Houževnatý sportovec, ale i nemilosrdný trhač, to je Sibiřský husky. Přečíst si o něm můžete v dalším pokračování našeho Atlasu psích plemen. O osobní zkušenosti se s námi tentokrát podělila paní Michaela, jejíž smečka čítá rovných 6 psů a 7 štěňátek.

husky1

Země původu: USA
Použití:saňový pes
Klasifikace podle FCI:

  • Skupina 5. špicové a primitivní plemena
  • Sekce 1 severští saňoví psi
  • Bez zkoušky z výkonu

Velikost v kohoutku:

  • Psi: 53,5 až 60 cm
  • Fenky: 50,5 až 56 cm

Hmotnost:

  • Psi: 20,5 až 28 kg
  • Feny:  15,5 až 23 kg

Průměrně se dožívá: 13 let
Chovatelský klub: Siberian Husky klubu ČR (http://www.siberianhuskyklub.com)

Historie plemene

Sibiřský husky (Siberian husky) pochází, jak jinak než ze Sibiře z okolí řeky Kolymy. Vyšlechtili ho tady již v pravěku místní obyvatelé – Čukčové, kteří potřebovali spolehlivého společníka a tahače, který by se bez potíží přizpůsobil kočovnému způsobu života v mrazu. Sloužil jim především jako tažné zvíře jejich saní, ale také ho využívali k lovu.
Teprve v 19. století huskyho objevili obchodníci s kožešinami na Aljašce a teprve s nimi se v roce 1909 dostal do Spojených států amerických.

Obrovskou popularitu získal sibiřský husky v polovině dvacátých let našeho století, díky hrdinskému skutku oddané smečky Nora Leonharda Seppala. Ta dopravila v zimě 1925 životně důležité sérum proti záškrtu do střediska zlatokopů na Aljašce, čímž zachránila nespočet lidských životů. Na památku této události se dodnes jezdí nejdelší závod saní tažených psy, zvaný Iditarod, na trati Anchorage-Nome, který čítá než 1930 km.

Vzhled psa

husky2Sibiřský husky je středně velký pracovní pes, rychlý, s volným a elegantním pohybem. Jeho mírně kompaktní a dobře osrstěné tělo, vztyčené uši a huňatý ocas připomínají jeho severský původ. Jeho typický pohyb je plynulý a očividně bez námahy. Svou původní práci v postroji vykonává efektivně, jako saňový pes měl za úkol převážet lehčí břemena na velké vzdálenosti střední rychlostí. Jeho tělesné poměry a rámec odrážejí tuto základní rovnováhu síly, rychlosti a vytrvalosti. Psi (samci) sibiřského huskyho jsou samčí stavby, ale nikoliv těžcí; fenky jsou jemnější (samičí), ale nikoli slabé stavby. Ve správné kondici, s pevnými a dobře vyvinutými svaly, nemá sibiřský husky zbytečnou nadváhu.

Povaha huskyho

Typická povaha sibiřského huskyho je přátelská a milá, ale také pozorná a otevřená. Nevykazuje kvality hlídacího psa, není přehnaně podezíravý k cizím lidem a není agresivní k ostatním psům.
U dospělého psa by měla být očekávána jistá míra rezervovanosti a důstojnosti. Jeho inteligence,  poslušnost a horlivost z něj činí příjemného společníka a ochotného pracovního psa.

Jak o něj pečovat

Základem péče je dostatek pohybu a akce. Husky rozhodně není gaučový pes vhodný do městských bytů, kde je omezován v pohybu. Nejšťastnější bude venku, kde ve vhodně upraveném kotci přečká i zimu, a kde bude mít obrovskou zahradu na vyběhání (a k tomu každodenní pracovní vytížení).
Husky se nesmí překrmovat, aby nepřišel o svou atletickou postavu, ovšem rozhodně to není pes snadno náchylný k nadváze - vhodné jsou kvalitní granule i maso.
Péče o srst není nijak extrémně náročná, pochopitelně mimo období línání, zvláštní pozornost si zaslouží huňatý ocas.

Smečka paní Michaely

michaela

Jelikož u jednoho siberiana zůstane málokdy, čítá naše smečka momentálně 6 dospělých psů a po třech letech jsme se dočkali i sedmi štěňátek.
Naši dospělci se jmenují Nanook, Chinook a jeho syn Aram a fenky se jmenují Natálka, její dcera Mia a benjamínek Hope.

První siberiani k nám přišli v roce 1989, kdy jsem se věnovala aktivně lehké atletice a potřebovala jsem parťáka na trénink, samotnou mě běhání nebavilo... a tak přišla Aili, o pár dní později její sestra Ankie a trojlístek doplnila Anja. Zapřahalo se několikrát denně a jezdilo se na závody. Postupem se z koníčka stala posedlost. Jezdilo se po závodech víc než po výstavách. Povaha je přátelská, ale nezávislá, což bylo ideální.

V současné době sportujeme už jen rekreačně. Máme skvělou koloběžku od firmy Mabo. Aby měl pes na výstavě úspěch, musí být ve skvělé kondici a k té patří svaly. Každopádně siberiani potřebují poměrně dost pohybu, „vyběhání“ po zahradě není většinou dostačující, zejména v mladším věku.

Naštvali mě několikrát... nejednou vyčistili kurník, zakousli kočku, rozhrabali zahradu, okousali nové stromky, rozkousali čalounění v autě, zakousli mobil a podobně. Posledním povedeným kouskem byla krádež uzeného z verandy souseda. Prostě husky se neumí nudit, a když mu nevymyslíte akci, vymyslí jí on vám.

Dobré je, že siberiani vesměs nemají problémy s ostatními psy. Na severu musí být pes nekonfliktní, neboť je zapřahán s neznámými psy. Čas od času dojde ke konfliktu ve smečce, ale jde spíš o vyjasnění pozic ve skupině. K lidem musí být siberian absolutně přátelský, k cizím lidem přirozeně nedůvěřivý, nikoliv však bázlivý.

Srst siberiana je velmi hustá, dutá a mastná, takže nejenže v zimě izoluje psa před chladem, ale v létě i před horkem. Mastná srst je důležitá, aby se nedostala voda na kůži. Každopádně v horku, resp. při teplotách nad 15-18°C se psy netrénujeme. Možná byste se divili, ale seveřani se rádi sluní. Naši psi mají postavený domeček, který je chrání před úpalem i před deštěm.

Historek ze společného soužití s našimi psy máme za ty roky spousty... Každou středu bývala ratbořská hospoda zavřená a tak jsme se s kamarády scházeli na naší terase, odkud máme rozhled po rybníce, lese, zahradě a popíjíme pivečko z domácí pípy. A tak jsme zase jednou drželi středu. Grilovali jsme, pěkně se bavíme, popíjíme pivko a vínko. Vyprávíme si zážitky z dovolených, z práce a jak jinak - se zvířaty. V tom se podívám do zahrady, kde psi volně pobíhali, pokud jsme byli doma. S hrůzou jsem zjistila, že smečka (a to už bylo haskounů sedm) je fuč. Byl to pro mě šok, teď tu byli a krmila jsem je jejich oblíbenými grilovanými křidélky. Jako obyčejně jsme vyběhli před dům a poslouchali, kde že štěkají psi nebo řvou slepice (případně jejich majitelé). Nic. Manžel nasedl do auta a objel vesnici. Nic. Sedli jsme tedy na terasu a čekali na návrat trestné výpravy. Najednou je táta je zahlédl: „Už se vrací!!! …. a nesou slepice.“ Soused bydlící ob dům: „Ty jsou moje, mám je od neděle.“ Bohužel, z dvaceti nepřežila jediná. Zmizela i snesená vejce.

Více zážitků si můžete přečíst na blogu paní Michaely http://siberianhusky.blog.cz/0803 nebo www.siberianhusky.cz

 

Výzva

Chcete, aby se také váš pes objevil v našem psím atlasu? Máte šanci! Pokud ještě v našem atlasu není rasa vašeho psa uvedena, potom ji teprve plánujeme. Pošlete nám jednu (tu nejkrásnější) fotku vašeho psa a k tomu jeho popis v cca pěti větách na e-mailovou adresu: jakub.koci@zena-in.cz. Kdo pošle svého mazlíčka v dané rase jako prvního, dostane se do článku - tak neváhejte. Zajímá nás vaše osobní zkušenost s konkrétním plemenem, příklad, jak svého mazlíčka popsat, si můžete vzít již z publikovaných plemen.

 

Reklama