komár

Vodní plochy na zahradě lahodí nejen oku, ale také komárům. A tak je velmi pravděpodobné, že si i vy v jezírku či zásobníku dešťové vody chováte krvežíznivou okřídlenou armádu. Jak ji porazit, ještě než vzlétne?

Aby se komáři rozmnožili, potřebují to k tomu ideálně stojatou vodu (i když to zvládnou i v blátě po vydatných deštích nebo v lehce proudné vodě). Samička naklade vajíčka, která se ve shluku vznášejí ve vodě. Za pouhé dva dny se z nich líhnou larvy, které k životu potřebují jen dvě věci. Vodní mikroorganismy, kterými se živí, a kyslík. Ten se vydávají dýchat prostřednictvím speciální trubice nad hladinu. Když je ale něco vyplaší, stáhnou se mrskavými pohyby bleskově zpět do hloubky. Jakmile se larvy dostatečně vykrmí, což trvá jen několik dní, zakuklí se, aby z nich po čtyřech dnech vylétli komáři. I tyto kukly jsou pohyblivé a potřebují dýchat. Celý vývoj tak netrvá déle než dva týdny. A v té době musíte stihnout zasáhnout. Protože pak už se samička poohlíží po krvi, díky které může vytvořit další vajíčka.

Jak komáry odradit?

Pokud komáři okupují vaše sudy či jiné nádoby s dešťovou vodou, které lze zakrýt, pak je to nejjednodušší způsob ochrany. Pokud nemáte originální těsnící víko, použijte hustou síťku, přes kterou se samička k hladině nedostane.

Když je na prevenci pozdě

Nestihli jste vodu před nakladením vajíček ochránit? Pak musíte bojovat osvědčenými prostředky proti larvám. Pokud se stále bavíme o zálivkové vodě, pak:

komár

  • Vaší účinnou zbraní může být obyčejný jedlý olej. V přiměřeném množství jej nalijte na hladinu, kde utvoří neprodyšnou vrstvu. Jelikož se přes ní komáři nebudou moci nadechnout, zahynou. Vy ji pak snadno ze sudu odčerpáte.
  • Další možností v boji proti komářím larvám je použít hašené vápno (cca 1 lžička na 200 litrů), které změní kyselé pH na zásadité a většině rostlin (kromě těch, které vápno nesnáší, například rododendrony) při zálivce nevadí.
  • Použít můžete v krajním případě i speciální přípravky k hubení larev komárů. Ty neublíží lidem, zvířatům ani rostlinám, ale bývají toxické pro ryby a další vodní organismy.
  • Možností, jak snížit populaci komárů na vaší zahradě, je vychytat larvy do síťky. Nebudete sice úspěšní na 100 procent, ale částečně se jich zbavíte. Pokud navíc máte doma akvarijní rybky, určitě se s nimi o svůj úlovek podělte. Na rozdíl od vás totiž komáří larvy zbožňují.

Okupují komáři vaše jezírko? Pak tolik možností nemáte.

  • Někdo se pokouší čeřit vodu pomocí jezírkových fontán a vodopádů, ale to je spíše sázka do loterie. Někteří komáři jsou skutečně odolní.
  • Jedinou bezpečnou možností, jak se zbavit většiny larev, je spolehnout se na jejich přirozené predátory. Těmi jsou nejen ryby, ale i larvy vážek, znakoplavky nebo klešťanky. A pak, ve stadiu dospělých jedinců, také ptáci a netopýři. Tak si je na zahradě hýčkejte.

Čtěte také: