Tak nějak by se dal shrnout můj postoj k hudebnímu sluchu. Je to smutné, ale je to život. I když jsem jako dítě měla možnost hudební sluch využít, neudělala jsem to. Rozhodně mě to ale nijak netrápí, asi to tak mělo být.

Mám hudební sluch, i když nejsem žádný hudební génius ani nemám žádný zvláštní talent. Jako dítě jsem se s muzikou potkávala docela hodně. Ve škole jsem chodila do sboru na základní škole i na gymplu, od sedmi do šestnácti let jsem hrála na klavír, sama doma jsem se pokoušela hrát ještě na flétnu a kytaru. Ale bylo to docela průměrné, nijak výjimečná hudebnice jsem tedy nebyla.

music

A asi je dobře, že jsem se tímhle směrem nedala v dospělosti. Myslím, že lidé, kteří se živí muzikou, to mají těžké. Když si představím, že bych vystudovala konzervatoř (na tu jsem samozřejmě neměla, ale představovat si to můžu), co bych dneska dělala? Buď bych musela být opravdu výjimečná hudebnice, abych si v této době vydělala na živobytí hudbou, nebo bych mohla učit v nějaké Základní umělecké škole. A to znamená odpolední zaměstnání, což si s dětmi vůbec nedovedu představit. Vidím to u dcery, která chodí na klavír do lidušky - učitelé tam končí kolem šesté, sedmé hodiny večer. Mají sice dopoledne volno, ale to se mámám s dětmi zrovna moc nehodí.

A tak jsem ráda, že mám hudbu jako koníčka a milé potěšení, když si chci něco zahrát nebo zazpívat. Na klavír jsem ještě nezapomněla, ačkoliv prsty už mám na klávesách pomalé, chtělo by to víc cvičit... Někdy si jen tak sednu ke klavíru a opráším nějakou starou melodii z not, které mám schované z dětství. A těší mě, když zjistím, že se to dá poslouchat.

Úplně nejradši ale poslouchám, když hraje dcera. Má pro hudbu cit, všechno umí hned zpaměti a její prsty se na klavíru míhají tak lehce... Je to krásné, mít hudební sluch. I když se hudbě nevěnujete.

Jak jste na tom vy?

Téma dnešního dne: Máte hudební sluch?

  • Máte ráda muziku?
  • A máte hudební sluch?
  • Hrajete (hrála jste) na nějaký hudební nástroj?
  • Zpíváte si?
  • Máte nějakou historku spojenou se sluchem?

rex rexNapište mi, budu se moc těšit na vaše odpovědi. A jedna z vás se zase může těšit na dárek od nás, tentokrát budete vonět, protože na vás čekají dva antiperspiranty, Rexona Woman Sexy (pro vás) a Rexona men quantum (pro vašeho muže).

Příspěvky posílejte jako vždy na adresu redakce@zena-in.cz do dnešních 14.30 hodin, heslo je SLUCH. Předem děkuju!

Reklama