Hubnout zdravě? Jde to, ale nikoli tak rychle, a je třeba si dlouhodobě váhu udržet. Ze zdravotního hlediska je pro náš organismus horší jo-jo efekt než pět kilo nadváhy. Proto je před každou dietou třeba si uvědomit, zda opravdu hubnout potřebujeme, a když ano, tak kolik kilogramů.

Nejdůležitější je vědět, že k dlouhodobému trvalému snížení váhy je nutné změnit způsob stravování, a s ním i životní styl. Nejhorší je držet extrémně nízkou energetickou dietu, která je jednostranně zaměřená. Razantní snížení energetického příjmu nutí organismus k razantnímu snížení metabolismu, takže spotřeba organismu se výrazně snižuje, dieta není tak účinná a po návratu ke starému jídelníčku zase rychle přiberete. Druhé riziko takové drastické diety je nedostatečné množství potřebných živin. Při hubnutí většinou chybějí tělu bílkoviny, vitaminy, minerální látky. Nedostatek bílkovin vede k odbourávání svalů na úkor tuků, nedostatek vitaminů a minerálů zase oslabuje náš imunitní systém.

V první řadě byste si měla uvědomit, že bez dostatečného pitného režimu a efektivního pohybu to nepůjde. Abyste hubla zdravě, musíte upravit svůj stravovací režim a dodržovat následující doporučení:

Velmi pomáhá zapisovat si všechno, co sníte a vypijete v průběhu dne, na papír a večer si udělat bilanci a prohřešky se snažit v příštích dnech napravit. Jezte všechno, na co máte chuť, ale vždy si snižte porci a rozdělte si ji do více dávek. Některé potraviny se ale snažte omezit a nahradit je méně kalorickými alternativami. V případě hladu sáhněte po zelenině. Snažte se vyhýbat sladkostem, dortům, zmrzlině a sladkým moučníkům. Chuť na sladké zaženete oříšky, sušeným ovocem nebo kompotem. Kávu ani čaj si neslaďte, když tak použijte nekalorické náhradní sladidlo. Bílé pečivo nahraďte celozrnným, polévky si dopřávejte jen v podobě vývaru se zeleninou. A vůbec se snažte dodržovat zásady zdravého hubnutí.

Je pro váš organismus ze zdravotního hlediska horší nadváha, nebo jo-jo efekt?
Jaká dieta je nejhorší?
Co nejvíce chybí tělu při hubnutí?


Výsledky kvízu a vyzkoušené rady na hubnutí najdete na http://www.doformy.cz/kviz204 

Reklama