Kolonoskopie, či koloskopie? Lékaři a lingvisté se dohadují, který termín používat, ovšem pacienta, který se na toto vyšetření chystá, zajímají zcela jiné otázky.
Koloskopie je vyšetření tlustého střeva, které může být prováděno preventivně či při podezření na střevní onemocnění. Lékař při něm zavádí skrze konečník do střeva hadičku, na níž je kamera, která mu na obrazovce ukáže vnitřní povrch střevní sliznice. V případě, že objeví odstranitelnou lézi, obvykle polyp, může lékař rovnou přistoupit k jejímu vyjmutí – kromě metody vyšetřovací tak může koloskopie být i metodou léčebnou. Je důležité neplést si ji s „virtuální kolonoskopií“, kde je k zobrazení střeva využíván rentgen. Aby pro vás, pacienty či příbuzné osob chystajících se na tuto kontrolu, byl tento text co nejpřínosnější, rozhodli jsme se jej rozdělit do tří okruhů: co si předem zařídit, jak se chovat a co od vyšetření očekávat.
Příprava organizační: Nechte se opečovávat
- Zajistěte si odvoz. Protože jsou při koloskopii někdy používány zklidňující léky nebo léky proti bolesti, 24 hodin po výkonu je zakázáno řídit auto. Stejně tak není vhodné, abyste se sami vraceli tramvají. Zajistěte si doprovod, který se postará o vaši cestu domů. Ten by měl mít dostatek času, protože po samotné koloskopii zůstanete ještě jednu až dvě hodiny v nemocnici.
- Konzultujte s doktorem své léky.Především kvůli možnosti, že lékař při prohlídce provede ve střevě i malý chirurgický výkon, je nutné přerušit či změnit užívání:
- preparátů či doplňků stravy obsahujících železo,
- léků na ředění krve (např. warfarinu),
- přípravků proti bolesti a zánětu (např. ibuprofenu, kyseliny acetylsalicylové),
- léků proti průjmu.
Příprava fyzická: Buďte poslušní
- Změňte stravování. Pro koloskopii musí být střevo čisté – zbytky stolice by mohly bránit kameře, aby jasně zobrazila potřebná místa. Čtyři dny před vyšetřením proto musíte pozměnit jídelníček. Podrobné informace obdržíte od svého lékaře jak ústně, tak na speciálním letáčku. Zprvu bude třeba vyhnout se hutným, špatně stravitelným potravinám s vysokým obsahem vlákniny a tuků – tedy jakýmkoli semenům, ořechům, celozrnnému pečivu a červenému masu. Vaši stravu mohou nadále tvořit:
-
- měkké libové maso,
- jogurty,
- brambory (bez slupky),
- do měkka uvařená zelenina, měkké ovoce bez zrnek,
- vývary,
- piškotové pečivo,
- marmeláda bez zrn,
- čaj a káva, cukr, šťávy, ovocné a perlivé nápoje, pivo, voda.
- Přestaňte jíst. Dle pokynů, obvykle jeden den před koloskopií, již můžete přijímat pouze tekutiny. Vyvarujte se přitom výrazně barveným nápojům.
- Proveďte vyčištění střeva. Od lékaře dostanete pilulku či rozpustný prášek s projímavými účinky, které začnete užívat podle instrukcí obvykle během posledního odpoledne před vyšetřením. Počítejte s tím, že v této době byste měli být blízko toalety. Tato část přípravy je většinou nejnepříjemnější věcí na celé prohlídce – mějte proto pevné nervy.
Příprava psychická: Nebojte se
Z koloskopického vyšetření si každý může odnést naprosto odlišný zážitek. Pokud jste tedy slyšeli či četli svědectví, která vás vystrašila, berte je s rezervou. Několik hodin po prohlídce můžete pociťovat nadýmání a bolest břicha, případně krvácení z konečníku, ale do druhého dne byste měli být bez obtíží a schopní vrátit se ke své běžné stravě. Existuje samozřejmě i riziko vážnějších komplikací, je ale velmi malé – jinak by vás lékaři nenechali toto vyšetření podstoupit. Nebojte se tedy, nebuďte nervózní a uvolněte se, protože i to může výrazně přispět k hladkému průběhu vaší koloskopie.
Zdroje:
Autor článku: U lékaře
Nový komentář
Komentáře
Ďakujem za článok.
Velice přínosný článek.
paníliška — #37 Váš příspěvek je trapný, pokud chcete srovnávat koloskopii s análním sexem...
Proboha, koho to čeká, tak ať nečte ty "horory". Já chodím na koloskopii již řadu let a 2x mi odstraňovali i několik polypů. Zpočátku jsem chodila každý rok, když už nezjistili polypy, tak jedenkrát za dva roky a nyní se chystám na preventivní kontrolu po třech letech. Je fakt, že poprvé jsem docela zkusila, ale to bylo tím, že mi zákrok prováděl sice odborný lékař, ale ve své ambulanci, kde neměl "dospávací pokoj" a tak mi prý nemohl dát injekci, přestože jsem měla doprovod. Našel mi polypy, které sám nemohl odstranit a proto mě doporučil na kliniku. Takže jsem to musela vzápětí absolvovat znovu a docela jsem se bála. Na klinice jsem dostala nemocniční kalhoty z rozparkem a injekci do žíly. Byli na mě přívětiví a ohleduplní. Při zákroku jsem nic necítila a ani si nepamatuji co se se mnou dělo, protože jsem vše pospala. Probudila jsem se na pokoji, kde u mého lůžka seděl, už asi hodinu, můj prtner. Nic mě nebolelo!
Proto, jestli mohu poradit, tak nejdůležitější je vybrat si odborné pracoviště (endoskopii), kde se denně provádí i několik koloskopií, lékaři mají zkušenosti a mají tam patřičné vybavení. Také je důležité se před zákrokem dokonale vyprázdnit. Asi tři dny před tím jím velmi málo. Den před už nejím vůbec, jenom píju. Odpoledne pak už jen "Fortrans" rozpouštěný ve 4 l vody.
paníliška — #43
tak jestli mě tohle mělo uklidnit, tak rozhodně neuklidnilo a pokud to půjde budu se tomuto vyšetření obloukem vyhýbat
Boros — #48No ale....v čem je chyba? Vůbec tomu nerozumím. Nejsem si vědoma žádné výlučnosti, omezení, s ničím se neléčím...
Davidek — #47
gerda — #36 Dormikum- dost silné uspávadlo, ale bohužel, na někoho opravdu působí opačně...
Rektoskopie je další neuvěřitelně brutální vyšetření .. říká se mu "Hvězdárna" máš vykulený oči a vidíš všechny hvězdičky na nebi .. místo činu - Vojenska nemocnice Terezín
Ta narkozka je prijemna, hned bych si ji zase soupla.
Vendula Kubalíková — #42 Mam stejne trable uz roky a fakt to neni nic prijemneho. Takze ja VIM.
Vendula Kubalíková — #41Nó jó, to se to pak píše, že to nebolí, když se u toho není to já poctivě zaznamenávala každý milimetr i vzrůstající chmury na čele primáře, třímajícího nástroj zkázy. Jak píšu - po 30 cm znechuceně odstoupil a řekl "konec". Víc se se mnou nebavil. On se vlastně nebavil po celou dobu a nechal mě mým obavám napospas, možná i to nebylo dobře. Pořád jsem čekala, kdy mi to střevo protrhne.
Markéta Škaldová — #40 Tohle už zní mnohem rozumněji. No, já na ní naštěstí nebyla a doufám, že to tak i zůstane.
Vendula Kubalíková — #42 Ony nemoci nejsou žádná legrace a žádné vyšetření není příjemné. I obavy o vlastní zdraví jsou normální. Chápu, že toto je komerční článek, ale Vaše podání vyznělo, že to máte jako sport. A že Vás můj příspěvek nebaví.... Jak sama radíte čtenářkám - tak ho nečtěte.
paníliška — #37Abych byla upřímná, mně můj chronický zánět tlustého střeva a s tím spojená vysoká pravděpodobnost rakoviny tlustého střeva moc nebaví... A ani váš příspěvek.
gerda — #36Obě jsem byly v analgosedaci. Markéta si ji vyžádala a mně byla podána automaticky. A to jsem vyšetření absolvovala u dvou různých doktorů. Je mi líto, že máte opačný zážitek.
paníliška — #37 Já teda žádnej análník rozhodně nejsem, proto jsem se fakt před vyšetřením dost bála. Tyhle věci jsou mi nepříjemné. Dostala jsem kapačkou něco na uklidnění a pak analgosedaci, to už jsem usnula. Vážně si nic nepamatuju. Když jsem se probudila, necítila jsem žádnou bolest, nikde
paníliška — #38Jojo, byl to nesmrtelný zážitek. Aspoň vím, co nechtít
gerda — #36 Dormicum - Ty jsi nějaká výjimka, ono opravdu krásně uspává.
Markéta Škaldová — #34 Vendula Kubalíková — #33 Jak vidno, jsou i typy, kterým to dělá vyloženě dobře. Mohly jste to poradit paní, co si stěžovala, že jí manžel nechce dělat anální sex - pravidelnou kolonoskopii.