Při růstu dítěte v těle matky působí na jeho zdravý vývoj celých devět měsíců řada vlivů. Tyto vlivy ale můžou být i špatné. I když se stane, že se těhotenství nevyvíjí zcela v pořádku, není hned důvod k panice. Negativní nález hned nemusí znamenat poškození plodu. Na co si dát pozor?


V prvních třech měsících je malý plod vystaven velkému nebezpečí v podobě viróz. V tomto období se formují a vyvíjejí všechny orgány. Jak říkají lékaři, je to období „buď, a nebo“. Pokud se něco začne vytvářet špatně, tělo si většinou samo poradí – dojde k samovolnému potratu.
V počátku těhotenství musí dbát těhotná žena na správné užívání léků, které jsou pro budoucí matky vhodné. Při každé návštěvě lékaře, který by jí chtěl nějaké léky předepsat, musí informovat odborníka o svém stavu. Je mnoho medikamentů, které mohou plodu uškodit nebo dokonce způsobit vady.


Těhotná žena by neměla v žádném případě pít alkohol. Poškozuje plod po celou dobu vývoje. Bývá příčinou opožděného duševního vývoje dítěte a může vyvolat malé deformace v obličeji nebo poškodit mozek a srdce.


Podobné je to s kouřením. Nikotin snižuje okysličení krevního oběhu plodu, zpomaluje se činnost srdce miminka a zvyšuje se krevní tlak. To všechno může v důsledku vyvolat předčasný porod, nízkou porodní váhu dítěte, snížený intelekt, alergie. Kouření škodí nejen matce, ale i dítěti.


Drogy mají často na svědomí nejen závislost matky, ale zvýšené riziko vývojových vad u dítěte, předporodní a poporodní úmrtnost. Každá droga působí na plod jinak, některé vyvolávají poporodní abstinenční příznaky.


Rizikovou skupinou jsou matky ve vyšším věku. Lékařská péče je ale schopna odhalit díky mnoha preventivním vyšetřením možné problémy nebo vývojové vady a pokud se prokáže postižení plodu, matka může ze zdravotních důvodů souhlasit s přerušením těhotenství.


Budoucí matky by se ale neměly dopředu děsit, že jejich těhotenství nebude probíhat v pořádku. Pokud se vyvarují škodlivých vlivů, budou se na dítě těšit a ne se úzkostlivě sledovat, jejich otimismus jim usnadní celou tíhu devíti měsíců. Jak říkaly naše babičky „těhotenství není nemoc, je to jen jiný stav“.