Jak zhubnout, to je poměrně jasné. Bez změny jídelníčku a dostatku pohybu se neobejdete. Napadlo vás ale, jak onen nadbytečný tuk opustí vaše tělo? Většina lidí se domnívá, že přeměnou v energii nebo teplo. Jiní by zase dali ruku do ohně za to, že veškeré „špeky“ mizí spolu s potem. Realita je ale úplně jiná. Naprostou většinu tukových rezerv vydýcháme.

Foto: Shutterstock

Za tento, pro mnoho lidí převratný, objev vděčíme fyzikovi a australskému televiznímu vědci Rubenu Meermanovi a profesoru Andrewovi Brownovi, řediteli UNSW School of Biotechnology and Biomolecular Sciences. Ve své studii publikované v odborném periodiku BMJ dokonce změřili, co obnáší zbavit se 10 kilogramů tuku.

Oxid uhličitý a voda

Představte si, že vám na těle přebývá 10 kilogramů tuku. Jak dlouho bude trvat, než ho vydýcháte? Stačí vám k tomu vdechnout „pouhých“ 29 kilogramů kyslíku. Tuk následně díky metabolickému procesu zmizí z vašeho těla po vydechnutí 28 kilogramů oxidu uhličitého a vyloučení 11 kilogramů vody. Jinak řečeno – z 8,4 kg tuku se stane vydechovaný oxid uhličitý, a ze zbylých 1,6 kg tuku zase voda vyloučená dýcháním a tělesnými tekutinami.

Dýchat nestačí

Jak ale samy jistě tušíte, samotné dýchání k hubnutí nestačí. Jen bychom si častějšími nádechy a výdechy přivodily hyperventilaci. Abychom nastartovaly přeměnu tělesného tuku ve vydechovaný oxid uhličitý, je nezbytné upravit jídelníček a omezit příjem kalorií. Pokud k tomu přidáte i pohyb a pořádně se u něho zadýcháte, budete vylučovat tuku o to víc.

Čtěte také:

Reklama