Rádio mě provází celým mým pracovním životem – celkem 10 let jsem byla (a stále jsem) nucena pracovat s nevítaným hudebním podkresem. Poprvé v obchodě s oblečením, pak na recepci a teď v kanceláři. Kam to za tu dobu došlo? Nesnáším jakoukoli hudbu včetně té původně oblíbené a stala se pro mě spouštěčem úzkosti.

Obtěžující hudba opravdu může způsobit úzkost. A nejen to!

Že se nejedná o žádný výmysl nebo přehánění, mi potvrdila i PhDr. Michaela Peterková, které jsem se na daný problém zeptala: „Jakýkoli sluchový podnět (hluk, hudba, mluvení a jiné) se může stát, pokud přesáhne určitou mez, stresorem. Spouští tedy v těle stresovou reakci a nepříjemné pocity, jejichž společným cílem je stresoru se zbavit nebo z jeho dosahu uniknout. Dlouhotrvající vystavení stresujícímu hluku ohrožuje zdraví, a to jak psychické, tak i fyzické - člověk je ohrožen například úzkostí, nespavostí, depresí nebo vysokým krevním tlakem.“

Introverti trpí víc a nemůžou za to

Paní psycholožka popsala přesně mou situaci. Stresové reakce, úzkost a pokusy o únik: když je nejhůř, jdu se před rádiem schovat na záchod. Překvapilo mě ale, že snášenlivost obtěžujících podnětů je dána i tím, jestli jste introvert nebo extravert. 

„Tolerance lidí vůči hluku je velmi individuální věc,“ vysvětluje psycholožka. „Velký rozdíl je v tomto mezi extraverty a introverty. Extraverti bez potíží snáší práci či učení při zapnutém rádiu, zatímco introverti ne; ti trpí i kvůli hudbě vyhrávající na sjezdovkách, koupalištích a v obchodech. Je to dáno mnohem vyšší vnímavostí introvertů vůči vnějším podnětům. Extravert naopak potřebuje různými podněty zaplňovat „volné místo“, kterým disponuje.“
To vysvětluje, proč vás kolegové (extraverti) nechápou a radí vám, ať se na rádio prostě nesoustředíte. Nebo jste to vy, kdo nechápe, že ne všem hudba při práci zvedá náladu? Ať jste v kterékoli skupině, měli byste vědět, že odpojit se od obtěžující hudby není snadné. „Hluk, který člověk vyhodnotí jako obtížný, se moc nejde naučit ignorovat,“ potvrzuje psycholožka.

Jaké je řešení?

Pokud máte možnost, ideální je domluvit se s kolegy, že se rádio ztiší nebo bude hrát jen část dne. Pokladní v hypermarketu si ale nevybere, jestli bude měsíc v kuse poslouchat vánoční koledy, nebo ne. Co pro tyto případy radí psycholožka? „Řešením je vyhledávání vhodného prostředí a možnost po přetížení podněty v klidu a tichu zregenerovat.“

To znamená, že jakmile máte volno, jděte se projít do lesa, lehněte si ke knížce (a nepouštějte si u toho televizi), navštivte solnou jeskyni, kde návštěvníci musejí být zticha. Vypněte rádio v autě. Ostatní členy domácnosti požádejte, aby používali sluchátka.

Další tipy: hudba beze zpěvu, špunty do uší nebo chrániče sluchu

Ve své zoufalé situaci jsem přišla na to, že občas pomůže pustit si v práci do sluchátek instrumentální hudbu, tedy beze zpěvu. Nahradím tím otravné hejkání z rádia něčím snesitelnějším. Na youtube najdete bezpočet dlouhých kompilací většinou dohledatelných pod hesly, jako je „instrumental music for working in office, music for concentration“ a podobně.

Můžete vyzkoušet i špunty do uší, ale ty mně osobně nevyhovovaly, tak jsem si do kanceláře pořídila chrániče sluchu, jaké používají dělníci na stavbách. Sice vypadáte jako blázen, ale vaše duševní zdraví je důležitější a kolegové si na váš nový módní doplněk taky brzy zvyknou.
------------------------------------
PhDr. Michaela Peterková je autorkou skvělých online psychologických programů pro každého, které vám možná budou známy pod názvem Žlutá sova, dále nabízí profesionálně sestavené online psychotesty a testy osobnosti, pořádá semináře a píše e-booky.

Najdete ji na www.psyx.cz.

Reklama