Před neuváženou dietou mající pomoci tělu k ideálním mírám varoval již 400 let před Kristem Hippokrates. A v roce 170 našeho letopočtu popsal Galenos - osobní lékař císaře Marka Aurelia - příznaky choroby, jíž lékaři 19. století diagnostikovali jako hubnutí psychického původu - mentální anorexii. Ztráta pocitu hladu i chuti postrádající orgánový podklad a vedoucí až k úplnému vysílení je známá nejméně 2500 let. Měnily se však příčiny.
Zatímco kdysi šlo o motivace náboženské, snahy umlčet hříchem roztoužená těla nebo dosáhnout odpuštění hříchů sebetrýzněním, v novověku začaly k mentální anorexii vést stres, nešťastné lásky a hlavně touha být štíhlou (štíhlým) čili krásnou (krásným). Odtučňovací diety triumfovaly a ti, co je vymýšleli, dosahovali závratné kariéry, ať už lidské tělo redukovali grapefruity, křepelčími vajíčky nebo bílým přírodním vínem. Leč podle odborníků nepřiměřená dramatizace nadváhy a jednostranné dietní programy nabízející její redukci zvyšují riziko onemocnění chorobami jinými, z nichž mentální anorexie je ještě pořád tou mírnější, léčitelnější.
Obezita patří mezi nemoci též a bez jídla samozřejmě vzniknout nemůže. Jenže podle lékařů jde často spíš o poruchu regulátorů tvorby tuků nebo odbourávání tuků v tkáních než primární chybu ve výživě. Americký internista prof. dr. S. Owen dokonce považuje veškerý "odtučňovací dietní anarchismus podněcovaný obchodníky a podvodníky za zpomalenou sebevraždu." Kritizuje zvláště odtučňovací kůry žen v klimakteriu, u nichž nebývá důvodem k přibývání na váze nadměrný příjem potravy, ale prostý úbytek hormonů stimulujících biosyntézu mastných kyselin. Přesto prý "Twiggy v přechodu" nebývají o nic soudnější než "Twiggy v pubertě", pročež jich stále více končí s mentální anorexií na psychiatriích. Zvláště tam, kde na ně od rána do večera útočí reklama nabízející vosí pasy výměnou za pravidelné konzumování zcela neúčinných nebo nebezpečných (a přesto velmi drahých) odtučňovacích lektvarů.
Takže - snižovat nadváhu ano, ale podle pokynů lékařů, nikoliv podle pokynů reklamy, drogistů či kšeftařů.