Máte rádi Chorvatsko? Ještě jste tam nebyli? Nebo se tam chystáte? Jak se vám tam líbí? ….

 

O Chorvatsku bylo za dobu vzkvétajícího turismu napsáno mnoho materiálů a informací s různým pohledem a různou objektivitou. Skutečnost je taková, že v letošním roce nejvíce turistů z České republiky přijelo právě do Chorvatska. Mnoho turistů jezdí do Chorvatska organizovaně, tj. přes některou cestovní kancelář, anebo jen tak, za svými známými nebo i náhodně. My jsme se ubytovali  přes pražskou CK Meteor kousek pod městem Makarská a pozorovali okolí a turistický ruch, abychom vám mohli poreferovat. V průběhu týdne jsme projeli prakticky celou oblast a hledali nejvýhodnější místa pro relaxaci. Ubytovali jsme se v apartmánech „Galeb“. Apartmánů je v domě celkem 8 a všechny jsou po dobu našeho pobytu obsazeny. Apartmány jsou klimatizované a jejich zahrada končí snad 5 m od pláže.

 

Nejvíce si asi turisté pochvalují dovolenou právě v oblasti Dalmácie. Ta je známa dostatkem míst, kde si turisté mohou především odpočinout. Prvním překvapením byl fakt, že jsme si coby návštěvníci letoviska nemuseli ráno dávat na pláž ručník, abychom vůbec měli požadované místo ke slunění. V Chorvatsku obecně není takovýchto pláží dostatek! Nejlepší v tomto ohledu byla oblast 18 km na jih od Makarské. Jednalo se o letovisko Živogošče, které má rozsáhlou pláž s mírným vstupem do vody, možnost půjčování sportovních potřeb včetně motorových člunů.

 

Když se před obědem díváme z oken apartmánů (je 11.30 hodin), vidíme na pláži vlevo dostatek místa  pro odpočinek. Na konci pláže je půjčovna skutrů i možnost svezení na gumových kolech za motorovým člunem. Odvážnější mohou vyzkoušet let na padáku nad Živogoščem. Vidíme, že na mořské hladině jsou i vodní šlapadla, která jsou turisty rovněž hojně využívána.

 

V letošním roce turisté zjistili, že se mnohdy nevyplatí jet do Chorvatska bez zajištěných služeb, neboť jednak podléhají na hranicích jinému režimu a jednak ne vždy jsou k dispozici požadované ubytovací objekty (od 1. června 2004 turista jedoucí do Chorvatska bez zajištěných služeb se musí na požádání celního orgánu prokázat hotovostí 100 €. Pokud má cizinec ověřené pozvání od fyzické nebo právnické osoby z Chorvatska, potvrzení o turistické rezervaci nebo podobný doklad, musí předložit důkaz o vlastnictví finančních prostředků v hodnotě 50 € na každý den předpokládaného pobytu v Chorvatsku. Jako důkaz se uznávají kreditní a bankovní karty, potvrzení banky, šeky a další doklady, ze kterých je zřejmé vlastnictví potřebných prostředků.).

 

V pátek a sobotu dojelo do Živogošče asi 8 automobilů s turisty (převážně Češi) a dotazovali se na možnost ubytování. To se jim však nedařilo. Nakonec někteří sehnali ubytování 300–400 m od vody v apartmánech u místních soukromníků, příliš nadšeně se však netvářili…

 

Více informací o Chorvatsku najdete ZDE

 

 

 

 

Reklama