Rozkvetlé stromy, první rašící lístky, pestrobarevné záhonky. Nejen jarní příroda se po nepříjemné zimě háže do gala. Také váš byt potřebuje generálku. Zkrátka, chce to pořádný jarní úklid. Dnes se vrhneme na koberce a do koupelny...

Startujeme
Před velkým gruntovaním nesmíte zapomenout na účinné čisticí prostředky. Pokud si tyto prostředky předem správně vyberete, máte půl práce hotovo, protože jen s vhodnými čisticími prostředky pak jde úklid pěkně od ruky a vy nebudete muset strávit celý den pouze drhnutím sporáku či podlahy.

Jaké čisticí prostředky máme na mysli? Kromě běžného saponátu je také vhodné si pořídit nějaký přípravek speciálně na odstranění mastnoty (na vyčištění sporáku, digestoře či mikrovlnné trouby), prostředek na sklokeramické desky, dezinfekční sprej, sprej proti vodnímu kameni a také vhodnou a šetrnou leštěnku na nábytek.

Zbavte se plísní
Také vás často trápí vlhké stěny, které začnou po čase plesnivět? Jak se těchto plísní zbavit a jak těmto plísním na stěnách předcházet? Preventivně proti plísním působí čištění ploch alkoholem, roztokem sody, čpavkem nebo octem. Zvláště u napadení spár keramických obkladů koupelen a kuchyní by mělo být zajištěno pravidelné ošetření.

Spreje proti plísním jsou sice při počátečním použití vysoce účinné, avšak většinou nejsou moc zdraví prospěšné. Chrání jen chvíli a neodstraňují příčinu.

Na zdech se napadení plísní projeví jejich zbarvením. Nejprve se na permanentně vlhkých plochách objeví skvrny, později zeď získá nahnědlé zabarvení. Plísně jsou nejenom nevzhledné, ale jejich spóry jsou zdraví velmi škodlivé a mohou vyvolávat také alergii.

Vlhkost na stěnách je často způsobena kondenzací vodní páry nebo u zdiva, které se dotýká zeminy, jako důsledek poškození izolace. Hlavní příčinou srážení vodních par je nedostatečná tepelná izolace a převážně v domácnosti u stropu, rohů a oken.

Jak předejít plísním v bytě
pravidelně odstraňujte vlhkost
několikrát denně větrejte (pokaždé alespoň 5 minut), větrejte i v zimě 
zavírejte dveře do ohrožených místností (zabráníte přístupu vlhkého vzduchu)
nesušte v ohrožených místnostech prádlo
v nevytápěných místnostech alespoň občas zatopte
v koupelně větrejte také po sprchování nebo koupeli
ohrožená místa často uklízejte a čistěte
k ohroženým stěnám nestavte nábytek, nebo nechte alespoň 10 cm odstup


Čistá koupelna

Udržet koupelnu krásnou a čistou po celý rok bývá nadlidským úkolem. Nejhorší jsou skvrny v mezerách mezi kachlíky, které jen tak něčím nevyčistíte.  Poradíme vám, jak se alespoň při jarním úklidu účinně zbavit tohoto nedostatku:

Vyzkoušejte kypřicí prášek do pečiva. S pomocí vlhkého tenkého štětce nanášejte prášek na jednotlivé spáry, poté nechte působit a nakonec kachlíky vlhkým hadříkem setřete.

Dalšími spolehlivými prostředníky v boji proti nečistotám v koupelnách jsou ocet, citrón a sůl. Ocet pomáhá odstranit nečistoty, jenže mnoha lidem vadí jeho zápach. Jiným řešením, jak vyčistit mezery mezi jednotlivými kachličkami, je směs vytvořená z citrónové šťávy a trošky soli.

Čištění koberců
Existují dva způsoby, jak nejlépe vyčistit a oživit zašlapané koberce. Podlahové textilie můžeme vyčistit buď suchou, nebo mokrou cestou.

Suché čištění
Po důkladném vyluxování čištěného koberce se zapracuje do koberce čisticí prášek (například Tepur nebo Kobosan). Do prášku se absorbuje veškerá nečistota a mastnota z koberce a poté je prášek s nečistotami vysán.

Suché čištění je jednodušší a méně časově náročné. Nevzniká při něm nepořádek, neblednou barvy, koberce se nesrážejí ani nevytahují a nevyboulují se. Není třeba manipulovat s nábytkem. Suchým čištěním se zbavujeme mikroorganizmů a roztočů, aniž bychom zbytečně narušovali osnovu koberce.

Praní koberců
Provádí se pomocí vody. Koberce se namočí a poté vyčistí speciálními vodními vysavači, které neničí vlákno textilie. Pokud je sami nevlastníte, můžete si tyto speciální vodní vysavače buď koupit, nebo půjčit ve specializované firmě (za zhruba 200 korun/den). Další možností je vybrat si firmu, která celé čištění obstará za vás. 

Jak prát koberce
naneste čisticí saponát se schopností regenerovat vlákno koberce
pomocí speciálního vysavače začněte koberec pomalu čistit a sušit
je-li koberec silně znečištěn (chlupy, vlasy), je vhodné ruční čištění a kartáčování
koberec zcela vysychá až druhý dne po čištění, zajistěte proto dostatečné větrání


Čištění skvrn z koberců
Při čištění postupujte od kraje skvrny do středu. Vlněné a polyesterové koberce lépe vyčistíte pomocí kyselin (například citrónovou šťávou či octem), bavlněné, hedvábné a nylonové koberce naopak zásaditými přípravky (například boraxem nebo čpavkem).

Jaké triky na odstranění špíny používáte vy? Už máte jarní úklid za sebou nebo si pozvete úklidovou firmu?

Reklama