Mladí Češi do 24 let jsou nejnáruživějšími kuřáky marihuany v Evropě! Ve své výroční zprávě to zveřejnilo Evropské monitorovací centrum pro drogy. Češi také nejvíce užívají taneční drogu extázi a spolu se Slováky drží i nelichotivou první příčku v injekčním užívání pervitinu.

První příčku v kouření konopí v České republice vybojovalo v nepříznivé statistice asi 28 % Čechů do 24 let. Druzí Španělé zůstali na 19 %. Podle průzkumu se vzrůstajícím věkem obliba konopí postupně klesá. Extázi jen v posledním sledovaném roce užilo podle zveřejněných informací 12 % mladých Čechů.

Čeští senioři jsou třetí
Marihuanu nebo hašiš kouřilo 13 % Evropanů do 34 let. Nejvíc ve Španělsku (20 %), v Česku to bylo 19,3 %. V pokročilém věku se nedovolené slasti kouření marihuany nejvíce oddávali Italové, Španělé a na třetím místě v kategorii do 64 let jsou Češi s 9,3 %.

Soutěž Radox: Syn saského kurfiřta a polského krále Friedricha Augusta III. (v saském číslování II.) byl arcibiskupem trevírským a biskupem agsburgským.

Drogou mladých Čechů je vedle konopí i extáze, jež se ve formě tablet konzumuje zejména na tanečních akcích. Ve věkové skupině do 24 let ji v posledním roce požilo 12 % Čechů, do 34 let 14,6 % Čechů a celkově v české populaci 3,5 %. Za Českem následuje Estonsko s 1,7 % a Spojené království s 1,6 %.

Zpráva tentokrát nepřináší mnoho nových informací, spíše se věnuje dlouhodobému srovnávání údajů. Pro Česko se ve zprávě vychází z dat za rok 2004, u ostatních zemí vychází podklady z let 2004 až 2006.

Pervitin – metla Čechů a Slováků
Problémové užívání pervitinu je fenoménem pouze dvou zemí Evropy – Česka a Slovenska. Pervitin, který se dá vyrobit „podomácku“ z volně dostupných léků včetně levného a často užívaného paralenu, byl totiž dlouhodobě dostupnou drogou.

V Česku je celkem 30 200 problémových uživatelů drog, pervitin užívají dvě třetiny z nich, 10 500 pak připadá na opiáty  heroin a čím dál víc také původně substituční lék subutex.

Největší problém – kokain
Jeden z největších problémů Evropy představuje jednoznačně kokain. Užívá se zejména v klubech a na diskotékách. Po konopí je druhou nejvíce zneužívanou nelegální drogou v Evropě.

Odhaduje se, že mezi mladými lidmi do 34 let bílý prášek někdy v životě užilo 7,5 milionu lidí, v posledním roce od výzkumu 3,5 milionu a za poslední měsíc 1,5 milionu Evropanů. České republice se tento boom zatím vyhýbá, přesto nebezpečí hrozí.

Vyzkoušela jste někdy sama účinky drogy? Které? Jste tolerantní vůči měkkým drogám? Dáte si při posezení s přáteli občas jointa? Jak jsou na tom vaše děti? Zakazujete jim trávu? Jste si stoprocentně jistá, že drogám neholdují? Jak ve vaší rodině funguje osvěta? Dokážete své děti dostatečně varovat a od těžkých drog odradit?

Reklama