Už od dob Karla Hynka Máchy a Josefa Dobrovského víme, že hezky česky se neříká jen nadarmo. V průběhu uplynulých let vznikl nespočet lokálních značek a produktů. Můžete se s nimi potkat na různých módních marketech, výstavách, nebo trzích. Některé z nich mají svou kamennou základnu, ale spoustu z nich volí prodej prostřednictvím e-shopů.

„Ač se to nemusí zdát, Češi jsou, co se týče vztahu ke značkám vlastně takoví vlastenci. S všeobecným boomem všeho retra přichází i znovuobrození českých značek. Některé z nich se chopily šance, podstoupily potřebnou přeměnu a rázem konkurují nadnárodním korporátním značkám. Určitá porce radosti ze „staronového“, slovanská sounáležitost a neméně důležitá porce hrdosti - to všechno jsou hnací motory českých značek na výsluní,“ říká mluvčí e-shopu Vemzu.cz Babora Opletalová.

Podívejte se na některé české značky, které mají opravdu zajímavý příběh.

liška mazaná

Liška mazaná je český projekt dvou kamarádek, které pořádají kurzy na výrobu domácí kosmetiky. Můžete se od nich naučit, jak si doma vyrobit nejen kosmetiku, ale i ekologické čisticí prostředky pracím práškem počínaje a pleťovou vodou konče. Všechny recepty testují na vlastní kůži. Holky si zakládají na jednoduchých postupech a přírodních ingrediencích. Všechny jejich výrobky jsou bez chemických přísad, a proto jsou vhodné pro alergiky i atopiky. Můžete pořídit jejich balíček na výrobu domácí kosmetiky, který obsahuje všechny potřebné ingredience a podrobný návod. Záleží jen na vás, jestli budete chtít vyrábět balzám na rty, nebo tělový krém. Dokonce si můžete zvolit i vůni dle vlastního výběru a připravit si tak doma kosmetiku přímo vám na míru!

Gravelli

Beton jako doplněk do domácnosti? Krásné designové kousky z betonu mají na svědomí tři mladíci, kteří stojí za českou značkou Gravelli. Mimo originálních šperků z betonu jako jsou náušnice, nebo manžetové knoflíky se zabývají betonovými interiérovými doplňky. Z nevšedního betonového materiálu si můžete pořídit třeba vázy, svícny, nebo mísy na ovoce. Beton, který používají je 7x pevnější než obyčejný beton a díky tomu je i mnohem lehčí. Kluci se snaží o inovaci každým coulem a možná i proto zkouší nevšední způsoby, na co lze beton použít. Před několika lety zabodovali dokonce na pražském Fashion Weeku, kde s českou návrhářkou Mirkou Horkou vytvořili kolekci betonových šatů. Opravdu se jim povedlo vdechnout jejich betonovým výrobkům duši, možná i tím, že každý kus je díky drobným bublinkám žíhané textuře naprostý originál.

Claro je unikátní kolekcí svítidel, kde můžete najít designové stojací lampy, závěsná svítidla nebo stolní lampy. Světla jsou inspirované přirozenou krásou za použití materiálů, tvarů a barev navozujících pocit přírody, snaží se hlavně o to, aby se člověk v osvětlení cítil příjemně. Můžete najít kousky vyrobené z jasanového dřevo, nebo třeba z korku. Pod českou značkou claro. vytváří originální produkty tvůrci z různých zemí světa.

Reklama