5cc6f78b4d68bimage.png

Za datum Hurvínkova narození je považovaný 2. květen roku 1926, protože to se poprvé prošel po jevišti. Původně mělo jít o vylepšenou kopii dříve narozeného Spejbla, ale nakonec vznikl mezi Hurvínkem a Spejblem vztah otce a syna.
 
Jeho pravým otcem je nicméně řezbář Gustav Nosek. Za Spejblem stojí Gustavův strýc Karel Nosek. Oblíbené duo je tedy rodinným podnikem. V roce 1930 stvořil Gustav také Máničku a psa Žeryka. Máničky babička Kateřina Hovorková je paradoxně nejmladší členkou loutkového souboru, zrodila se až v roce 1971.


 
Hlas propůjčilo Hurvínkovi i Spejblovi během jeho třiadevadesátileté historie několik umělců. Tím prvním byl Josef Skupa, následoval Miloš Kirschner, Martin Klásek a momentálně je to Ondřej Lázňovský.
 
Zajímavostí je, že když se Hurvínek poprvé objevil na jevišti, měl na sobě noční košilku. Bílou košili a krátké kalhoty doplněné kšandami si oblékl až později.


 
Hurvínek patří k národním pokladům a je obdivuhodné, že se tento rošťák s taťuldou, Máničkou, Žerykem a Kateřinou Hovorkovou čiperně prohání po jevišti i v tak pokročilém věku.

Foto: Profimedia

Reklama