Poslouchání rádia či cédéček v autě někoho uklidňuje a příjemně rozptyluje, jiného irituje a ruší v soustředění. K jakému druhu řidičů patříte vy?

music

Rádio s CD přehrávačem už patří k základní výbavě většiny aut. Ale ne každý tuhle vymoženost využívá. Setkávám se se spoustou rozporuplných názorů na poslech hudby nebo rádia v autě.

Někdo musí mít klid a poslouchat zvuk motoru, jiný si pustí muziku na plné pecky a je ve svém živlu.

U mě se to mění. Když jsem s řízením začínala, rádio jsem raději nepouštěla, protože mě nepříjemně rozptylovalo a rušilo. Hlavně při jízdě městem jsem dávala přednost klidu, abych se mohla soustředit na řízení.

Když jsem si koupila auto s CD přehrávačem, začala jsem si pouštět hudbu mimo město. Hlavně klasiku a opery, které jsem potřebovala nastudovat pro svou práci. Doma jsem s tímhle žánrem byla obtěžujícím elementem. Každý mi spílal, že se to nedá poslouchat, ať to ztlumím nebo si vezmu sluchátka, a to zase nešlo pod vousy mně.

A tak se moje auto stalo jediným místem, kde jsem si byla svým pánem a mohla si pouštět, co jsem chtěla, jak hlasitě jsem chtěla a kolikrát jsem chtěla. A nejen to. Mnohdy mě hudba dokázala dostat z únavy, smutku nebo špatné nálady. Jediný, komu moje „koncertování“ mohlo vadit, byl můj pes. Ale to by svou nelibost projevil vytím a nepochrupkával spokojeně na zadním sedadle. Takhle se mu alespoň dostalo rozsáhlého  hudebního vzdělání a může machrovat mezi psy.

Pak mě stále stejný a stokrát omletý okruh hudby přestal bavit a začala jsem si pouštět rádio. Najednou jsem zjistila jeho nesporné výhody. Spoustu se toho dozvíte o dění u nás i ve světě. Jste stále v obraze, co se dopravní situace, nehod a počasí týče, což se vám může hodit. Jste svým způsobem stále ve střehu a neupadnete do stereotypu, což se s CD může snadno stát.

Jediné, co bych snad radiu vytkla, je příliš úzký okruh hudebních žánrů. Každá stanice má své oblíbence, které „jede“ pořád dokola, takže vám dříve či později začnou lézt na nervy.

Ale existuje jeden dobrý vynález, který vás vysvobodí. Vypínač.

Takže šťastnou cestu s radiem i bez. Ale ještě než zasednete za volant, uděláme si malý průzkum.

Reklama