ovoce2.jpg

Po celé naší zemi existuje nespočet stromů a keřů, které každoročně plodí své ovoce, aniž by je někdo vlastnil. A tak nezřídka zůstává bez užitku ležet shnilé ve škarpách. To se rozhodla změnit parta nadšenců, která před lety založila iniciativu Na ovoce.

Na svém webu zaznamenávají oni, ale i široká veřejnost, kde je od jara až do podzimu možné natrhat si napříč Českou republikou (i Slovenskem) zdarma nejrůznější sezónní plody. Od jahod a třešní, přes moruše, ostružiny, švestky, jablka a hrušky až po ořechy či bylinky. Je toho ale mnohem víc, stačí rozkliknout stránku NaOvoce.cz, nebo si rovnou stáhnout do mobilního telefonu aplikaci.

„Naším cílem není jen vrátit místní ovoce na naše stoly a původní odrůdy ovocných stromů do sadů a zahrádek, ale také posílit vztah lidí ke krajině a pomoci jim převzít zodpovědnost za péči o místa, ve kterých žijí,“ vysvětlují své pohnutky zakladatelé, kteří se inspirovali v zahraničí.

„V Německu a na Slovensku podobné iniciativy již existují, s jejich zakladateli jsme se osobně setkali, slovo dalo slovo a vzniklo Na ovoce. Došlo nám totiž, že zarůstající sady a ovocné stromy, jejichž úrodu nikdo nesklízí, jsou také českým problémem a tohle by mohla být cesta, jak na to upozornit a pokusit se o změnu,“ dodávají.

ovoce.jpg
Zdroj foto: Shutterstock

Mapu navíc můžete rozšířit i vy, pokud o nějakém nevyužitém plodícím stromu či keři víte. Stačí zjistit, zda úroda skutečně nikomu nepatří, zaregistrovat se, přečíst si kodex sběrače a objev zanést.

Už si chystáte košík? Pak vás zakladatelé iniciativy prosí o jedno: „Při sběru buďte ohleduplní k fauně i flóře, sklízejte opatrně a jen tolik, abyste stromy a keře nepoškodili a bylinky se mohly na stejném místě objevit i příští rok.“

Čtěte také:

Reklama