Ani to už nebude dlouho trvat a je tady jaro. Očekáváme ho s radostí, protože se těšíme, jak všechno kolem nás rozkvete a jak nás sluníčko zase pořádně zahřeje. Na druhou stranu nás však maličko trápí skutečnost, že budeme muset svléknout milosrdné svetry nebo kabáty a odhalit nedostatky postavy nastřádané zimním lenošením. Pro ty z vás, kdo s tím chtějí něco dělat, ale nestojí o pocity hladu a únavy, které provázejí mnoho diet, máme tip.
Proteinová dieta EURODIET si za 4 roky, kdy s ní u nás hublo a také zhublo 1 200 lidí, získala příznivce mezi laickou i odbornou veřejností. Řada lékařů ji doporučuje zejména vysoce obézním pacientům, je však vhodná také pro ty, kteří svou hmotnost chtějí snížit pouze o několik kilogramů nebo si jen udržet štíhlou linii při zajištění veškerých pro organismus potřebných látek.
Princip této diety je velice jednoduchý. Jedná se o vyloučení tuků a cukrů ze stravy a naopak zvýšení přísunu bílkovin. Ty mají samy o sobě vysokou biologickou hodnotu a jejich příjem zabraňuje tomu, aby při hubnutí organismus spotřebovával své „čisté“ proteiny (bílkoviny) v podobě svalů. Tělu, které má dostatečný příjem proteinů,tedy neubývá svalová hmota. Bez příjmu cukrů a tuků začne tělo spotřebovávat své rezervy v podobě tukové tkáně. Spolu s bílkovinou je nutné konzumovat také doporučenou zeleninu, aby byl zajištěn dostatečný přísun vlákniny nezbytné pro správnou funkci střev, a přijímat dostatečné množství tekutin.
První dva až tři dny jsou zdrojem energetických rezerv játra, která ve formě glycidů pokrývají potřeby organismu. Poté začne tělo spotřebovávat zásobní tukovou tkáň, kterou následně přeměňuje na glycidy – látky nezbytné pro správnou funkci mozku. Tato přeměna přivádí tělo do režimu tzv. ketózy, při které tělo produkuje aceton. Ten je nejúčinnější přirozenou látkou pro vnitřní utlumení hladu a navíc pozitivně ovlivňuje výkonnost. Proto se, na rozdíl od většiny redukčních diet, při proteinové dietě většinou nedostaví pocit hladu a únavy. Sebemenší porušení diety ovšem ketózu zablokuje a tělo bude potřebovat přibližně tři dny, aby přerušený mechanismus uvedlo znovu do chodu.
Při dodržování pravidel proteinové diety ztratí ženy v průběhu tří týdnů 4 – 6 kg, muži 7 – 10 kg. Jako u všech diet je však dosažený výsledek závislý na individuálních dispozicích a přístupu každého jedince. Proteinová dieta není vhodná např. při špatné funkci ledvin, závažných formách jaterních onemocnění, cukrovce s aplikací insulinu, závažných srdečních onemocněních, těhotenství, období kojení. Proto by její zahájení mělo být vždy konzultováno s lékařem.

EURODIET se neomezuje jen na u většiny redukčních diet obvyklé koktejly jedné příchuti. Nabízí kombinaci potravin s vysokou hodnotou bílkovin ve 28 slaných i sladkých chutích a hned několika formách – polévky, krémy, pěny či omelety v sáčku nebo sladké tyčinky (např. kuřecí krém, houbová omeleta, čokoládová pěna, kávový pudink či vanilko-karamelová tyčinka). Cena jedné diety je 4.490,- Kč s tím, že je možné zakoupit také poloviční balení za cenu 2.290,- Kč. Proteinovou dietu EURODIET je možné získat pouze na doporučení speciálně vyškolených lékařů, kterých je na území naší republiky téměř devět desítek.

Informace o metodě EURODIET je možné získat u speciálně vyškolených lékařů, v informačním centru EURODIET, Na Bojišti 2, Praha 2, na infolince EURODIET 296 18 35 36, ZELENÉ LINCE: 800 800 820, případně na www.eurodiet.cz.

Právě teď mohou tři z vás vyhrát proteinovou dietu EURODIET v soutěži v rubrice Hrajte a vyhrajte.