"Za deset let manželství jsem přibrala dvacet kilo a došlo mi, že když budu dál pokračovat tempem dvě kila ročně, neprojdu za pár let dveřmi," vzpomíná Mirka, pětatřicetiletá úřednice. Její manžel jí sice nikdy nic nevyčetl, ale na druhou stranu, ženy, o kterých říkal, že jsou hezké, byly o poznání štíhlejší.

"Nakonec mě to naštvalo a rozhodla jsem se zhubnout. Dařilo se mi a za necelý rok bylo všechno dole. Můj muž mě zprvu podporoval, ale najednou jakoby se něco zlomilo," popisuje další vývoj událostí žena. Její manžel zprvu nadšeně kvitoval její lepšící se křivky, dokonce začal nosit domů květiny, jako už dávno ne, a Mirka měla pocit, že je na ni po letech zase pyšný. Jenže, když už bylo jasné, že z Mirky je díky ztraceným kilům tak trochu jiný člověk - nejen lépe vypadající, ale také vyrovnanější, sebevědomější a těšící se větší zájmu mužů, ten její začal reagovat negativně. "Prostě žárlil a žárlí do dneška. Nejen, že se mnou nechce nikam chodit, ale ani mě nechce nikam pouštět, a když někam jdu, mám to pak 14 dní na talíři. Je mi to hrozně moc líto, vždyť já hubla i kvůli němu. Zatímco můj syn moji novou postavu ocenil a řekl mi, že fakt vypadám skvěle, můj muž jen bručí."

Jeho reakce je sice možná nepříjemná, ale do jisté míry pochopitelná. "On skutečně může mít pocit, že svou ženu ztrácí, protože zatímco nesebevědomou a nepříliš dobře vypadající ji měl jistou, takhle tomu je jinak," potvrzuje psycholožka Markéta Veselková. Rozhodně to však podle ní neznamená, že by ženy měly rezignovat  - naopak, tím, kdo by se měl začít chovat jinak, je Mirčin muž. Na Mirce zase je, aby mu dala najevo, že  - pokud ho skutečně má ráda - právě on je pro ni tím nejdůležitějším. Někdy totiž ženy mění vizáž a postavu proto, že je dosavadní partnerský vztah neuspokojuje a chtějí s ním skončit. "To ale není můj pířpad," dušuje se žena.

Na druhou stranu zkušenosti, které mají  třeba manželští poradci, ukazují, že ač ženy často obezitou vysvětlují krach nějakého vztahu, nebývá tomu tak. Psycholog Petr Šmolka, specialista na partnerské problémy, nedávno v tisku vysvětloval, že pokud muž, který má milenku, hájí nový vztah tím, že jeho žena už pro něj není přitažlivá kvůli obezitě, nemusí to být tak úplně pravda. Podle něj bude problém ve vztahu jako takovém a muž by hledal jinde, i kdyby mělo jeho dosavadní žena postavu modelky.

Mimochodem, existuje i český výzkum na téma sexuální život a obezita: ukázalo se, že lidé s obezitou na tom nejsou o nic hůře než ti s ideálními křivkami.

 

 
Reklama