house.jpgFoto: Profimedia

Hugh Laurie je jednou z největších anglických osobností, ale až v době, kdy získal roli Dr. Gregoryho House, se stal mezinárodně uznávaným hercem. Narodil se v Oxfordu v Anglii v roce 1959 jako nejmladší ze čtyř dětí. Se svými rodiči měl poněkud napjatý vztah. Jeho otec byl lékařem, stejně jako Laurieho nejslavnější postava. Více než třicet let pracoval jako praktický lékař v Blackbird Leys v Oxfordu.
 
Laurie byl prý „hrozné“ dítě. Většinu mládí strávil kouřením cigaret a ve škole podváděl. Zatímco jeho matka Patricia měla od syna vysoké očekávání, působilo to mezi nimi napjaté vztahy. Laurie si myslel, že ho matka nemá ráda ve srovnání s ostatními sourozenci. „Byl jsem líný, lhal jsem, o všem a pořád,“ řekl podle magazínu Ninja Journalist. Dokonce se mu díky třídenní hladovce podařilo vyhnout se hodinám klavíru.

5eddfaa1d1a52shutterstock-546509839.jpgFoto: Shutterstock

Když konečně vyrostl ze svých pubertálních let a uklidnil se, začal studovat na Eton Collage, kde studovali například také princ Harry a princ William, Eddie Redmayne a další s velkými jmény. Laurie zde studoval antropologii a archeologii. Nakonec promoval ze sociální antropologie, a to pouze prý z jednoho jediného důvodu, nebylo to těžké. Chtěl totiž trávit více času svými koníčky, jako bylo například veslování.

Spíše než studiem, trávil tedy Hugh Laurie čas veslováním. Tuto vášeň zdědil po otci. Byl členem juniorského páru kormidelníků, který v roce 1977 získal britský národní titul. A úspěchy přicházely i dál. Dokonce se stal členem Leander Clubu, jednoho z nejstarších a nejprestižnějších veslařských klubů na světě. Jeho vášeň pro veslování rostla. Cvičil až osm hodin denně s cílem stát se olympionikem. Kariéru veslaře však nakonec musel opustit kvůli mononukleóze.

5eddf94f3c486shutterstock-101628973.jpg

S Emmu Thompson / Foto: Shutterstock

Když nemohl trénovat se svým týmem, připojil se univerzitnímu dramatickému klubu Cambridge Footlights, jehož členy bylo mnoho známých herců a komiků. Zde potkal dnes oceňovanou herečku Emmu Thompson, se kterou pak až do ukončení vzdělání tvořil pár. I nadále jsou dobrými přáteli.
 
Než se přestěhoval do Spojených Států, vybudoval si Laurie úspěšnou kariéru v britské televizi. V polovině 90. let vstoupil do filmového průmyslu. Objevil se například ve filmech Rozum a cit, 101 Dalmatinů nebo ve třech pokračováních rodinného filmu Myšák Stuart Little. Dokonce si zahrál malou hostující roli v sitkomu Přátelé.

profimedia-0093946903.jpg

Ve filmu filmu Myšák Stuart Little / Foto: Profimedia

Laurie je mužem mnoha talentů. Od mládí hrál na klavír, bicí, saxofon, kytaru nebo harmoniku. Kromě toho umí také zpívat. Je také zpěvákem a klávesistou v rockové skupině Band From TV. Skupinu celebrit tvoří mimo něj ještě James Denton, Terri Hatcher, Bob Guiney, Jesse Spencer a Greg Grunberg. Všechny peníze, které získají ze svých nahrávek a vystoupení, věnují na charitu.

Že toho zvládá opravdu hodně? A to ještě není vše. Hugh Laurie je také romanopiscem a velmi prodávaným autorem. Publikoval už dříve, než se stal mezinárodně známým hercem. Jeho román o špionážní komedii The Gun Seller byl vydán v roce 1996.


 
 
Když dělal konkurz na Dr. House, nasadil ve své kastingové nahrávce americký přízvuk, který byl prý tak přesvědčivý, že se mu podařilo oklamat výkonného producenta Bryana Singera, který si myslel, že je rodilý Američan. Singer cítil, že Hugh je přesně to, co hledal. Laurie se nadšeně vcítil do postavy a používal přízvuk dokonce i při čtení scénáře. Jeho rodný britský přízvuk poprvé štáb uslyšel až během toho, co režíroval epizodu Lockdown.
 
V roce 1989 se Hugh Laurie oženil s Jo Green. Společně mají dva syny Charlese a Williama a dceru Rebeccu. Žijí v přepychové čtvrti Belsize Park v severním Londýně. V roce 2008 Laurie koupil panské sídlo v Hollywoodu, aby od sebe nebyli s rodinou vždy tak dlouho odloučeni, kvůli natáčení Dr. House. Každý rok to bylo celkem devět měsíců.

shutterstock-91667651.jpgSe skupiunou Band From TV / Foto: Shutterstock

Laurie bojuje s těžkou klinickou depresí a pravidelně navštěvuje psychoterapeuta. Kvůli natáčení Dr. House pro něj byl však boj s nemocí čím dál tím těžší. I přes tučný plat, který díky roli měl, označil účinkování v seriálu za „noční můru“. Přestože svou práci miloval. Snil o tom, že by měl nehodu, aby si mohl vzít alespoň pár dní volna. Kvůli presbyteriánské výchově byl však odhodlaný tvrdě pracovat. Když House skončil, Laurie prý pocítil velkou úlevu.
 
V roce 2007 byl vyznamenán Jejím Veličenstvem královnou Alžbětou II. Získal titul důstojník Řádu Britského impéria za jeho vynikající práci v dramatu. O deset let později v roce 2018 byl povýšen na komandéra. Hugh Laurie také dvakrát získal Zlatý glóbus a cenu Emmy.

laurie.jpg

Premiéra televizní show Avenue 5 (leden 2020) / Foto: Profimedia

Reklama