shutterstock-519340927.jpg
Foto: Shutterstock

Nejlépe se jim totiž daří v subtropech. Příliš vlhké a horké podnebí tropů jim tolik nesvědčí. Citrusy rodí kvalitní plody pouze tehdy, když během cyklu zrání projdou zároveň i obdobím chladu.

Do rozsáhlé rodiny citrusů patří stovky rozličných druhů od klasických pomerančů, citronů, limetek nebo grepů přes bergamot, nejrůznější limety až po kumquat či pomelo. Třeba pomeranče u nás většina lidí zná jen jedny. Prostě „ty klasické, co mají v supermarketu“ a pamětníci si ještě pamatují mdlou odrůdu z Kuby. Svět citrusů je ale mnohem, mnohem bohatší.

Pomeranče jsou oblíbené nejen pro skvělou chuť, ale i řadu zdravotních a nutričních benefitů. Obsahují množství důležitých antioxidantů, které podporují metabolismus a pomáhají spalovat tuky. Jejich konzumace posiluje srdce a cévy, vitamín C zvyšuje obranyschopnost organismu a vysoký obsah vlákniny, vápníku i draslíku představuje perfektní nutriční balík.

Jednou z nejvýznamnějších oblastí pro jejich pěstování je ostrov Sicílie. Milovníci citrusů považují sicilské plody za nejlepší na světě. Pěstují se tu po staletí a kvalita místních odrůd je skutečně věhlasná. Nejsladší druh je Tarocco bez jadérek, odrůda Moro je nejtmavší a má téměř fialovou dužinou a výraznou nakyslou chuť s tóny malin. Známé je „krvavé“ Sanguinello. Pokud byste však tyto pomerančovníky vysadili kdekoliv jinde, nebudou červené. Svou šarlatovou barvu získávají právě díky podmínkám na ostrově. Chladné noci se střídají se žhavými slunečnými dny, rostliny čerpají minerály bohatě obsažené ve vulkanické půdě. Je to podobné umění jako třeba s vinnou révou. Na Sicílii se sladké i hořké citrusy využívají pro výrobu marmelád, sorbetů, pomerančových dortů, džusů i aperitivů, jako je populární Limoncello. Citrusy jsou zkrátka krví sicilského života a kultury.

shutterstock-593811710.jpg
Foto: Shutterstock

U nás plody, které se na úbočích sicilských hor sklízejí, v běžném supermarketu většinou nepotkáte. Ale ochutnat je přesto můžete. Šťávu z citrusů, které se už řadu generací pěstují na tradiční sicilské rodinné farmě, do svých prémiových limonád Targa Florio používá společnost Kofola. Její novinka je slazená pouze třtinovým cukrem a sluncem nabitá šťáva pochází přímo z lokálních citrusových sadů na Sicílii. Název vzdává hold legendárnímu automobilovému závodu Targa Florio, jehož trasa vedla sicilskými horami a mezi jeho vítězi je silná česká stopa. Targu Florio si můžete vychutnat ve třech příchutích: pomeranč, citrón a krvavý pomeranč.

Ročně se na planetě sklidí asi 95 miliónů tun citrusových plodů. Z toho půlka připadá právě na tradiční pomeranče, za nimi jsou citrony, mandarinky a grepy. Mimochodem, víte, že právě nejpopulárnější pomeranč není zcela původní druh, ale vlastně hybrid mezi mandarinkou a pomelem?

Zdroj informací: Kofola, Garden Museum

Reklama