A navrch i Zelený čtvrtek! Senátoři nám nejspíš chtěli udělat radost, dřív než jich část po volebním fiasku „vypráší“ ze Senátu a v prvním kole podpořili návrh Martina Mejstříka, aby se tyto dny staly státem uznanými svátky.

Církevní velikonoční sváty Velký pátek a Zelený čtvrtek se tak možná stanou novými státními svátky.

Návrh nyní před konečným schvalováním v horní komoře posoudí senátní výbory. Pokud poté Senát novelu zákona přijme, budou jí muset ještě posoudit poslanci.

Senát, který dnes ve Valdštejnském paláci zasedá naposledy v předvolebním složení, dnes také projednává otázku ústavnosti existence Komunistické strany Čech a Moravy.

Původně měl Senát projednávat také smlouvy o radarové základně USA na českém území, občanští demokraté ale jejich zařazení na seznam schůze nepodpoří. Podle předsedy Senátu Přemysla Sobotky z ODS se budou projednávat v prosinci a již v novém složení.

Zelený čtvrtek i Velký pátek jsou křesťanskými svátky. První připomíná poslední večeři Ježíše Krista s jeho učedníky, druhý pak Kristovo obětování se na kříži.

Mezi státem uznanými svátky má Velký pátek řada zemí, například Velká Británie, Irsko, Španělsko nebo některé skandinávské státy, Dánsko a Norsko pak i Zelený čtvrtek. Z českých sousedů světí Velký pátek v Bavorsku, Sasku a na Slovensku, ne však v Rakousku a Polsku.

Reklama