Mikrobiomu ve vašich střevech se říká střevní mikroflóra, takže stejně jako flóra, potřebuje správné prostředí a živiny. Bez zdravé střevní flóry vaše pokusy o zhubnutí nebo naopak o přibrání budou zbytečné. Pokud trpíte bolestmi břicha, průjmy, zácpou, ale i migrénami, kožními potížemi nebo nerovnováhou nálady, je to možná znamení, že je na čase uzdravit své střeva. Naštěstí je většinou zlepšení zdraví střev možné pohodlně a naučí vás lepší životosprávu.

shutterstock-72534760.jpg
Foto: Shutterstock

Proč a jak detoxikovat?

Pokud máte výše uvedené potíže, je nejlepší začít s detoxikací, pomocí které zbavíte tělo toxinů a škodlivých látek. „Určitě byste měli zvýšit příjem vlákniny, kterou naleznete v ovoci a zelenině. Vhodné je konzumovat i fermentované potraviny, které obsahují probiotika podporující zdraví střev. Nezapomínejme ani na antioxidanty obsažené v ovoci a zelenině, především vitamín C, vitamín E, selen a flavonoidy. Flavonoidy můžete nalézt v červené paprice, lesních plodech, mrkvi či dýni. Dalšími antioxidanty jsou zelený ječmen, obohacený o vitamíny A, C a E nebo rakytník, obsahující vitamíny B1, B2, B3 a B6,” doporučuje propagátor zdravého životního stylu David Buchta. Při tomto období detoxikace se doporučuje i vysadit káva, kterou můžete nahradit zeleným nebo černým čajem.

shutterstock-1774209836.jpg
Foto: Shutterstock

Důležitost probiotik

Určitě tyto stravovací změny implementujte do budoucnosti a nebudete litovat. Mějte jídelníček plný ovoce a zeleniny, semínek a oříšků, celozrnných potravin a hlavně probiotik. „Není třeba kupovat pouze ty z lékáren, mnoho zdravých bakterií najdete i v přírodních zdrojích. Důležité u probiotik je, aby všechny bakterie byly živé. To znamená, že po celou dobu by měly být chlazené a neměly by přijít do styku s vysokou teplotou, která bakterie ničí.  Nejlepší zdroje prospěšných bakterií jsou fermentované a organické potraviny. Například, kysané zelí a šťáva z něj, jogurty, kefír, fermentované sýry, kombucha a kimchi,” vysvětluje David Buchta.

shutterstock-1283569210.jpg
Foto: Shutterstock

Stres, nedostatek spánku a pohybu také ovlivňuje zdraví vašich střev

Ovšem ne vždy je to tak jednoduché. Tělesná psychická a fyzická stránka je propojená víc, než se zdá, a proto se vašim střevům nemusí dařit kvůli stresu. Stres ovlivňuje střeva díky hormonům a střevo naopak ovlivní tělo špatnými stravovacími návyky. Proto nezanedbávejte svoji vnitřní pohodu. Hýbejte se, hlavně, pokud máte sedavé zaměstnání a určitě dejte větší váhu kvalitnímu spánku. Všechny tyto změny jsou na sebe napojené a žádná nemá větší hodnotu. Podívejte se na svůj život a aplikujte všechny změny, určitě se budete cítit lépe.

Zdroje: David Buchta, tiskové materiály Primulus