dia.jpg
Foto: Shutterstock

Přestože už Hana měla dvě děti z předchozího manželství, s druhým manželem toužili ještě po jednom. „Bylo mi tehdy už kolem čtyřicítky, a protože se nám přirozeně otěhotnět nedařilo, šla jsem nakonec na umělé oplodnění. To sice několikrát vyšlo, ale také bohužel vždy skončilo předčasně. Už u prvního těhotenství se mi projevila cukrovka druhého typu, měla jsem vysoké hladiny glykémie – cukru v krvi. Podle lékařů to byla jedna z možných příčin potratů a rovnou mi předepsali injekce inzulinu,“ popisuje paní Hana. S pomocí inzulínové terapie se podařilo hodnoty glykémie stabilizovat, a nakonec se vydařilo i umělé oplodnění. Kvůli riziku ale velkou část těhotenství strávila v Ústavu pro matku a dítě v Praze, kde ji lékaři udržovali pod dohledem, aby cukrovka nepoškodila plod. To se nakonec podařilo a paní Hana porodila zdravou holčičku.

IMG-20210406-WA0003.jpgPotíže tím však bohužel nekončily. „Kvůli hormonální stimulaci před oplodněním jsem totiž dost přibrala a přibírala jsem pak dál i při vlastním těhotenství, tam jsem v podstatě jenom kynula. Předtím jsem měla váhu normální, ale přibrala jsem celkem zhruba 30 kilo, což později cukrovku samozřejmě komplikovalo,“ popisuje paní Hana, která se živí stříháním psů. Lékaři si původně mysleli, že trpí tzv. těhotenskou cukrovkou a že jakmile porodí, tak sama zmizí. To se však nestalo a musela i nadále užívat inzulin. „Ani s ním se ale cukrovka moc nezlepšovala, měla jsem vysoké hladiny cukru a po čase už mi začaly odcházet ledviny. Také jsem měla vysoký tlak, a hlavně se mi nedařilo zhubnout,“ vypráví. Kvůli vážné cukrovce paní Hana také musela jít do částečného invalidního důchodu. 

Praktický lékař pak paní Hanu nasměroval za diabetologem prof. MUDr. Martinem Haluzíkem, DrSc. z pražského IKEMu. Pro dosažení nižší hmotnosti lékaři nakonec přistoupili k radikálnímu řešení a paní Haně provedli operace žaludku a tenkého střeva. „Zůstala mi ze žaludku opravdu velmi malá část, která je napojena na tenké střevo,“ vysvětluje. Kvůli tomu musí dodržovat dietu, dobře jí nedělá například rýže nebo čočka. Také si musí dávat pozor, aby sousta důkladně rozkousala. 

Po operacích lékaři paní Haně také nasadili moderní léčbu cukrovky tzv. glifloziny, které pomáhají tělu vyloučit přebytečný cukr močí a přispívají tak ke snižování váhy, a navíc chrání její srdce. „Celkově jsem zhubla jsem asi 30 kilogramů a musím říci, že se cítím mnohem lépe. Léčba mi stabilizovala hladinu glykémie a pomáhá mi udržet si váhu na stejné úrovni,“ uzavírá paní Hana. To ji motivuje se udržovat v lepší tělesné kondici, i když to posledních pár měsíců není jednoduché. Stále totiž cítí následky koronavirového onemocnění, které prodělala na přelomu roku. Přesto ráda vyráží na procházky a výlety se psem.

Foto: Se svolením pacientky

Reklama