Faktem je, že nás od hubnutí mnohdy odradí ta skutečnost, že je to vlastně nuda a mučení zároveň. Nemůžeme dělat to, co bychom chtěli, a hlavně nemůžeme jíst, co bychom chtěli. A navíc máme pocit, že jsme už všechno vyzkoušeli a špatně dopadli. Většina rádoby zaručených diet, které přinesou jedině jo-jo efekt, totiž spočívá na hladovění, chemické preparáty zase mění stav našeho těla a cvičení, pokud je to to jediné, co pro hubnutí děláme, nestačí. A tak i tady platí: Všeho přiměřeně a nejlépe po poradě s dietologem.

Co nejdřív
Nejprve je dobré se zamyslet nad tím, co vůbec obecně ve stravování děláme špatně, jaké nevhodné stravovací návyky máme a jak se jich můžeme zbavit, a uděláme si hned vzápětí malý osobní kurz zdravé stravy. A to tak, že si naprosto reálně zvolíme svoje cíle. Rozhodně to nemusí být hned óbr cíle, naopak. Začněme něčím jednodušším, tím, co se nám podaří zvládnout. Tím se povzbudíme, a to je pro začátek důležitější než o kilo nižší váha.

Rozpitvejme se
Tak co děláme špatně – někdo třeba rád čte knížky, což bývá pro něj spíš svátkem než každodenností. A když je to svátek, pak se taky svátečně obslouží, což spočívá v tom, že si na talíř naloží kopec dobrot a u knížky pojídá. A to je nebezpečné, protože většinou ani netuší, co jí a kolik toho vlastně sní. Někdo si zase s oblibou nakládá na talíř pochoutky k televizi. Ani jídlo ve spěchu není to pravé a bohužel v říši snů u mnohých z nás zůstává klidný oběd bez novin, bez e-mailů a bez telefonů.
Pojídání z nudy! Tak to je další prohřešek proti nekontrolovatelnému kilogramů. Není co dělat a plná lednice je jen pár kroků od nás, tak si dáme, na co přijdeme, sladké, slané, všechno dohromady.

Zamysleme se
Je dobré si bez sebelítosti říct, kde máme největší slabiny, jaké jsou naše nejproblematičtější zlozvyky a po čem asi přibýváme nejvíc, sepsat si všechno na papír a rozmyslete si, čím začít. Třeba to může být rozhodnutí, že už nebudeme pít slazené limonády, a nahradíme je neperlivými vodami, pak můžeme pokračovat tím, že se vzdáme své oblíbené oříškové mléčné čokolády, a místo ní si dáme jen jeden jediný čtvereček černé čokolády, také bude dobré vzdát se pouličního jídla a dresinků. Potom může nastat ta slavnostní chvíle, kdy si půjdeme číst knížku bez talíře plného sladkostí a kdy si v klidu vsedě a bez mobilu vychutnáte oběd. Věřme tomu, že čím víc budeme ubírat na nevhodné stravě, tím větší radost budeme mít, protože se už nebudeme bát stoupnout si na váhu.

Nečekejme zázraky
Hned není nic, ani hubnutí. Jde to pomalu, dokonce hodně pomalu, ale jistě. Až to zkusíte, zjistíte, že to tak skutečně funguje. Rozumná míra trvalého hubnutí je zhruba půl kilogramu týdně! Pokud delší dobu shazujete víc než jeden kilogram za týden, patrně je někde něco v nepořádku. A můžete očekávat, že se dostaví ten proklínaný jojo efekt.

Jaké máte zkušenosti s dietami a které jste už vyzkoušela? Které diety vám pomohly shodit nadbytečné kilogramy, a které způsobily jenom nežádoucí jojo efekt? Máte problémy s udržením váhy, nebo se nemusíte hlídat?Soutěž: Tajle

Reklama