shutterstock-1384179008.jpgFoto: Shutterstock

Studie Helsinské univerzity prokazuje, že je to pravda. Špína je opravdu velmi důležitá pro dětský imunitní systém. Při výzkumu se odborníci zaměřili na děti předškolního věku a zjistili, že hraní si na lesní zemině ohromně posílilo jejich imunitní systém a dětské mikrobiomy, které jsou zásadní pro celkové zdraví.
 
Studie publikovaná v časopise Science Advances se zaměřila na centra denní péče sloužící dětem ve věku od tří do pěti let ve finských městech Lahti a Tampere. Zkoumaná skupina navštěvovala tato centra a děti si hrály na hřištích s navezenou přírodní lesní anebo udržovanou štěrkovou zeminou.

Vědci shromáždili biologické vzorky od každého dítěte před studií a následně znovu po 28 dnech hry v příslušných prostředích. Děti, které si hrály na nově zalesněných hřištích, vykazovaly výsledky blízké výsledkům dětí, které si před studií hrály v lese. Jejich střevní a kožní mikrobiomy se zlepšily a jejich krev vykazovala více protizánětlivých proteinů – což naznačuje silnější imunitní systém. 

Tato zjištění podněcují k vytvoření zalesněných hřišť ve městech, což může pomoci k posílení často slabší imunity městských dětí, možná dokonce na úroveň jejich venkovských vrstevníků.

Reklama