Určitě máte ve svém okolí někoho, kdo může sníst cokoliv a je pořád hubený. A vy zatím bojujete s každým zákuskem. Proč tomu tak je? Vše spočívá v odlišné genetické informaci (DNA), která ovlivňuje prý až ze 70 % naši hmotnost a metabolismus. Co všechno lze z naší DNA vyčíst a co díky tomu můžeme ovlivnit? Zeptala jsem se MUDr. Václavy Kunové, která je odbornicí na hubnutí.

Co všechno je možné zjistit z rozboru DNA?
Hovoříme-li o řešení nadváhy, prevenci obezity a dalších civilizačních onemocnění a o zdravém životním stylu, můžeme zjistit z rozboru DNA mnoho užitečných informací. Záleží ale na konkrétním poskytovateli rozboru. V některých případech zjistíme jen vhodný typ diety a cvičení, u jiných to může být přes 40 důležitých informací, které nám zůstanou a budou platné až do konce našeho života. A bude jen na nás, nakolik se z nich poučíme.

DNA

A když budete konkrétnější?
Ty nejpodrobnější testy dokážou odhalit, zda máme geneticky danou predispozici k obezitě. Pokud ano, ukážou, zda jíme z opravdového hladu nebo jen z chuti. Zda nám dělá problém dosáhnout pocitu sytosti a co vše jsme schopni kvůli jídlu obětovat. Už jen tyto informace umožní lékaři nebo nutričnímu terapeutovi pracovat s každým člověkem odlišně, soustředit se na jeho slabá místa.

Následuje doporučení vhodné sportovní aktivity a stanovení její důležitosti u daného klienta. Jak moc zrovna u něj pohyb ovlivní váhu a metabolické rizikové faktory? Je pro něj vhodnější vytrvalostní nebo silový sport? Velká část výsledků se soustředí na rizika srdečně-cévních chorob. Z genetického testu tak lze zjistit, zda nám v budoucnosti hrozí zvýšená hladina LDL cholesterolu nebo syndrom sníženého HDL cholesterolu či vyšší hladina cukru a tedy diabetes.

Ze všech těchto predispozic a našeho genotypu je pak vyhodnocen vhodný typ diety. Žádná z diet není extrémní. Některá má o trochu vyšší procento bílkovin, jiná o něco více sacharidů či tuků (samozřejmě těch zdravých). Klient dostane k dispozici jídelníček, v němž si na principu skládačky jednotlivých porcí sestavuje jídlo odpovídající jeho chutím a zvyklostem.

Má tento rozbor nějakou spojitost s intolerančními testy, které se v poslední době ve spojitosti s hubnutím také dělají?
Intoleranční testy jsou tak trochu módou, v řadě případů bez jakéhokoli opodstatnění. Jejich principem je imunologická reakce na potraviny. Provádějí se většinou z krve, zatímco DNA test ze vzorku slin. Imunologie odhalí stav, jaký je v současnosti, s různou mírou přesnosti. DNA sdělí, zda se v našem případě můžeme pravděpodobněji či méně pravděpodobně „dočkat“ intolerance například na laktózu. Aktivita enzymu laktázy totiž s věkem klesá.

Rozbor není zrovna levný a u nás jej nabízí celá řada firem. Nemůže se stát, že někomu takzvaně naletíme? Co je nezbytné ohlídat?

Rozhodně je dobré se informovat předem, co vše z testu zjistíme a jestli nám někdo jeho výsledek podrobně vysvětlí. Protože správné pochopení a aplikace výsledků do praktického života tvoří polovinu úspěchu. Klientům, kteří jsou zatím zdraví a štíhlí může stačit jednorázová interpretace výsledků. Pokud však někdo potřebuje zhubnout třeba 10 nebo více kilogramů, je lepší, když firma nabízí dlouhodobé odborné vedení. Ideálně celého týmu odborníků, kde je lékař, nutriční terapeut, pohybový specialista a případně také psycholog.

Vy sama jste rozbor podstoupila?

Ano a byla jsem překvapená. Po dvaceti letech v oboru dietetiky a zdravé výživy jsem teprve díky genetickému testu a jeho výsledkům začala jíst zdravě, jak to potřebuje moje tělo. Do té doby mi chyběly důležité informace, které bych jinak asi těžko získala. Že mám predispozici k nedostatku vitamínu B12, že ideální jídelníček pro mě má 50 % sacharidů. Stačilo pak upravit můj stávající, ve kterém bylo sacharidů o něco méně, a cítím se výrazně lépe. Po většinu životu jsem se snažila jíst sacharidů málo. Stejně tak jsem myslela, že budu hubnout díky vytrvalostnímu sportu. Omyl, právě pro mě se hodí silové cvičení.

Stalo se už, že nějakému klientovi taková dieta nezabrala?

Zatím máme jen jeden případ. Klient není obézní, potřebuje zhubnout jen pár kilogramů. Na dietě vhodné k jeho genotypu se zbavil chutí na nevhodné potraviny a zbavil se únavy, nicméně v jeho případě bude zapotřebí s psychologem rozklíčovat některé momenty jeho života, které mu pravděpodobně znemožňují se s váhou posunout dále.

Vidíte do budoucna potenciál v rozborech DNA ve spojitosti s léčením různých nemocí?

Největší potenciál vidím hlavně v jejich prevenci tak, aby k léčení ani dojít nemuselo.

kunovaMUDr. Václava Kunová je specialistka na problematiku zdravé výživy. Vystudovala 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 1995 se věnuje publikační činnosti, kromě řady článků a informačních materiálů napsala i několik knih o zdravé výživě. Je členkou Společnosti pro výživu a Obezitologické společnosti. Pracovala na mezinárodní výživové studii Diogenes, která zkoumala vliv výživy a genetických faktorů na rozvoj obezity a možnost její léčby. Tvoří webové stránky www.rozumnehubnuti.cz.

Čtěte také:

Reklama