Představte si sál plný okopaných židlí (nesahejte pod sedadlo, bude tam žvýkačka). Okna rámují těžké závěsy vzdorující gravitaci na posledních čtyřech žabkách. Na umakartových parapetech smrdí v truhlících přerůstající muškáty a mezi okny zdobí zdi půvabné sisálové sovičky doplněné umělými a suchými květinami. Touž dekoraci ale ve větším měřítku najdeme i nad umatlaným petrofem na pódiu. Celá scenérie je rámována dalšími kilometry látky a když zaostříte… ano… tohle výrazné zřasení už není pozadí jeviště, ale naše rozložitá konferenciérka! Máte to?

Jsme tedy zpátky na výchovném koncertě, a jak víte z minulého týdne (Kdo nečetl první díl, najdete ho TADY (klikněte), hned jak dorazí Jesenice, začneme s programem.

Tak Jesenice ještě nedorazí, prý jsou někde u Újezda. Ale to nevadí. Konferenciérka má obrovské životní zkušenosti s programy pro děti. Tedy hlavně programy… ty děti se jí tam nějak nedaří zapasovat. Stojí na pódiu a se slzou v oku líčí pohnuté životní osudy kdejakého skladatele (Ve vašem věku, děti, už Smetana koncertoval pro hraběte!). Učitelka Okénková skoro brečí dojetím, takhle přesně si to celé představovala. Mohla by to poslouchat celé hodiny. Ne tak pátá bé. Novák sice statečně vede poznámky, ale Pilec je v polovině závěsu a likviduje další dvě žabky. Javorská s Dratvou si dělají test v Bravu a vzhledem k tomu, že oba dosáhli 32 bodů, spadají do skupiny „Jste zralí na první sex“.

Jesenice je tady! Výborně. Konferenciérka si odejde lupnout za portál malého ruma. Dneska to teda je mazec a už táhne na světlo boží klavíristku. Jesenice se zatím usazuje a dochází k několika potyčkám. Dratva je přesazen vedle třídní učitelky a další dvě Dozory si otáčejí židle místo k jevišti směrem do publika, aby měly vše na očích. Atmosféra soudního tribunálu v Norimberku je celkem věrná. Učitel Hrbek se rozhodl, že když se bude chovat, jako by byl opravdu na koncertě, bude opravdu na koncertě. Naklápí hlavu ke straně jako zaujatý posluchač, usmívá se a po spáncích mu stékají kapičky potu, protože tuší, že Pilec se na dvou žabkách dlouho neudrží. Cítí, jak mu pod židlí prolézá Čuřina směrem k Javorské. Chce si taky udělat test. I učitel Hrbek by si už radši dělal test, ale jsme pořád v první části Smetanova životopisu. Nebo ne? Ne. Teď klavíristka dohrála bez hnutí brvou kus nějakého pochodu. Vyměnila si dlouhý pohled s konferenciérkou. Dunivá rána. Učitel Hrbek posílá Javorskou, aby vyprostila Pilce ze závěsu. Přestávka.

Zatímco paní klavíristka si během přestávky vyleští brýle a zaentluje vzadu sukni, paní konferenciérka sejme Horní Egypt a stáhne svých mocných šedesát let v kultuře lidovým krojem z Podorlicka. Ještě holubička do týla a jde se! Na řadě jsou Slovanské tance.

Začátek druhé části koncertu proběhne v nezvyklém tichu, protože všichni jsou trochu otřeseni takovým množstvím folkloru. Konferenciérku to povzbudí a vyzve Kubinu na jeviště, aby si zkusil zahrát na vozembouch. Kubina v krátké chvíli oklepe z vozembouchu část výbavy a je odejit na své místo. Ještě deset minut a celá záležitost je za námi. Učitel Hrbek definitivně zabavuje Bravo a začíná se těšit na odpoledne. Konferenciérka vrká něco o přídavku, ale klavíristka už je ,,v bdachu". „Sedíme, čekáme až na nás dojde řada!“ křičí marně paní učitelka Okénková, její žáci už jsou u bufetu.  Třídy se táhnou ven z kulturního domu a v protisměru se sráží s vracející se 4.B… Hladká si zapomněla svetřík. „Tak to máte za sebou, viďte!“ usmívá se chápavě uklízečka na zdevastované posluchače. „Tak zase na Vánoce, žejo, Jak se slavilo na vsi, to je vždycky narváno!“ Pan učitel Hrbek se křižuje a Jesenice se řadí u autobusu.

 A vy to taky máte za sebou! Tak pěkný víkend!

Reklama