hurvínek

 

Motto:“Jsme-li mladí, jsme jimi pořád“                                   Clemenceau

2. května 1926 přivedla matka lípa, za asistence řezbáře Gustava Noska, na svět malou, ušatou a vykulenou postavičku, která dostala jméno Hurvínek. V té chvíli ona sama nemohla tušit, že se díky špalíčku, který vyňali z jejího těla, stane nesmrtelnou. Pětaosmdesátiletý chlapeček, který natruc času zůstává stále mladý, hrál ve dvaadvaceti světových jazycích pětatřiceti zemí světa a proslavil tak svoji domovinu ve čtyřech kontinentech.

Jeho věhlas dokonce dosáhl až samého nebe. Stal se skutečnou hvězdou. Od roku 2003 je po něm pojmenována nově objevená planetka.

Po boku této loutky se vystřídaly generace tvůrců. Žel oni, na rozdíl od svého svěřence, nebyli ze dřeva, a tak své milované dítě museli opustit a předat do péče dalším generacím.

Divadlo Spejbla a Hurvínka by chtělo v roce tohoto kulatého jubilea vzpomenout těch, co již nejsou mezi námi a připomenout si významné životní milníky této úspěšné, leč ne vždy snadné cesty, kterou musely loutky, spolu s jejich představiteli, na své jevištní pouti projít.

V den Hurvínkových narozenin 2.května si připomeňme tři interprety, kteří se, krom jiných, o dlouhověkost našich loutek zasloužili: prof.Josefa Skupu, Miloše Kirschnera a Martina Kláska.

 

Reklama