Podle zkušeností lékařů se mnoho lidí domnívá, že průjem prospívá tělu, protože ho pročistí a zbaví zbytečných kilogramů. Průjem však tělo odvodňuje a zbavuje minerálních látek, člověk kvůli tomu může i zkolabovat, shodují se odborníci.

„Důkazem je například poměrně rozšířená očistná jablečná dieta, která kromě jiného nabádá konzumovat tři dny pouze jablka a poslední den vypít večer půl šálku olivového oleje,“ uvedla nutriční terapeutka Věra Králová. Upozorňuje, že kromě toho, že požití většího množství olivového oleje může vyvolat žlučníkový záchvat, hrozí lidem dodržujícím takovou dietu i mnohem závažnější obtíže, než je průjem.

Proti racionálně sestavené dietě nebo očistné kúře odborníci nic nenamítají. Člověk musí snížit celkový příjem energie, omezit nadměrnou konzumaci bílkovin, živočišných tuků a jednoduchých cukrů,“ řekl Pavel Kohout z druhé interní kliniky Thomayerovy nemocnice v Praze. Podle něj je také zapotřebí zvýšit ve stravě podíl vlákniny, zejména v podobě ovoce a zeleniny. Taková dieta určitě průjem nezpůsobí, a pokud ovlivní činnost střev, tak jedině od zácpy směrem k normální stolici,“ dodal.

Průjem je proto zapotřebí začít ihned léčit. K dispozici je léčba volně prodejnými léčivými přípravky proti průjmu. Moderní léky dokáží průjem zastavit již v počátku, a předejít tak zdravotním komplikacím. Velice rychle působí proti průjmu látka loperamid, která poskytuje výraznou úlevu již po první léčebné dávce. Volně prodejné proti-průjmové léky obsahující loperamid-hydrochlorid jsou k dostání ve formě želatinových tobolek (např. Imodium). Tyto léky snižují počet i tekutost stolic a zmenšují nutkání na stolici. Loperamid se snadno vstřebává ze střev, zklidňuje jejich pohyb, a tím umožňuje lepší vstřebávání vody a živin.

 

Současně s léčbou průjmu je zapotřebí upravit životosprávu. Základní podmínkou ke zvládnutí průjmu je dostatečný pitný režim a šetřící dieta. Při terapii průjmu se doporučuje pít nejlépe černý čaj, také lze podávat perorálně rehydratační roztok k doplnění minerálů,“ uvádí docent Kohout. K jídlu se zpočátku hodí banán nebo rýže, rýžová kaše rozmíchaná s vodou, starší pečivo. Postupně se může jídelníček obohacovat, vhodné jsou kromě jiného zakysané mléčné výrobky. Dlouhodobě by však člověk po zvládnutí průjmu měl omezit smažená a pečená jídla, přepálený tuk a čerstvé mléko.

 

Pro samoléčbu průjmu platí určité časové omezení. Neodezní-li průjem do dvou dnů, je zapotřebí vyhledat lékaře.