Politici mluvili toto pondělí o zásadní změně rozložení sil, futurologové hrozili válkou a novináři psali články plné vykřičníků. A příčinou toho všeho byla údajná ranní zkouška jaderné zbraně, kterou měla provést Severní Korea.

Komunistický pohrobek
Severní Korea je přitom jednou ze zemí, kde jsou soustavně porušována lidská práva. Většina obyvatel České republiky si určitě ještě vzpomene na dobu, kdy k překročení hranic potřebovali výjezdní doložku a do „imperialistických zemí“ se leckteří nedostali vůbec. Korejský komunistický režim je však ještě mnohem horší. Korejská lidově demokratická republika, jak se tento pohrobek komunistického bloku nazývá, je humanitárními organizacemi obviňována ze zřizování koncentračních táborů. Odhaduje se, že je v těchto táborech zadržováno asi 200 000 lidí, včetně dětí, které se narodily „třídnímu nepříteli“. V některých táborech je roční úmrtnost 25%.

Krátká naděje
Není proto divu, že spojení tohoto režimu s jaderným programem veřejnost znepokojuje. Naděje, která svitla v roce 1994, když KLDR podepsala smlouvu o ukončení jaderného programu, byla brzy vystřídána rozčarováním – inspektoři MAAE (Mezinárodní agentura pro atomovou energii) byli soustavně obelháváni, vykazováni ze země a obviňováni z nejrůznějších politických incidentů. Přesto se jim povedlo odhalit, že KLDR neuvádí pravdivé informace, co se týče manipulace s plutoniem. Korejská vláda zareagovala příznačně – v lednu 2003 odstoupila od smlouvy a inspektory definitivně vykázala.

Šlo skutečně o jaderný test?
V únoru 2005 se KLDR pochlubila, že vlastní jaderné zbraně, veškerá obvinění z provádění pokusů s nimi však zatím odmítala. Až do minulého týdne, kdy oficiálně oznámila plánovaný test. Odradit ji prý od něj mohly ústupky ze strany USA, kterých se však nedočkala, a tak byla zkouška v pondělí 9. října provedena. Okamžitě se ovšem objevily spekulace, zda zaznamenaný výbuch byl skutečně jaderný. Ruské ministerstvo obrany je si tím prý jisto. Jihokorejské ministerstvo zahraničí uvedlo, že k testu došlo v 10:36 hodin místního času (03:36 středoevropského letního času), kdy zpravodajské služby zaznamenaly seizmický otřes. Geologický úřad Spojených států uvedl, že v době oznámeného testu zaznamenal otřes o síle odpovídající 4,2 stupně Richterovy škály na souřadnicích 41,311 stupně severní šířky a 129,114 stupně východní délky, tedy 385 kilometrů severovýchodně od Pchjongjangu. Otřes prý odpovídal výbuchu bomby o síle přibližně 550 tun trinitrotoluenu – šlo tedy o relativně malou explozi (bomba v Hirošimě měla sílu odpovídající 15 tisícům tun TNT).

Na raketu to nestačí
Severokorejská agentura KCNA oznámila: ,,Jaderná zkouška byla provedena se stoprocentní úspěšností našich znalostí a technologií." Zároveň popřela, že by hrozilo nějaké nebezpečí úniku radioaktivity. Experti ovšem stále pochybují, zda šlo vůbec o jaderný výbuch. Podle analytiků má Severní Korea dostatek materiálu na to, aby sestavila jenom šest až osm jaderných bomb, je tedy možné, že šlo jen o politické gesto. KLDR totiž zřejmě zatím nemá dostatečně rozvinuté technologie, aby sestavila tak malou bombu, již by unesla raketa. Přesto je svět krajně znepokojen.

Reakce světa
Mluvčí jihokorejské vlády Jun Te-jong řekl: ,,Jižní Korea nemůže tolerovat jadernou Severní Koreu. Musí okamžitě ukončit svůj nukleární program a vrátit se ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní." Čína vyzvala Severní Koreu, aby okamžitě zastavila jakékoli akce, které by zhoršily situaci. Test bomby odsoudila jako "drzost". Zároveň ovšem varovala ostatní státy před jakýmikoliv pokusy o vojenské řešení situace. Japonsko oznámilo, že zvažuje nové sankce vůči Severní Koreji, a podalo v Radě bezpečnosti OSN návrh, který předpokládá přísné embargo vůči KLDR. Vláda USA se vyjádřila, že vojenská operace proti Severní Koreji je nepravděpodobná. Plánován je však hospodářský tlak.

Jak si myslíte, že se bude situace vyvíjet? Přinese hospodářské embargo žádoucí výsledky? Už teď prý mnozí obyvatelé KLDR strádají hladem. Nepřinesou hospodářské sankce jen další utrpení obyčejným lidem? Napadá Vás nějaká jiná alternativa? Není to od USA nedůsledné – na Irák zaútočili jen pro podezření, že vlastní zbraně hromadného ničení, a KLDR pouze hrozí sankcemi?

Reklama