Boj se sněhem v Česku stále nekončí, což pro řidiče a řidičky znamená krušné časy. Auto je mít po technické stránce neustále v pořádku. Jakýkoliv zanedbaný detail může během cesty způsobit řadu nepříjemností.

Neměli bychom zapomínat na doplňkové zimní vybavení, které v okamžiku, kdy udeří sníh a mráz, zpříjemní provoz vozu. Mezi základ samozřejmě patří kvalitní zimní pneumatiky, sněhové řetězy, nemrznoucí směs, rozmrazovač zámků a nezbytné škrabky.

Výlety na hory – překvapení číhá za dveřmi

K nejoblíbenějším zimním sportům patří lyžování a snowboarding. I když se kvalita českých sjezdovek neustále zlepšuje, pořád zaostávají za zahraničními svahy. Především služby jsou u nás o poznání horší než v Rakousku, Itálii či Francii. Neváháme tak vyrazit za kvalitními sjezdovkami do zahraničí.

Kam ale uskladnit veškerou výzbroj? Lyže, boty a hole, případně snowboardy, které zabírají nejvíce místa? Pokud jedeme pouze ve dvou na krátkou dobu, je alternativou přeprava lyží bezpečně zajištěných uvnitř vozu. V případě, že cestuje více pasažérů, stávají se delší cesty spíše utrpením. Ostré kovové hrany lyží jsou riskem zdraví posádky a navíc mohou poničit interiér vozu.

Ve většině evropských států vám hrozí pokuta a to v případě, že policista usoudí, že umístění věcí v autě omezuje či ohrožuje řidiče. Maximální výše takové pokuty je v České republice 2000 Kč.

Střešní box neznamená jen úsporu místa v interiéru

Cestování nám může usnadnit střešní box, do kterého lze umístit ridickavýstroj až pro 5 lidí a ušetřit tak prostor uvnitř vozu. Ne všechny střešní boxy na trhu jsou však kvalitní. Pozor bychom si měli dát především na popruhy, které upevňují obsah v boxu. Pokud neexistuje možnost lyže či snowboard pořádně upevnit, při nárazu by obsah mohl prorazit stěnu boxu a vyletět ven jako neřízená střela. Může se to zdát poněkud překvapivé, ale některé střešní boxy nedokážou ochránit obsah ani od deště. K tomuto závěru došly na základě testování autokluby některých zemí v Západní Evropě.

Než se tedy vybraný střešní box rozhodneme zakoupit, není od věci si zkontrolovat výsledky crash testů. Ty se kromě aut samotných věnují i boxům na ně namontovaných. Pozornost si zaslouží také doporučená nosnost příčníků, na které je box upevněn. Obecně se uvádí nosnost kolem 50 kg. V případě přepravy těžkého nákladu se doporučuje použití více příčníků.

Na paměti však řidič musí mít také technické možnosti, které se liší u každého vozu (především nosnost střechy uváděnou výrobcem).

Neznalost zákona neomlouvá

Při cestě do zahraničí bychom také měli vzít do úvahy předpisy a nařízení v konkrétní zemi. Při cestě do Rakouska například musíme mít uvnitř vozu reflexní vestu, kterou si řidič obleče v případě nehody nebo poruchy vozu. V Itálii se za vlhka snižuje maximální povolená rychlost na dálnicích z 130 km/h na 110 km/h. Ve Francii nám hrozí pokuta 1500 EUR za použití antiradaru. Neznalost zahraničních předpisů nás většinou před pokutou nezachrání a spoléhat se na benevolenci policistů také nemá smysl.

 Zimní řetězy

Výběr vhodných řetězů závisí na velikosti a typu kol a typu vozidla. Nevhodný typ zimních řetězů se stává hrozboucesta pro vůz. Hrozí zde riziko poškrábání kol, prasknutí řetězu a poškození podběhů automobilu. Stejná situace může nastat v případě, že se rozhodneme ušetřit a koupíme příliš levné, nekvalitní řetězy ze supermarketu.

Jedním z aspektů, který nejvíce ovlivňuje cenu řetězů, je snadnost jejich nasazení: „Nikdy není na škodu si vyzkoušet nasazení řetězů v pohodlí vlastní garáže, než se o to poprvé pokoušet za vichru a chladu po kolena ve sněhu. Po ujetí několika metrů s nasazenými řetězy je dobré zkontrolovat jejich upevnění a vyvarovat se tak zbytečnému poškození vozu ve vyšší rychlosti,“ doporučuje Tomáš Svoboda z autobazaru Auto Esa. S řetězy na kolech se jezdí nižší rychlostí (do 50 km/h) a to pouze na vozovkách se souvislou vrstvou sněhu či ledu. V jiném případě řetězy zbytečně opotřebováváme, ničíme své auto i vozovku.

Věčný boj s mrazem

Není snad nic nepříjemnějšího, než v  mrazivém ránu postávat před autem a nebýt schopen vsunout klíč do zamrzlých dveří, natož s ním otočit. Řešením je rozmrazovač zámků, který je snadno dostupný na benzinových stanicích, v některých drogeriích nebo i na internetu. Rozmrazovač zámků téměř okamžitě odstraňuje námrazu z povrchu a vnitřku zámku a zabraňuje jejímu dalšímu vytváření. Rozmrazovač je bohužel jedním z pomocníků, na které si vzpomeneme, až když je akutně potřebujeme: „Doporučuju rozmrazovač s sebou nevozit v autě, ale nechávat spíše doma. Nemilé by bylo sice mít rozmrazovač, ale zamrzlý ve voze. Na škodu nejsou ani různé škrabky, metličky a lopatky, díky kterým snáze odstraníte mráz a sníh z kapoty vozu,“ dodává Tomáš Svoboda.

Reklama