Kdo jednou zavítal do Vídně, určitě se setkal s jeho jménem minimálně v souvislosti s Hundertwasserhausem na Löwengasse. Také si jistě povšiml nápadné siluety revitalizované vídeňské spalovny ve Spittelau s barevně rozjásaným komínem a zářícími pozlacenými koulemi. Ti kulturně zdatnější si jistě zašli i do Kunsthausu, kde je k vidění stálá výstava s jeho celoživotní tvorbou. Pokusím se vám přiblížit pár jeho staveb, s nimiž jsme se na našich cestách cíleně „potkali“.

Hundertwasserhaus LöwengasseFridrich Stowasser, což bylo původní Hundertwasserovo jméno, byl rakouský umělec výtvarně velmi všestranný – malíř, grafik, designer a architekt – navíc s neobvyklým smyslem pro barvu a formu. Patřil mezi velmi kontroverzní umělce. Tento mimořádně excentrický člověk se snažil žít v těsné symbióze s přírodou. Celý život se věnoval ochraně životního prostředí, prosazoval ve všech oblastech života žití v souladu s přírodou, do architektury vnesl ducha tzv. lidské architektury a lidského obydlí.

Foto 1 - Hundertwasserhaus s 50 byty je jeho nejznámější stavbou. Byl zamýšlen jako sociální bydlení. Dnes tyto byty patří mezi nejdražší ve Vídni a bydlení zde je prestižní záležitostí.

Nenáviděl rovné čáry. Tvrdil, že rovná čára je bezbožná, jelikož se v přírodě nikde nevyskytuje. Své stavby navrhoval na bázi harmonických křivek a asymetrických spontánních dekoračních prvků. Nezbytnou součástí všech jeho staveb je příroda. Ve svém manifestu „Pryč od Loose“, který četl nahý ve Vídni, se zásadně ohrazoval proti moderní, tzv. racionální architektuře.

Untereisenheim

Foto 2 - Vinárna na okraji obce Untereisenheim blízko německého Würtzburgu

Své názory se nebál prezentovat ve svých manifestech, se kterými vystupoval na veřejnosti. Nejznámější je „Tvé právo na vlastní okno - Tvá povinnost zasadit strom“, kde se zaměřuje na zlepšení kvality bydlení. Za klíčové považuje dobře prosvětlený prostor, pestrou barevnost fasád a zejména střechy pokryté vegetací. Zásadním atributem jeho staveb je ochrana zeleně ve městech. Zeleň neroste jen na střechách, nýbrž vyrůstá i z balkonů, z oken a ze všech možných i nemožných míst.  

 

Darmstadt, obytný komplex Waldspirale

Foto 3 – Darmstadt, obytný komplex Waldspirale. Na tomto objektu je cca 1000 oken a žádná nejsou stejná. Je brilantním příkladem splynutí stavby s přírodou. Záměrem bylo, aby stavbou neutrpěla městská zeleň. Na střechách rostou stromy, keře a mech.

 

Darmstadt, obytný komplex Waldspirale

Foto 4 - Darmstadt, obytný komplex Waldspirale. Zde se skutečně bydlí a hlavně žije, není to žádné muzeum. Jen tvary a barvy jsou jaksi jiné než na panelákových sídlištích.

 

Darmstadt, obytný komplex Waldspirale

KunstHausWienFoto 5 - Darmstadt, obytný komplex Waldspirale

Hundertwasser byl velmi plodný i jako malíř. V již zmiňovaném vídeňském KunstHausu, který sám projektoval, je jeho muzeum se stálou retrospektivní výstavou umělcova díla. Jeho malířskou tvorbu ovlivňovali významní secesní umělci, zejména pak Klimt a Schiele. Jeho obrazy jsou plné přírodních motivů, barev a křivek. Nejvýznamnějším prvkem téměř každého díla je spirála. Tento akční umělec a světový aktivista si vytvořil svůj specifický a jedinečný tzv. „Hundertwasser-Stil“. Působil jak na vídeňské, tak hamburské Akademii výtvarných umění. Z jeho publikační činnosti je nejvýznamnější Gramatika vidění, kterou vydal v roce1957.

Foto 6 - KunstHausWien

 

 

Hundertwasserovo muzeum v KunstHausu

Foto 6a – Hundertwasserovo muzeum v KunstHausu ve Vídni

 

 

Obytný komplex se 105 byty, Bad Soden, Německo

Foto 7 - Obytný komplex se 105 byty, Bad Soden, Německo

 

Mateřská škola ve Frankfurtu n. Mohanem

Foto 8 - Mateřská škola ve Frankfurtu n. Mohanem

Životopisné minimum:  Narodil se ve Vídni v roce 1928. Hodně cestoval, zejména po Itálii, Japonsku, Americe, vystavoval v Paříži, Miláně, Benátkách, kde kotvil se svou lodí Regentag, nakonec se usadil na Novém Zélandu. Zemřel ve věku 71 let v únoru 2000 na zaoceánském parníku Queen Elisabeth při cestě z Tichého oceánu. Je pochován na Novém Zélandu v souladu s jeho životním stylem nahý, bez rakve, aby lépe splynul s přírodou pod jeho oblíbeným stromem liliovníkem tulipánokvětým.

Luter-Melanchton gymnázium ve Wittenbergu

Foto 9 – Revitalizovaná budova Gymnázia Luther-Melanchton ve Wittenbergu.

 

Zelená citadela v Magdeburgu

Foto 10 – Poslední realizované dílo (dokončené v roce 2005, až po umělcově smrti) v Magdeburgu - Zelená citadela. Komplex s mnoha byty, obchody a komunálními službami je živoucím důkazem jeho nekonvenčnosti zejména v implantaci zeleně do budov.

 

Zelená citadela v Magdeburgu

Foto 11- Zelená citadela v Magdeburgu – nádvoří s obchody a galeriemi

 

 Autogril na dálnici A2

Foto 12 – Na dálnici A2 směrem z Vídně na Graz můžete potkat na odpočivadle toto milé občerstvení. Stojí zato se zde určitě zastavit.

 

Interiér Autogrilu na dálnici A2

Foto 13 – Interiér Autogrilu na dálnici A2

 

Bad Blumau ve Štýrsku

Foto 14 – Asi nejrozsáhlejším dílem Hundertwassera je lázeňský komplex v Bad Blumau ve Štýrsku. Krásnější a originálnější lázně byste hledali jenom těžko. Odbočka z dálnice A2 není tak veliká, využijte příležitost toto místo navštívit při cestě na dovolenou do Itálie nebo Chorvatska.

 

Bärnbach

Foto 15 – V malém městečku Bärnbach ve Štýrsku takto vylepšil místní kostelík.

Pevně věřím, že ve vás, kdo jste zatím Hundertwassera příliš neznali, jsem malinko probudila zájem se o něm dozvědět něco více. Tak jsme ho vlastně sami pro sebe objevili i my v minulých letech na našich cestách. Je to určitě typ umělce, který ve vás zanechá dojem. Není obyčejný, všední, běžný. Jedni ho milují, druzí zatracují. Inu, to už je úděl toho, kdo chce vyčnívat. Vyčnívat v dobrém, naučit nás vnímat věci kolem nás jinak, než nám velí konvence.

Pěkný den!

Reklama