Řada z vás měla v diskusi připomínky, že jídelníček Ivy je nevyvážený, je v něm málo bílkovin, zvláště živočišných, málo ovoce, že z toho tofu bude mít alergii a naprosto chybí mléko a mléčné výrobky. 

Další zase poukazují na to, že její strava obsahuje hodně mouky, další se obávají, že glykemické hodnoty její stravy jsou vysoké. Takže na toto téma připravuji nyní článek. Pokud máte ještě něco, co se vám nezdá, tak sem s tím, ať to zodpovíme pak všechno najednou.


Co jí Iva tento týden?

Jinak skladba jídelníčku zůstává téměř stejná jako minulý týden, obědy od studia Nine star Ki jsou jiné.

Pondělí: Vývar z rýžového misa s kořenovou zeleninou, kus-kus se seitanem, květákem a dýní Hokaidó, kondiment z řas Arame a papriček, čekankový salátek.
Úterý: Polévka zelňačka s uzeným tofu, pohankový salát se sojanézou, pečenou dýní a zeleninovou plackou s tempehem, kondiment z tmavých fazolí.
Středa: Shitaké vývar s řasou Hiziki, se sladkou zeleninou a natural rýží, robi maso na paprice s kukuřičným knedlíkem a zeleným salátkem na zázvoru.
Čtvrtek: Květáková polévka, celozrnné těstoviny přelité brokolicovým krémem, pickles.
Pátek: Fazolová polévka na posílení ledvin, kukuřično-pšeničné placky plněné zeleninou a tofu.

Bližší informace o skladbě jejího jídelníčku naleznete v článku Takhle hubne Iva: Skvělý jídelníček! 

Co bude Iva vařit o víkendu?

Iva si chce vyzkoušet sama něco lehkého uvařit, tak tady je pro ni recept. A samozřejmě je zde pro všechny z vás, které toto rychlé, snadné a dle mého názoru i chutné jídlo chcete vyzkoušet.

Zeleninová polévka (porce pro 2 osoby)

Suroviny: 2 malé mrkve, 1 petržel, celer (stejně jako petržele),  mořská řasu Wakame - cca 2cm kousek. Na dochucení trochu umeoctu, sojové omáčky a rýžového octa a koření.

Nejdříve si namočte řasu Wakame do studené vody na minimálně 10 minut. Pro tuto polévku doporučujeme právě řasy Wakame, protože jsou málo aromatické a nejlehčí a nejrychlejší na úpravu. Dáváme je do polévky, protože mají velký obsah vápníku a železa. Zatím si připravte zeleninu, očištěnou ji nakrájejte na stejné kousky na nudličky nebo na špalíčky. Na dno hrnce nebo pánve wok kápněte pár kapek oleje (nejlépe slunečnicového nebo sezamového), můžete ho rozetřít ubrouskem. 

Zeleninu buď osmahnete všechnu najednou, ale pokud chcete zachovat chutě jednotlivých zelenin, tak nejdříve vhoďte mrkev, posolte ji, smažte asi minutu, potom přidejte celer, opět jemně posolte a smažte minutku a nakonec petržel, zase posolte a smažte chvilku. Nyní na osmahnutou zeleninu vlijte pomalu horku vodu a řasu společně s vodou, ve které byla namočená.

Povařte tak 3 minuty, stáhněte z plamene a nyní polévku jemně dochuťte – umeoctem, pravou sojovou omáčkou a rýžovým octem. Dále je možné přidat i nastrouhané uzené tofu. Někdy ji dokonce jím bez dochucení, protože mám ráda jemnou chuť zeleniny. Kořenová zelenina je velmi posilující, rozproudí energii v břiše. A protože zeleninu upravujeme velmi rychle, tak jsou v ní zachovány i minerály a její jemná chuť.

Celozrnný bulgur

Bulgur je předvařená a nalámaná forma celozrnné pšenice, a proto je tak rychlý na přípravu. Pro jednu osobu odměřte jednu hrstičku bulguru, propláchněte, zalijte vodou v poměru na 1 díl bulguru 2 díly vody, špetka soli, případně ještě můžete dochutit kapkou sezamového oleje a vařte na mírném ohni cca 15 minut a dalších 15 minut nechte dojít. Má jemnou oříškovou chuť.

Uzený tempeh

Uzený tempeh je fermentovaný a zauzený sójový sýr, který má velký obsah rostlinných bílkovin a vitamínů včetně B12. Ještě můžete nalézt v prodejnách marinovaný a smažený a občas i čerstvý, který je ale nejnáročnější na přípravu a má specifickou chuť. Pro lidi, kteří ho zkoušejí poprvé, doporučuji uzený.

Nakrájejte uzený tempeh na tenké plátky a na suché pánvi ho jenom jemně opečte po obou stranách. Je úžasný s hořčicí – samozřejmě s tou, která neobsahuje cukr, mně se osvědčil typ Amore, která je občas k dostání i v supermarketech.

A abychom měli vyvážený talíř, tak ještě přidávám lžíci nakládané zeleniny (pickles) a zelený salát, který jen jemně pokapu rýžovým octem a citronem, a přidám špetku soli. Rýžový ocet je nyní důležitý pro posilování tlustého střeva a navíc chutná téměř stejně jako normální, jen je jemnější. Dostanete ho v prodejnách zdravých výživ (buď kamenných nebo internetových) a nebo v korejských obchodech.

Přeji dobrou chuť!

Další články o Ivě naleznete:

Tak toto je hubnoucí Iva
Jak hubnout díky rýži
Jak pokračuje Iva s dietou?
Přísný hubnoucí jídelníček
Iva posiluje zázvorovými obklady
Hubnoucí Iva: Jak je na tom po dvou týdnech? 
Takhle hubne Iva: Skvělý jídelníček! 
Jak hubne Iva? V posilovně
Hubnoucí Iva: Kolik shodila po třech týdnech?

Další recepty a potraviny z Ivina jídelníčků:

gomasio
hlíva ústřičná
jáhlová kaše
kroupový čaj

kudzu ovocný dezert
rýže natural
stevie

zeleninová omáčka 

 

Reklama