Víte, že jedno z nejčastějších novoročních předsevzetí je schováno za slovesem: Zhubnu?
Že ne? Pak asi patříte k těm šťastným, které problém nadváhy netrápí a trápit nebude.
Samozřejmě, nasnadě je i jiná možnost, která ale určitě mezi našimi čtenářkami není možná – totiž, že Vám je absolutně jedno, jak vypadáte...(!!?)

V úvodu jsem napsala, že se domnívám, že takové ženy mezi námi nejsou, a tak jsou níže uvedené řádky věnované těm, kterým rozhodně není lhostejný jejich vzhled a zdraví.
Není těžké si spočítat, jak na tom se svojí linií skutečně jste (viz výpočet BMI). Je to start, na kterém můžete (nebo musíte!) stavět.

Napadá Vás ale otázka, zda je vůbec dobré začít s dietou po období, kdy jsme tělu dávali, co hrdlo ráčilo (a někdy i neráčilo, že?). Neublížíme si spíš, než bychom si prospěli?

Vyskytují se dva tábory lidí s názorem:
Hubnout po Vánocích je dobré, protože jinak by se to na nás usadilo a zbavovali bychom se toho později hůře.
anebo
Hubnout hned po Vánocích je blbost, protože naše tělo je původně naprogramováno na to, že na zimu musí být oproti létu více obaleno tukem (stačí to porovnat s živočišnou říší).
Jak to tedy je?

Po Vánocích je nejideálnější malý dvorek a bič,“ říká MUDr. René Vlasák, odborník na redukční programy a diety. „Všem by to určitě prospělo, poněvadž v těchto dnech volna jen málokdo z nás potrápil tělo pohybem a vzpomněl si na přiměřenost v jídle.“

Jak je vidět, odborník na slovo vzatý má tedy v problému jasno. A my?
No vezměte to tak, že s bolestmi zad, půjdete zcela určitě k lékaři. Zkrátka – chorobný stav k nim patří. Ale dokážete si přiznat, že se v takovém stavu nacházíte, i když máte nadváhu?

„Pokud výpočtem BMI dojdete k číslu nad 30, je vhodné začít s léčbou, dosahuje-li index hodnoty 35-40, pak by měla nastoupit léčba u specialistů na obezitologických jednotkách," upozorňuje MUDr. Vlasák a dodává: „Podceňování tohoto stavu se nevyplácí, protože nadváha je spojená s celou řadou následných zdravotních rizik, jako je cukrovka, vysoký krevní tlak, ateroskleróza apod.“

Zvolíme-li po svátcích onen výše zmiňovaný dvorek a bič, omezíme-li se v jídle, můžeme zhubnout tak o 4-5 kilogramů. To je pro mnohé z nás ideální úbytek.
Můžeme také zhubnout i jen s omezením jídla, bez pohybu.
Bohužel, z objemu naší hmotnosti se ztratí jen voda, množství tuku neomezíme. Tedy - spíše Pyrrhovo vítězství, jak by řekl klasik. Kilogramy totiž lehce naskákají zpátky.

“Z osobní zkušenosti mohu říci, že v prvním měsíci diety tvoří úbytek váhy voda s tukem půl na půl,“ konstatuje opět MUDr. Vlasák a doplňuje: „Tukové zásoby začnou ubývat při negativní energetické bilanci až tak v 6.-8. týdnu.“

Zarazili jste se u slova negativní bilance?
Věřte, že spíše asi budete znát její sestru – bilanci energetickou - pozitivní.
Odborníci její vznik charakterizují jako spojení účinků nízkého bazálního metabolismu (laicky řečeno: nízká úroveň spalování tuků) se současnými společenskými režimy (no – sedavé zaměstnání a pohodlnost to vystihují česky). Jak z toho ven? Samozřejmě - i tady platí, že pohybem.

Než se rozhodnete k radikálnímu redukčnímu programu, neměli byste zapomenout na správnou diagnostiku, při které zjistíte jakým stupněm nadváhy trpíte a zároveň jakým typem.
Je to totiž zásadní pro vytvoření dietního a pohybového režimu i k určení případné farmakoterapie.

„Zcela odlišně se musí přistupovat k lidem typu androidního (jablka) a jinak gynoidního (hrušky). Je chybou postupovat u obou typů stejně a nelze pak ani předpokládat, že se vždy dojde k pozitivním výsledkům,“ shrnuje MUDr. René Vlasák a dodává: „Pro ideální výsledek ve všech případech je však přece jen něco společné - nutná redukce faktorů podílejících se na vzniku obezity. Stanovit si sami v sobě vlastní motivační režim. Jde to o poznání lépe, to mi věřte!“   

 

Více hledejte na stránkách: www.kilozakilo.cz  

          
Reklama