Efektivnější a bezpečnější je při redukci hmotnosti spolupráce s kvalifikovaným nutričním terapeutem. Máme pro vás tři základní rozdíly mezi nimi.
Foto: Shutterstock
Rozdíl 1. Vzdělání
V České republice se výživové poradenství řadí mezi živnosti volné. Výživovým poradcem tak může být kdokoliv, kdo splní základní podmínky k získání živnostenského oprávnění jako je plnoletost, způsobilost k právním úkonům a bezúhonnost. Výživový poradce nemusí mít speciální vzdělání nebo kvalifikaci pro poradenství v oblasti výživy. V lepším případě mohou poradci absolvovat alespoň kurzy, které se ale obsahem a časovou dotací nemohou rovnat studiu na vysoké škole. Nutriční terapeut je nelékařský zdravotnický pracovník, stejně jako např. fyzioterapeut, optometrista či všeobecná sestra. Podmínkou k výkonu povolání nutričního terapeuta je absolvování vyššího odborného vzdělání či vysokoškolského vzdělání na fakultách zdravotnických studií nebo lékařských fakultách.
Rozdíl 2. Kompetence
Výživový poradce může působit v oblasti zdravé výživy, fitness a hubnutí pouze se zdravými klienty. Bohužel ale svými nevhodnými radami může spíše klientům uškodit a zpomalit cestu za vysněnou postavou a výsledky. Výživový poradce také nenese odpovědnost za případné škody na zdraví klienta. V žádném případě nesmí pracovat s klienty se zdravotními komplikacemi ať už se jedná například o cukrovku nebo jiná onemocnění. Naopak nutriční terapeut vykonává povolání v rámci prevence onemocnění, klinické výživy a specifické ošetřovatelské péče zaměřené na uspokojování nutričních potřeb. Zjednodušeně nutriční terapeut může pracovat s klienty s různými specifickými potřebami a za zdraví klientů nese odpovědnost.
Rozdíl 3. Rady a postupy
Výživový poradci často klientům sestavují jídelníčky pouze za základně online konzultace a za pomocí minimálního množství informací. V mnoha případech jídelníček sestavují s extrémně sníženým kalorickým příjmem za den, čímž sice dochází k redukci hmotnosti, ale zároveň ke zpomalování metabolismu a ztrátám svalové hmoty. Takové stravování nemá dlouhodobý výsledek a většinou vede k jojo efektu. Jídelníčky jsou většinou postavené na vysokém množství bílkovin, které ale mohou dlouhodobě zatěžovat ledviny a trávení. V nejhorších případech doporučují nesmyslné diety třeba podle krevních skupin a detoxy. Nutriční terapeut sestavuje jídelníček na základě osobních konzultací a vyšetření. Redukční režim je nastavený tak, aby docházelo k plynulému hubnutí z tukové složky a svalová hmota byla zachována. Jídelníček je pestrý a vyvážený a vždy podle individuálních potřeb klienta.
Zdroj infromací: autorský článek
Nový komentář
Komentáře
Já jsem si pořád říkala, že jedou zhubnu. Pořád jsem spoléhala na nějakého nutričního specialistu nebo výživového poradce, ale nakonec jsem si nechala udělat osobní analýzu pomocí DNA testu od https://www.chromozoom.cz/dna-testy/nutri/ a díky tomu si teď mohu dělat výživového poradce sama sobě. Je super, že díky tomu o sobě získáte kompletní přehled a můžete tak začít žít aktivní energický život.