Srůsty jsou strašákem mnoha žen. Pokud vzniknou následkem operace nebo zánětlivých onemocnění (psali jsme ve článku…doplníme link), mohou být příčinou mnoha komplikací. Chceme ale přinést pozitivní zprávu. Pokud vás tento problém trápí nebo se bojíte, že vás může postihnout, protože právě plánujete gynekologickou či jinou operaci v dutině břišní, existuje přípravek, který může vzniku srůstů zabránit.

srůsty

V současné době je na trhu několik různých bariérových opatření, nejzajímavější pak ve formě gelu, které se aplikují do míst, jež byla v břišní dutině operována. Jedním z nich je Hyalobarrier gel®. Svou přítomností - operatér nanese gel přímo na místa, kde operoval, zabraňuje vniku srůstů tkání, které srostlé být nemají. Vytváří tak mechanickou bariéru a tkáně, které jsou jinak těsně u sebe, nechtěně nesrostou. Je funkční zejména tím, že zůstává v místě aplikace 7 dní, teprve poté se vstřebá. A toto je nejdůležitější - bariéra funguje hlavně pro první dny po operaci, kdy se srůsty tvoří, nejčastěji se jedná o 3. až 5. den po operaci. Pokud se díky gelové zábraně nevytvoří srůsty hned při hojení, následně již nevzniknou. Gel není tekutý, je ze své podstaty viskózní.  Díky jeho husté gelové konzistenci zůstane na místě, kam jej operatér aplikoval a zde působí celou dobu, dokud se nevstřebá. To je účinná síla, kterou přináší v prevenci proti vniku srůstů Hyalobarrier gel®.

Zeptali jsme se MUDr. Eriky Votavové, která se přípravkem Hyalobarrier gel®zabývá, na několik doplňujících otázek:

Jaké je složení Hyalobarrier gelu® a díky čemu vydrží v ráně sedm dní?
Hyalobarrir gel® je tvořen 100% kyselinou hyaluronovou, látkou tělu vlastní, proto je tento gel velice dobře snášen a nebyly u něho zjištěny žádné nežádoucí účinky. V místě aplikace vydrží sedm dní díky své vysoké viskozitě. K úplné degradaci Hyalobarrier gelu® dochází v průběhu několika týdnů. Hyalobarrier gel® tedy tvoří bariéru v místě aplikace po dostatečně dlouhou dobu, aby zabránil vzniku nežádoucích srůstů.

Kdy se tvoří srůsty? Za jak dlouho po samotném zákroku? Lze tyto zákroky v dutině břišní a pánevní obecně rozdělit?
Tvorba srůstů je individuální, obvykle se však srůsty tvoří 3. až 5. den po operaci. Operativní zákroky lze obecně rozdělit do dvou skupin. Jedná se o operace laparotomické (otevřené), do břicha se vstupuje řezem. Anebo hovoříme o operaci laparoskopické (zavřené), kdy se do břicha vstupuje třemi body. Rozdíl je nejen kosmetický (velikost jizev), ale hlavně v délce rekonvalescence, kdy u laparoskopie je výrazně kratší.  I výskyt srůstů je ovlivněn volbou operační techniky. U laparotomie je výskyt srůstů výrazně vyšší.

Mohou se tvořit srůsty například i v děloze?
Ano, srůsty se tvoří i po výkonech v děloze, např. kyretáž dělohy po porodu nebo kyretáž, vedoucí k umělému ukončení těhotenství, záněty v děloze, po rozrušení již vytvořených srůstů, operace septa, polypů dělohy, a to vše pomocí tzv. hysteroskopie. I v těchto případech je tedy třeba dbát na prevenci. Jedná se zejména o srůsty, které následně zabraňují dalšímu těhotenství.

Jaká je pravděpodobnost, že při zákroku dojde ke srůstům?  Máte k dispozici nějaká čísla, na kolik operací připadá vnik srůstů? (Máme na mysli operace dutiny břišní, gynekologické zákroky)
Jak již bylo řečeno u předešlé otázky tvorba srůstů je individuální, příčinou jejich vzniku je narušení hladkých povrchů orgánů dutiny břišní, nedokonalé zastavení krvácení na konci operace, nedokrvení či odumření tkáně, přítomnost zánětu či endometriózy. Co se statistických dat týče, odborná literatura uvádí výskyt srůstů u 60-90% žen, které absolvovaly některou z břišních operací či prodělaly zánět.

Jak na Hyalobarrier gel® reagují ostatní lékaři?
Krátce po uvedení Hyalobarrier gelu® na trh v roce 2008 byli lékaři vůči jeho účinku velmi skeptičtí, až po jeho vyzkoušení se přesvědčili o jeho výhodách. Nyní po pěti letech používání této antiadhezivní prevence můžeme říci, že lékaři, dbající na prevenci vzniku srůstů, kteří se zabývají gynekologickou operativou, Hyalobarrier gel® používají a své pacientky o něm informují. Stále ještě však existují lékaři, kteří se touto prevencí nezabývají a pacientkám o možnosti antiadhezivní bariéry neřeknou. Pacientka pak nemá možnost se na základě všech dostupných informací rozhodnout, zda si Hyalobarrier gel® zakoupí či nikoliv. Proto by se pacientky měly vždy ujistit, že pracoviště, v kterém bude operována, dbá na informovanost svých pacientů, standardy odborných lékařských sekcí a nejnovější lékařské postupy obecně.

srůsty

Jakou máte zkušenost – používá se Hyalobarrier gel® i pro jiné zákroky?
Hyalobarrier gel® lze používat při výkonech, které jsou uvedeny v příbalové informaci. Pokud se na tyto výkony podívám konkrétně, tak kromě gynekologických operací se jedná například o operace na střevech či v oblasti slepého střeva apod. Srůsty však vznikají všude na těle, ne jenom v oblasti břicha a pánve. Například na základě žádosti pacientky byl použit Hyalobarrier gel® jako prevence vzniku srůstů v oblasti zevních rodidel (tzv. synechie), dále při problému srostlé předkožky s žaludem (tzv. fimóza) .

Proč patří mezi rizikové operace pro vznik srůstů i porod císařským řezem?
Porod císařským řezem je vlastně tzv. laparotomická (otevřená) operace u které je riziko vzniku srůstů dost vysoké. Použití prevence vzniku srůstů je tedy opodstatněné. Tím spíše, pokud se jedná o první císařský řez a pacientka plánuje znovu otěhotnět.

Pokud by si žena při operaci chtěla preventivně nechat aplikovat Hyalobarrier gel® , co má udělat? Domluvit se s gynekologem nebo až v nemocnici s operatérem?
V ideálním případě žena, která jde na operaci o existenci Hyalobarrier gelu® ví od svého ambulantního gynekologa nebo z tisku či internetu. Má tak dostatek času se s touto problematikou seznámit a rozhodnout se, zda si antiadhezivní prostředek zakoupí. V nemocnici se poté s operatérem dohodne o použití Hyalobarrier gelu® právě při jejím konkrétním zákroku. Hyalobarrier gel® je distribuován po ČR velkodistributorem léčiv a není tedy problém objednat tento gel v nemocniční lékárně a poté si ho vyzvednout. Ideálně v den nástupu do nemocnice. Hyalobarrier gel® je termolabilní – je tedy nutno ho uchovávat v lednici. Každá nemocnice má svoje mechanismy dostupnosti Hyalobarrier gelu®, někde nepřijde pacientka s přípravkem vůbec do styku, protože je Hyalobarrier gel® přítomen přímo v lednici na operačním sále. Pacientka dává pouze svolení s jeho použitím a poté uhradí cenu při odchodu z nemocnice, stejně jako například nemocniční poplatky.

Děkujeme za odpovědi

Plánujete gynekologickou operaci? Více informací o prevenci proti srůstům najdete na www.srusty.cz

srůsty

Čtěte také rozhovor s Adélou, která kvůli srůstům nemohla otěhotnět

Reklama