Kdyby jen malý, nenápadný pupínek, který se dá zamaskovat make-upem. Ale ne – červený, zanícený uhr, beďar, vimrle, jebák – velikosti pořádného hrášku nadstandardní jakosti.
Akné
Odborně se mu říká acne vulgaris a je to neinfekční chronické zánětlivé onemocnění mazových žláz a vlasových vývodů, které nás dokáže pořádně potrápit a hodně ubrat na sebevědomí. Uvádí se, že osmdesát až sto procent mladistvých ve věku od 11 do 25 let a deset procent dospělých má příznaky tohoto zdravotního problému.
Nejčastěji se vyskytuje v oblastech kůže s nejvyšší hustotou mazových folikul, tedy na obličeji, a to zejména v t-zóně, dále pak na ramenou, horní části hrudi a na zádech.
Jak vzniká
Akné vzniká, když se v mazových žlázkách a koříncích chloupků tvoří příliš mnoho mazu. Ty se potom zanítí a ucpou. Maz se tak stává prostředím pro přítomnost roztočů, množení bakterií a kvasinek, které pak způsobují typické zánětlivé změny na kůži.
Stálý přebytek sekretu mazových žláz má za následek jejich poškození a vznik hlubokého zánětu, po kterém zůstávají jizvy.
Ke zvýšené tvorbě mazu může vést hormonální nerovnováha, běžný problém v době dospívání, zvláště u chlapců. U žen může menstruace nebo těhotenství také způsobit hormonální poruchy vyvolávající akné.
U dospělých lidí se na vzniku akné velkou měrou podepisují stresy, znečištěné prostředí a nevhodná strava.
Pro pročištění pleti je důležitá především vyvážená skladba stravy, pečlivá hygiena, správný pitný režim, protože voda je pro čistotu pleti nezbytně nutná.
Jak na něj
Lékařská péče při akné řeší hlavně snížení tvorby mazu, odstranění zánětlivých projevů a zabránění vzniku nových zánětlivých ložisek.
Na vznik akné mají podstatný negativní vliv takzvané volné radikály. A ty nevznikají samy od sebe, ale z kouření, znečištěného prostředí, UV záření, pití alkoholu i intoxikace těžkými kovy. Volné radikály poškozují nenasycené mastné kyseliny v buněčných membránách, které mají ochranný účinek. Čím více volných radikálů vnikne do buněk pleti, tím více klesá její schopnost odolávat akné vlastními obrannými mechanismy.
Prevence a léčba
Velmi důležité je především systematicky pečovat o kůži a dávat tělu léky a doplňky stravy a stravu samotnou s takzvanými antioxidačními účinky, které likvidují agresivní volné radikály.
Jde hlavně o zinek, selen, vitamin B6, beta-karoten, vitamin E, vitamin C. Tyto látky přispívají k řešení dlouhotrvajících problémů s akné, jsou efektivní přímo v místě zánětu, podporují jeho hojení a lze je užívat dlouhodobě i opakovaně. Dobře se vstřebávají, mají dobrou rozpustnost v tucích a nemají žádné nepříznivé vedlejší účinky.
Tím, že pomáhají vrátit kůži její „kondici“, jsou nepostradatelným doplňkem při léčbě akné a potlačování jeho příznaků.
„Doplňování stravy o zdraví prospěšné vitaminy a minerální látky ze skupiny takzvaných antioxidantů, například selen, zinek a další vitaminy, je nejvhodnější podpora léčby všech forem akné u různých věkových skupin. A to jak u mladých lidí, tak u projevů akné v dospělosti,” radí čtenářkám Ženy-in dermatoložka MUDr. Milena Hlavsová.
Máte vy nebo vaše děti problémy s akné? Stále, či jen občas? Jak a čím akné léčíte? Míváte nebo měla jste kvůli nezdravé pleti komplex méněcennosti?
Nový komentář
Komentáře
Petrushe — #5 Dýňová semínka zkusím, jestli je seženu, mně pomáhá Zinkovit - volně prodejné tabletky, které obsahují zinek a vitamín C - je to sice chemie, ale myslím pořád lepší než nějaké hormony, a hlavně pomáhá - i když s lehčí formou akné.Taky mně hodně pomáhá v létě sluníčko, opaluju se bez ohledu na nebezpečí rakoviny, nejen kvůli lepší pleti, ale hlavně kvůli poruše termoregulace, kvůli které je mně pořád zima, která vyvolává pocení
a to vyvolává další zimu. Takže na sluníčku, když je aspoň 30°C a ostatní umírají horkem, je mně nejlíp. Ale poslední dobou se pocení zhoršuje, je to v důsledku poranění míchy. Nemáte někdo zkušenosti s tím přípravkem Liftea, který obsahuje šalvěj a yzop lékařský? Zatím zkouším pít litr šalvějového čaje denně, ale nepomáhá to.
Myslím, že kdyby to byla pravda s mastnou pletí a mladistvým vzhledem, mám zaručeno, že budu vypadat jako puberťačka až do smrti.
Akné, tak to pro mojí známou byl naprostý horor, v lékárně dostala nějakou vodičku snad se sírou, no a ten smrad... tak jsem jí řekla, ať zkusí tea tree a masku z droždí a pomohlo to. Já používala i lampu "horské světlo".
vladka006 — #6 Tak proto mi pomaha, kdyz si postizena mista namazu zinkovou masti.
Dobrý jsou jogurtový kapsle z lékárny...
S akné už naštěstí tu čest nemám, ani v pubertě to nebylo nejhorší (i když tehdy jsem to viděla jinak
) zato s perorální dermatitídou se teď potýkám a to je teprve labůžo
Petrushe — #5 Jo, dýňová semínka obsahují zinek a ten je pro léčbu akné opravdu důležitý.
Odmítám do sebe cpát nějaké umělé vitamíny a minerály (navíc tělo z nich dokáže zpracovat max. 20%, narozdíl od přírodních zdrojů 80-90%) , ani antikoncepci nezobu...no, dost mi pomáhá jíst dýňová semínky a sem tam si udělat očistu jater olejem z ostropestřce...a samosebou pravidelné čištění...což trošku flákám...
Měla jsem obrovské problémy s akne kolem 20. let, v Ústavu kosmetiky (jediná instituce, kam jste se mohly tehdy obrátit) jsem dostala vodičku, která evidentně obsahovala aceton a síru. Skvěle to zabralo (spolu s pravidelným sexem a antikoncepcí - tehdy prášky ve vývoji), takže jsem vodičku doužívala místo odlakovače na nehty.
Marie Šrámková — #2 Podle toho, jakou jem měla pleť v pubertě, bych měla ještě v sedmdesáti měla vypadat na pětadvacet
Za mých mladých let to byl horor
. Míchala jsem si krémy sama - splácala jsem spoustu léčivých mastiček dohromady. V noci jsem vypadala jak strašidlo se škraboškou. Přeci jen to trochu pomáhalo. Ráno pak natoupil dermacol. Nanesený v kompaktní, hutné, asi milimetrové vrstvě, ty měně bující pupence jakžtakž zakryl. K tomu vlasy sčesané do obličeje a brýle... Pak se ale splnilo to, co mi říkala známá: v mládí dobře promaštěná pleť pomaleji stárne. A JE TO VÁŽNĚ TAK, MOHU POTVRDIT! (Aspoň něco...
)
Řeším Efaclarem od Eucerinu. Večer namažu a ráno není po akné ani památky, ale funguje to asi jen na lokální. Takové ty těžké formy akné snad vyléčí jen kožař.