Trendy líčení podléhají navzdory komerčním lákadlům na sezónní tipy jen velmi zvolna. A ještě pomaleji se uhnízďují obecně mezi ženami.

Zde nějakou tu změnu ve vizážistické módě spatříme zhruba o 10 let později než na molu, na tvářích světových hereček či na stránkách časopisů doporučujících ten či onen styl. O to větší radost mám, když se konečně ujme něco nového, čemu navíc fandím.

Jak dlouho jsou třeba módní výrazné rty?

obočíHodně let. A kdy sem tam objevíte okolo sebe ženu, která nosí výraznou rtěnku? Já osobně zaznamenávám až dnes. I vy samy, čtenářky, jste při mých proměnách kritizovaly nejvíce příliš červeno-oranžové rtíky modelek z vašich řad. Prostě nevkus. A proslulí módní guru si mohli kecat, co chtěli, že? Přitom za mládí mé babičky i maminky snad jiná rtěnka než červená neexistovala.

Dnes se ale zaměříme na obočí.

Již téměř 10 let se sice husté a přirozené obočí propaguje o sto šest, naše kolegyně, módní redaktorka a odbornice na vizáž na slovo vzatá, Dana Haklová, před nepřiměřeným vytrháváním varovala už v roce 2006:

Jenže vše marně, jak vidím na svých klientkách, které ke mně přijdou na kurz líčení. I docela mladičké dívenky, které před 10 lety ještě „tahaly kačera“, už mívají obočí zpustošené. Anebo zcela přírodní, což je úplně stejně „out“. Pravda, ještě před 6 léty, kdy jsem začala chodit na školení, se obočí nevěnovala tak velká pozornost jako dnes, a i já je tehdy u svých klientek opomíjela.

Ideál tvoří tyto tři pomyslné čáry:

Foto – obočí

Jak zkontrolovat, zda-li jej splňujeme? Prostě vezměte pravítko a před zrcadlem jej přiložte okolo svého obočí.

Co když neroste?

Nešvarem posledního téměř už století (začalo to asi ve 20. letech, kdy se začaly líčit i ženy-neumělkyně a příslušnice nižších vrstev) bylo totální vyholení a nakreslení, či dokonce vytetování tenkých čáreček. Možná sedělo a slušelo ideálním kráskám filmů z 30.–50. let, k takové Edith Piaf prostě patřilo, ale na normální ženské se mi to nikdy nelíbilo, zejména na té zralejší.

eyeMé generaci poznamenané módním diktátem plus minus 80. léty už po padesátce nepomůže ani svěcená voda, obočí totiž pomalu s věkem přestává dorůstat.

Séra na řasy a obočí

Ta se v poslední době v souladu s módní vlnou objevila v nabídce některých kosmetických firem, ale ač fungují skvěle na řasy (sama mohu potvrdit), na obočí jsou trošku krátká. Přesto se mi přípravkem firmy, kterou používám a nabízím svým klientkám, podařilo nějaký ten chloupek navíc vypěstovat, ale musím být velmi trpělivá.

Jak tedy na to?

Mezery mezi chloupky zahustěte hnědým stínem na tvrdém úzkém štětečku, či vy, výtvarně pokročilejší, vezměte do ruky speciální tužku (vždy v barvě vašeho přírodního obočí) tvrdší, než tu na kontury očí, a krátkými, lehkými dotyky „šrafujte“.  

Módní tsunami dolehlo už všude a obočí si dnes nechávají tetováním rozšiřovat i mladší dámy – někdy se i vyvede, záleží na odborníkovi.

Vy, mladičké dívky, které s líčením začínáte, buďte hlavně velmi opatrné. Pokud si nejste při úpravě obočí zcela jisté, navštivte kosmetičku či svěřte se do rukou zručnější kamarádky.

Malý návod zde:

Takže rozhodně upravujte, i kdyby šlo o pouhých pár chloupků navíc! Neupravené obočí = neupravený celý make-up = neupravená žena. A my přece chceme být „ženy-in“, ne?

Reklama