Formování postavy patří k nadčasovým záležitostem a konverzačně oblíbeným tématům. A přestože se pravá krása prý ukrývá v nitru, také navenek si obvykle přejeme působit hezky. Ať už svou postavu řešíte s kamarádkou u kávy, anebo s trenérem v posilovně, jisté je jedno: vaše tělo – ač originál – inklinuje k jednomu ze tří tělesných somatotypů. Na základě zjištění, do jakého šuplíku spadáte, můžete případně postavit svůj tréninkový plán, nebo alespoň pochopit, proč vám ta či ona aktivita (ne)sedí.

men.jpg
Foto: Shutterstock

Tři základní somatotypy určil ve 40. letech 20. století americký psycholog William H. Sheldon. Kategorizoval tak lidskou postavu do skupin podle vizuální metodiky, která navíc spojovala jednotlivé somatotypy ještě s lidským temperamentem. Teorie byla kritizována a do určité míry označována za subjektivní, přesto se dodnes (alespoň v souvislosti s fyzičnem) respektuje. Využívá se často ve světě fitness, protože slouží jako dobré vodítko pro určení optimálního tréninkového plánu.

Ektomorf: vyčnívající hubeňour

623c3f9f2a22eobrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Řada z nás si o tomto somatotypu může nechat jenom zdát, alespoň v souvislosti s konzumací. Jde o naoko záviděníhodný stav, protože ektomorfové mohou sníst cokoli a v jakémkoli množství – a nepřiberou. Jejich tělo zůstává štíhlé a vy při pohledu na ně získáte dojem, že je svět nespravedlivý. Ano i ne, protože i tato postava vykazuje jisté nevýhody. Ektomorf se sice může ládovat od rána do večera, protože je jeho spalování superrychlé, na druhé straně ale jen velmi těžko nabírá svalovou hmotu a často vypadá jako ramínko na šaty. Zejména u mužů je nízké osvalení často považováno za nevýhodu, protože z ektomorfního muže se ikonický alfa-samec vyloupne jen sotva.

Vhodné fyzické aktivity:

 • vytrvalostní běh
 • basketbal
 • volejbal
 • skok vysoký i daleký, skok o tyči

Mezomorf: potenciální alfa-samec

623c3fa8d1937obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Pokud jsme v předchozí charakteristice zmínili alfa-samce, právě tento somatotyp má největší šanci na úspěch. Jde o jedince s pevnou stavbou těla a dostatečným potenciálem k růstu svalové hmoty i relativně snadnému tvarování. Sice nemá tak rychlý metabolismus jako ektomorf, přesto lze konstatovat, že také tady v souvislosti se spalováním funguje tělo velmi uspokojivě. Mezomorf má o něco vyšší množství podkožního tuku než ektomorf, což může být vnímáno jako výhoda. Tento somatotyp působí atleticky a zdravě (má vysoký potenciál dosáhnout takového výsledku), navíc mu jde skvěle většina sportů. Kromě toho se nemusí zdaleka tolik namáhat jako jeho kolegové odlišných somatotypů, aby si udržel pevnou postavu, a to díky své přirozeně svalnaté konstituci.

Vhodné fyzické aktivity:

 • sprint
 • triatlon
 • desetiboj
 • slalom
 • kulturistika (zejména díky poměru ramen a pasu)
 • a většina dalších sportů

Endomorf: medvěd ochranitel

623c3fb0c97b2obrazek.jpg
Foto: Shutterstock

Zjednodušeně lze prohlásit, že jde o pravý opak ektomorfa. Lidé tohoto somatotypu bývají přirozeně zavalitější postavy se sklonem k nadváze. Svalovou hmotu sice nabírají relativně snadno, stejně je tomu ale i s tukovou hmotou. Typický endomorf si musí striktně hlídat jídelníček v případě, že chce dosáhnout pro něho optimálních tvarů. Má ze všech tří somatotypů nejpomalejší metabolismus, což v této souvislosti mrzí zejména ženy. Endomorfní somatotyp má potenciál vyniknout v silových sportech, naopak oproti ektomorfům a mezomorfům značně pokulhává ve vytrvalostních aktivitách.

Vhodné fyzické aktivity:

 • vzpírání
 • kulturistika
 • bojové sporty
 • vrhačské disciplíny
Nutno dodat, že naprostá většina populace nevykazuje striktně prvky pouze jednoho somatotypu. Obvykle jeden hlavní převažuje, přesto lze často najít shodu alespoň s jedním dalším.

Čtěte také:

Zdroje: uh.edu/fitnesseverydayhealth.comblog.nasm.org/fitness/body-types