Akné dokáže pořádně potrápitZnáte to: Dnes je váš velký den, chystáte se na důležitou schůzku a moc vám záleží na tom, abyste vypadala co nejlépe. Plna optimismu vejdete do koupelny a – ouha! Při pohledu do zrcadla byste nejradši brečela. Na tváři se vám přes noc vyklubal uhr…

Kdyby jen malý, nenápadný pupínek, který se dá zamaskovat make-upem. Ale ne – červený, zanícený uhr, beďar, vimrle, jebák – velikosti pořádného hrášku nadstandardní jakosti.

Akné

Odborně se mu říká acne vulgaris a je to neinfekční chronické zánětlivé onemocnění mazových žláz a vlasových vývodů, které nás dokáže pořádně potrápit a hodně ubrat na sebevědomí. Uvádí se, že osmdesát až sto procent mladistvých ve věku od 11 do 25 let a deset procent dospělých má příznaky tohoto zdravotního problému.

Nejčastěji se vyskytuje v oblastech kůže s nejvyšší hustotou mazových folikul, tedy na obličeji, a to zejména v t-zóně, dále pak na ramenou, horní části hrudi a na zádech.

Jak vzniká

Akné vzniká, když se v mazových žlázkách a koříncích chloupků tvoří příliš mnoho mazu. Ty se potom zanítí a ucpou. Maz se tak stává prostředím pro přítomnost roztočů, množení bakterií a kvasinek, které pak způsobují typické zánětlivé změny na kůži.Dnes už existuje spousta účinných léčebných prostředků

Stálý přebytek sekretu mazových žláz má za následek jejich poškození a vznik hlubokého zánětu, po kterém zůstávají jizvy.

Ke zvýšené tvorbě mazu může vést hormonální nerovnováha, běžný problém v době dospívání, zvláště u chlapců. U žen může menstruace nebo těhotenství také způsobit hormonální poruchy vyvolávající akné.

U dospělých lidí se na vzniku akné velkou měrou podepisují stresy, znečištěné prostředí a nevhodná strava.

Pro pročištění pleti je důležitá především vyvážená skladba stravy, pečlivá hygiena, správný pitný režim, protože voda je pro čistotu pleti nezbytně nutná.

Jak na něj

Lékařská péče při akné řeší hlavně snížení tvorby mazu, odstranění zánětlivých projevů a zabránění vzniku nových zánětlivých ložisek.

Na vznik akné mají podstatný negativní vliv takzvané volné radikály. A ty nevznikají samy od sebe, ale z kouření, znečištěného prostředí, UV záření, pití alkoholu i intoxikace těžkými kovy. Volné radikály poškozují nenasycené mastné kyseliny v buněčných membránách, které mají ochranný účinek. Čím více volných radikálů vnikne do buněk pleti, tím více klesá její schopnost odolávat akné vlastními obrannými mechanismy.

Prevence a léčba

Velmi důležité je především systematicky pečovat o kůži a dávat tělu léky a doplňky stravy a stravu samotnou s takzvanými antioxidačními účinky, které likvidují agresivní volné radikály.Akné nejčastěji provází dospívání

Jde hlavně o zinek, selen, vitamin B6, beta-karoten, vitamin E, vitamin C. Tyto látky přispívají k řešení dlouhotrvajících problémů s akné, jsou efektivní přímo v místě zánětu, podporují jeho hojení a lze je užívat dlouhodobě i opakovaně. Dobře se vstřebávají, mají dobrou rozpustnost v tucích a nemají žádné nepříznivé vedlejší účinky.

Tím, že pomáhají vrátit kůži její „kondici“, jsou nepostradatelným doplňkem při léčbě akné a potlačování jeho příznaků.

„Doplňování stravy o zdraví prospěšné vitaminy a minerální látky ze skupiny takzvaných antioxidantů, například selen, zinek a další vitaminy, je nejvhodnější podpora léčby všech forem akné u různých věkových skupin. A to jak u mladých lidí, tak u projevů akné v dospělosti,” radí čtenářkám Ženy-in dermatoložka MUDr. Milena Hlavsová.

Máte vy nebo vaše děti problémy s akné? Stále, či jen občas? Jak a čím akné léčíte? Míváte nebo měla jste kvůli nezdravé pleti komplex méněcennosti?

Reklama