11.jpg (94 KB)

Foto: Šárka Škachová

Já jsem letos pekla hrušková povidla poprvé. Držela jsem se přesně postupu mé oblíbené foodblogerky Šárky Škachové, jejíž recepty mě nikdy nezklamou. Jelikož mám nepříliš velký litinový hrnec, pekla jsem z poloviční dávky a po upečení mám dvě sklenice povidel o objemu 0,7 l. Mám je ještě tmavší než Šárka a hrušky pustily trochu méně šťávy. Takže jsem před posledním vařením přidala 2 dcl vody.

Nedochucovala jsem žádným kořením, nechala jsem je čistě hrušková. Šárka však doporučuje zaručeně úspěšná spojení...

Hrušky a alkohol, to je boží spojení. Báječný je rum, koňak, whisky, portské. Vysokoprocentní čokoláda nebo kakao. Vanilka & med. Skořice & lékořice & perníkové koření. Balzamikový ocet. Nezapomínám na to, že HRUŠKA MUSÍ VŽDY DOMINOVAT! JSOU TO PŘECI HRUŠKOVÁ POVIDLA.

Kromě tohoto skvělého receptu najdete další vyzkoušené recepty Šárky Škachové na jejím blogu Gurmánka.cz.

Suroviny

  • 6 až 7 kg hrušek (již očištěných od jaderníků, ale vždycky nechávám i slupku)
  • 1 kg třtinového cukru
  • 500 ml octa (může být klasický 8 % ocet nebo ovocný či nějaký domácí speciál)

13.jpg (132 KB)

Foto: Šárka Škachová

Postup

Krok č. 1
Hrušky očistím a naskládám je do hrnce. Posypu cukrem, zaliji octem a přiklopím poklicí. Nechám v chladu odstát do druhého dne. Hrušky se vlastní vahou stlačí a uvolní spoustu šťávy. Míchat není třeba. Kdo nechce čekat do druhého dne, stačí na odležení i 12 hodin. Čím jsou hrušky zralejší, tím jsou šťavnatější a šťáva z nich se ochotně uvolní mnohem rychleji.

Krok č. 2
Hrnec s hruškami už je plný šťávy, tak nastal čas na první vaření. Hrnec i s poklicí vložím do trouby (režim horkovzduch) vyhřáté na 180 °C a nechám ho tam po dobu 4 hodin. Po vypnutí trouby hrnec ještě v troubě nechám a po částečném vychladnutí ho vyjmu a odložím v chladné chodbě. Po prvním vaření se hrušky krásně zabarvily, ale stále jsou plné šťávy, kterou je třeba zredukovat. Pořád bez míchání.

Krok č. 3
Hrnec s hruškami jsem vložila do trouby vyhřáté na 180 st. C v režimu horkovzduch a nechala ho tam 3 hodiny. Po celou dobu byl hrnec zakryt poklicí. Hrušky stále bez míchání a fotky bez filtru. Načervenalá barva hrušek je zcela přirozená. Hrnec s hruškami jsem z trouby vyndala a nechám hrušky vychladnout. Ideálně do druhého dne.

Hrušková povidla jdou do finále. Teď přišel čas udělat rozhodnutí. Chci povidla čistě hrušková, nebo mám náladu na nějakou zajímavou chuťovou nadstavbu? Pokud chci povidla se skořicí, vložím do hrnce s teplými hruškami kus skořicové kůry a nechám ji tam do posledního svařování povidel. Zrovna tak mohu použít několik hvězdiček badyánu nebo hřebíček.

Krok č. 4
Následující den je dnem posledním. Hrnec s hruškami vložím do předehřáté trouby. Opět nechávám na hrnci poklici a teplotu mám nastavenou na 180 °C. V troubě nechám poslední dvě hodiny. Již před vložením do trouby se šťáva z hrušek dost zredukovala, ale hrušky v ní pořád plavou. Na první pohled jde vidět, že hladinka tekutiny je pod ovocem. To by mělo z té šťávy tak trochu vykukovat, ale nemělo by být na suchu. Posledním varem se šťáva ještě trochu svaří. Hrušky se až do této fáze obešly bez míchání. Teď přišel čas povidla dokončit.

Krok č. 5
Horký hrnec vyjmu opatrně z trouby, sejmu poklici a je tady čas hrušky rozmělnit za pomoci tyčového mixéru. Pokud použiji skořicovou kůru atd., nezapomenu odstranit.

Za pomoci mixéru několika pulzy povidla rozmělním do požadované hustoty. Za pomoci naběračky a trychtýře povidla naliji do předem vypařených patentních skleniček a dobře uzavřu. Povidla se nekazí, ale přesto pro jistotu všechny skleničky ještě po dobu 20 minut nechám v hrnci s vodou konzervovat. Abych si to nepokazila, kdyby náhodou nějaké víčko nechtělo držet. Jistota je jistota.

12.jpg (117 KB)

Foto: Šárka Škachová

MOJE TIPY DO KUCHYNĚ

Hrušková povidla dávají prostor pro zajímavé experimenty, proto jsem si našla pár kombinací, na které se mohu spolehnout a mám pro ně v kuchyni další uplatnění. Všechny se dají vyzkoušet právě v poslední fázi, tj, při kroku č. 5. Stačí na poslední chvilku vmíchat do horkých povidel a plnit do skleniček.

Povidla nejsou jenom skvělou náplní do buchet a koláčů, to je jasné. Často je přidávám do bílého jogurtu, do tvarohu, mažu je na chleba, lívance, palačinky i vdolky, ale rozhodně nepatří jen do sladké kuchyně. Ráda je používám i při přípravě zvěřiny, paštik, na vyladění omáček, přidávám je do grilovacích směsí, ovocných hořčic, chutney atd. Tady se meze fantazii opravdu nekladou, proto jsem přidala na závěr pár nápadů, jak povidla ochucuji já.

K dobrým povidlům vedou různé cesty, ale já jsem si našla tento způsob, na který nedám dopustit. Člověk se u něj moc nepřetrhne a krásně funguje.

Dobrou chuť přeje Šárka Škachová.

Hruškové nápady do vaší kuchyně

Podzimní koláč s jablky a hruškami

22.jpg (103 KB)

Foto: Alena Kolaříková

Celerová krémová polévka s hruškami

33.jpg (106 KB)

Foto: Alena Kolaříková

Reklama