Juliin příběh se od většiny těch "hubnoucích" liší. Ona sama o hubnutí v podstatě nijak nestála. Navíc ho vypráví její muž, samozřejmě s jejím vědomím. Ona sama se totiž stále potýká s depresemi a o sobě mluví jen velmi nerada.

"Julie nikdy neměla velké problémy s váhou, a i když během let byla o něco baculatější než v době, kdy jsme se brali, neřešila to a já taky ne," vzpomíná Petr. Před dvěma lety se to však změnilo a najednou, na jaře začala Julie hubnout skoro před očima. Bývala unavenější, ale to  byl Petr taky, protože jejich starší syn začal chodit do školy a jim přibyl problém s vozením a vyzvedáváním, protože ačkoli bydlí kousek za Prahou, do školy malého Kubu vozí právě tam.

"Bohužel jsme se vídali jen ráno a večer, takže jsem si dlouho neuvědomoval, co se vlastně děje. Julie hubla a zpočátku to komentovala, že ji to těší, ale pak už o tom nemluvila. Když jsem udělal jídlo, nechtěla, že nemá chuť, anebo si vzala jen hrozně málo," líčí Petr. Juliino nechutenství a zhoršování se nálady začalo někdy v dubnu a vyvrcholilo v červnu, kdy se během víkendu při plánování dovolené v podstatě zhroutila. Plakala, nebyla s to dohodnout se, kam pojedou, pak sama sobě vyčítala, že rodině kazí plány, stýskala si, že nedokáže ani zařídit letní tábor pro dítě, protože se bojí, že by to nezvládla...

Petr naštěstí vytušil, že je skutečně zle. Telefonicky se poradil se svým kamarádem psychologem a hned po neděli doprovodil Julii k psychiatrovi, který jí doporučil volno - naštěstí to bylo možné, protože v práci jí vyšli vstříc.  A začal ji léčit. Její problémy totiž konečně dostaly jméno: deprese.

"Hubnutí je jedním z nejtypičtějších projevů deprese," potvrzuje docent Jiří Horáček z Psychiatrického centra Praha. Není to samozřejmě projev jediný, tím úplně nejdůležitějším je smutek, a to v míře, který zdraví lidé nezažijí ani v případě, že je potkají nějaké nepříjemné události. Zpětně si i Julie musela připustit, že ji právě od onoho dubna stravoval smutek, který jakoby zdánlivě neměl příčinu. To, že přestala jíst, byl už jen další stupeň.

Zpětně je Juliin případ v pdostatě dost modelový, ale zprvu si ani ona sama, aní její muž neuvědomovali, čím trpí a jak spolu jednotlivé problémy - nechutenství a bolest bčřicha, jindy zase bolest hlavy a nedostatek energie souvisí. Právě tyto bolesti byly totiž zprvu výraznější než výše zmiňovaný smutek.

A jak se vede Julii dneska? Mnohem lépe než před rokem, ale pořád se ještě bojí toho, že se jí depresivní stavy vrátí, a proto o nich raději sama moc nemluví. Její muž ale říká, že jinak se nebrání tomu, aby o ní mluvil on: "Myslí si, že čím více lidí bude o depresi a jejich projevech vědět, tím lépe." Kdyby si totiž Juliin muž nedal dvě a dvě dohromady, mohl by se její stav dále zhoršovat a pak by i léčba trvala mnohem déle. A nemusela by být tak úspěšná - Julie nakonec užívala antidepresiva dva měsíce a další půl rok už jen udržovací dávku, zároveň chodila na psychoterapii.

 

 

               
Reklama