Nový výzkum vědců z University of California ukazuje, že za vaši nadváhu či podváhu nemohou zdaleka jen vaše jídelní návyky, ale značně významnou roli hrají i nervy.

Studie prováděná na červech ukazuje, že na příjem potravy a ukládání tuku má velký vliv hladina serotoninu v těle. Serotonin hraje v těle komplexní roli a ovlivňuje nejen náladu, ale i chuť k jídlu a určuje, co tělo se zkonzumovanými kaloriemi udělá.
Kaveh Ashrafi z University of California řekl reportérům Health News, že když vezmeme v úvahu evoluční historii serotoninu, je možné výsledky ze studie na červech aplikovat i na lidi.
„V současnosti se studium obezity soustřeďuje na příjem potravy. To je sice důležitý faktor, ale ne jediný, který je důležitý. Pokud mechanismus, který jsme našli, funguje u různých druhů, pak má strategie, která se zaměřuje na chování, svá omezení. Právě to je možná důvodem, proč diety nefungují," dodal.
Ashrafi vysvětlil, že jak u savců, tak i u červů vysoká hladina serotoninu obvykle vede ke zmenšování tukových zásob a nízká hladina zas k jejich nárůstu.

Reklama