Běžecké lyžování u nás není až „druhým“ zimním sportem. Plně se vyrovná sjezdovému lyžování. V posledních letech se dokonce zdá, že u nás běhá na lyžích doslova každý. Jak je to možné?

„Běžkám se kdysi řada lidí vyhýbala z toho důvodu, že lyže bylo těžké namazat. Když jste neuměli správně „trefit mázu“, lyže vám při každém odrazu podkluzovaly a krásný den na běžkách se najednou změnil v hororový zážitek,“ říká Lukáš Týfa, expert na běžecké lyžování ze společnosti LEVELSPORTONCEPT. „Ty doby jsou ale dávno pryč, protože naprostá většina běžkařů dnes začíná na lyžích s takzvaných skinem.“

63d12bdc5204aobrazek.png

O co jde?

Do mazné komory lyže, tedy tam, kam byste jinak nanášeli stoupací vosk, je vložen klasický „tulení pás“. Ten se však dnes již vyrábí z jiných materiálů než z tulení kůže, např. ze 100% mohéru. Pokud si pořídíte lyže odpovídající vaší váze, lyže se při odrazu nesmeká téměř na žádném typu sněhu. Samozřejmě, jde o lyže pro jízdu klasickou technikou, se kterou začínají prakticky všichni běžkaři.

„V dnešní době prodáváme osm z deseti lyží na klasiku ve verzi se skinem,“ doplňuje Lukáš Týfa. „Je to prostě trend, který umožní běh na lyžích komukoliv téměř v jakémkoliv věku.“

Možná vás může děsit slovo běh, ale samozřejmě na klasických lyžích nemusíte zrovna běhat. Stačí pohodlná chůze krok sun krok, lyže se skinem nekloužou a bez problémů ujdete třeba deset kilometrů. Nebo klidně více.
Leckdy nemusíte mířit ani nikam daleko na hory. Pár kilometrů za Prahou v Ladově kraji bývá na loukách vyšlapáno nebo dokonce vyfrézováno desítky kilometrů stop, ve kterých potkáte spoustu spokojených běžkařů užívajících si pomalým pohybem na běžkách ladovské zimy.
Zařadíte se mezi ně?
 
Produktové tipy

Kästle XP30 Classic Skin

Perfektní tréninkové lyže Kästle XP30 Classic Skin jsou stvořeny pro přípravu na závody. Lehké dřevěné jádro vyztužené karbonem a technologie Hollowtech 2.0 snižují hmotnost a vytváří perfektně vyvážené lyže. Sintrovaná grafitová skluznice je maximálně odolná a dodává lyžím výborný skluz. Jsou trochu širší a tím i pohodlnější při běhu, což nováčci ocení. Nabízejí navíc výborný poměr ceny a výkonu. Tulení pás (skin) v oblasti mazací komory si poradí s prašanem i zmrzlou stopu, takže vosky nebudete potřebovat.

63d12c088715cobrazek.png
www.kaestle.com
/ 6 790 Kč


Kästle RX 10 Skate

Závodní běžecké lyže skvělých parametrů Kästle RX 10 Skate s odlehčeným jádrem Honeycomb a technologii Hollowtech 2.0 zaručují vysoce efektivní pohyb vpřed a nepřekonatelný skluz. Maximální výkon, přenos sil a přesnost, perfektní pro závodníky světového poháru a všechny nadšence do běžeckého lyžování. 

63d12c200d35aobrazek.png
www.kaestle.com
/ 13 490 Kč

Sporten Perun PRO W Skin

Chceš si udržovat kondici během zimních měsíců v upravené stopě a nechceš řešit „mázu“. Sporten Perun Pro W Skin si oblíbí všechny sportovkyně pro svou ovladatelnost a stabilitu. Kvalitní dřevěné jádro, odvozené od závodních modelů značky, je složené z mnoha lamel výběrového dřeva a ho sintrovaná skluznice. To jsou trumfy těchto běžek. Odzvonilo dlouhé přípravě s mazáním, protože tulení pás (skin) v oblasti mazací komory si poradí s prašanem i zmrzlou stopu. Lze zakoupit i jako set = lyže + vázání + hole + boty.

63d12c385457eobrazek.png
www.sporten.cz
/  4 590 Kč (samotné lyže)

Leki CC 450

Cenově nejdostupnější karbonové hole pro běžkaře. Hole Leki CC 450 potěší nízkou hmotností usnadňující švih a energeticky úsporným přenosem síly. Osvědčený systém Trigger Shark 2.0 k rychlému uvolnění pohodlného poutka od korkové rukojeti poskytuje kontrolu v každé fázi záběru hole. S odolným kovovým hrotem a talířkem obstojí v měkkém sněhu i upravené stopě. V kombinaci s rukavicemi Leki CC Thermo Shark stopou doslova poletíte. Postará se o to systém právě Trigger Shark 2.0, s perfektním přenosem síly a kontrolou hole, a pevný, dostatečně elastický svrchní materiál. Obsluha chytrého telefonu a podobných přístrojů je s technologii MF Touch použitou na palci a ukazováčku (odpadá nutnost sundat rukavici a udělat si třeba „selfie“) hračkou. O komfort se postará izolační vrstva Thinsulate, elastická manžeta a pohodlný stahovací popruh.

63d12d7237180obrazek.png
www.leki.com
/ 2 140 Kč (hole), 1 890 Kč (rukavice)

Mico Long Pants Superthermo Primaloft® Skintech

Bezešvé funkční pánské dlouhé spodky Mico Long Pants Superthermo Primaloft® Skintech v úpletu kombinují vysokým podílem vlákna Primaloft® s polypropylenovým vláknem Dryarn® pro maximální tepelnou ochranu. Spodky jsou tedy velmi měkké a pohodlné, dokonale se přizpůsobí tělu a vytvoří nesmírně účinnou bariéru proti chladu. Vysokou prodyšnost zajišťují důmyslně umístěné panely v klíčových oblastech. Dostatečně elastické pro neomezený rozsah pohybů.


63d12c808afa2obrazek.png
www.mico.it
/2 440 Kč

Mico Medium Weight X-Performance X-Country Ski Crew Socks

Běžkařské ponožky Mico Medium Weight X-Performance X-Country Ski Crew Socks s polstrováním pro maximální pohodlí a komfort jsou zesílené v exponovaných partií špičky, paty a nártu. Díky příměsi lycry se ponožky neohrnují, drží si svůj tvar i pozici na noze. Samozřejmostí jsou ploché švy.


63d12ca1e6e6eobrazek.png
www.mico.it
/ 540 Kč

Maloja FiammaM

Tyto větruvzdorné zateplené šortky, milé dámy, oceníte zejména při jízdě na běžkách a dalších aktivitách, při kterých jsou dlouhé zateplené kalhoty nadbytečné. Snadno sbalitelné šortky Maloja FiammaM se vejdou do běžkařské ledvinky či batůžku. Prémiová izolace Primaloft je velmi lehká a ekologická. Pružný svrchní materiál odolá sněžení a slabému dešti. Regulace pasu umožňuje snadné vrstvení dalšího oblečení.

63d12cb63776fobrazek.png
www.mico.it
/ 3 540 Kč

Maloja Glide To Live Drinking Belt

O nezbytnou hydrataci během běžkařském či cyklistickém tréninku nebo výletu se postará ledvinka Maloja Glide To Live Drinking Belt. Vnitřní izolovaná nádoba pojme 0,8 l a kapsičky kolem pak klíče, mobil, tyčinku a další drobnosti. Stahovací pásky pak vše udrží spolehlivě na svém místě.


blobid0.png
www.maloja.de
 / 1 340 Kč

Reklama