Jste racionální, nebo spíše citliví? Je důležité si to uvědomit, pokud se snažíte hubnout, protože někdy se povahové rysy mohou obrátit proti vám. Ukazuje se totiž, že racionálně uvažující lidé mají větší šanci se zbytečných kil zbavit. Přistupují totiž k jejich shazování se stejnou pragmatičností jako k jiným pracovním úkolům a když už se jednou odhodlají, nečiní jim až takový problém své předsevzetí dodržet. S pocitem, že jde o další pracovní úkol, usedají třeba nad vařenou zeleninu a vybíhají do tělocvičen.

Naproti tomu jejich citlivé protějšky většinou zprvu projevují více entuziasmu, do hubnutí se vrhají s nadšením a plánují, že za rok se zbaví ne deseti, ale dvacet kil, aby o tři měsíce později byly tam, kde na začátku. Jo-jo efekt je jim věrným druhem. Citliví lidé obecně mívají více problémů s příjmem potravy - jsou častěji obézní nebo naopak chorobně hubení.

"Vědí, jak by měli postupovat, ale obvykle nedokážou svou chuť dost regulovat. Nemají dostatečnou vůli, ve své snaze zhubnout neuspějí, a tím si potvrdí své pocity méněcennosti,"  řekla nedávno psycholožka Zdeňka Sládečková, která se dlouhodobě věnuje kursům hubnutí. Právě citliví, emocemi nabití lidé obvykle nedokáží zhubnout sami, bez odborného vedení.

Příklad? Třeba Jan a Jana, manželé, kteří se oba dva rozhodli zhubnout kila navíc, která jim nenápadně přibývala v průběhu společných let. Bylo jim kolem čtyřiceti, když si řekli, že patnáct kilo musí pryč. U každého z nich, samozřejmě.

Zprvu byla tahounkou Jana, která ostatně s tímhle nápadem přišla a strhla pro něj i svého muže. Jednou na přelomu roku si řekla "a dost" s tím, že tenhle rok zhubne. Její muž si z ní nejdříve utahoval, svou nadváhu nebral na rozdíl od Jany, které bylo líto, že si nemůže oblékat vše, co se jí líbí, nijak úporně, a dokonce razil názor, že pořádný chlap má mít pořádný pupek. Ale pak ho manželka zviklala, když mu vylíčila, jaká zdravotní rizika s sebou obezita nese, takže nakonec se rozhodl, že od února bude hubnout s ní.

A vzal to skutečně z gruntu. Zodpovědně nastudoval vše o kaloriích přijatých i vydaných, stal se znalcem glykemického indexu, zapsal se do posilovny. Jana zprvu držela drastickou dietu a hubla před očima, Jan začal pozvolna. Jenže, za pár týdnů se situace začala otáčet - Janu její nadšení opouštělo, kdežto Jan šel pomalu, ale jistě za svý cílem. Nakonec to byl on, kdo se skutečně během onoho roku dokázal zbavit přebytečných kil, kdežto Jana si musela už v v létě přiznat, že tentokrát to zase nevyšlo...

Jana je podle všeho typickým příkladem citlivého člověka plného emocí, který o hubnutí ví první poslední a má za sebou mnoho pokusů, ale ve skutečnosti... skutek utek. Podle psycholožky mohou být tito lidé ve své snaze zhubnout úspěšní tehdy, pokud mají nějakou podporu, někoho, komu se mohou se svými pocity svěřit. Někdy je posílí životní partner, někdy kamarádka, někdy je lépe zapojit se do party lidí se stejnými problémy.                   

Jak povahu máte vy? A jak se vám hubne?

Reklama