPH, přednostka DORLK LF UK a NÚDCH v Bratislavě.

Do popředí se tak dostává koncept zvlhčení podrážděné sliznice v oblasti ústní dutiny, hltanu a hrtanu, jakož i potřeba ochrany a regenerace podrážděné, případně vysušené sliznice. Novinkou v této oblasti jsou hydro pastilky s tzv. hydrogel komplexem, které při cucání pastilek vytváří na sliznici ochranný film proti průniku a šíření bakterií a virů. „Hydro pastilky jsou určeny na široké spektrum diagnóz jako je bolest v krku při nachlazení, chrapot a / nebo dráždění ke kašli při nachlazení nebo při alergii či vlivem suchého vzduchu (klimatizace, topná sezóna), pro namáhané hlasivky (učitel, řečník, herec, zpěvák) a pro pacienty s chronickými onemocněními, které způsobují suchost sliznice,“ upřesňuje lékařka.
 
Rady lékařky

Účinnou pomocí při takových potížích je začít co nejdříve se samoléčbou. Třeba dbát na dostatečný příjem tekutin. Vhodný je teplý nápoj s citronem a medem, případně čaje s protizánětlivým účinkem, kterých je dnes dostupné velké množství. Při bolestech hrdla se doporučuje teplo v podobě šály nebo šátku. Při chrapotu je naopak vhodná inhalace a klidový režim. Na jakýkoliv problém pak hydro pastilky, které zajistí ochranu, regeneraci a zvlhčení podrážděné a vysušené sliznice. „Pokud se ale stav zhoršuje, nastoupí teploty, suchý kašel a stupňuje se bolest v krku, je čas navštívit lékaře,“ varuje MUDr. Šebová.

Hydro pastilky, 20 ks
Doporučená cena: 141,-
www.generica-bohemia.cz